Słoneczny posłonek

Rośliny

Posłonek ogrodowy

Jest piękny, a mało wymagający: do szczęścia potrzebuje dużo słońca i mało wilgoci. Zakwitnie nawet na kamieniu.

Kochacie Tatry? Proponuję więc wybrać się tam w czerwcu. Dni są już długie, upał jeszcze nie dokucza, no i te kwiaty! Po preludium w wykonaniu krokusów wiosna w Tatrach rozkwita na dobre dopiero teraz.

Na halach robi się fioletowo od smukłych kwiatów wierzbówek, tu i ówdzie niebieszczą się goryczki wiosenne, rozbłyskują fiołki żółte, a na wilgotnych brzegach stawów i potoków – kaczeńce.

Posłonek (nie)pospolity

Wśród wielu chronionych rarytasów jest i on: posłonek. Świecące z daleka żółte kwiatki (dwuipółcentymetrowe, a więc całkiem spore jak na "przyziemną" roślinkę) i grube, ciemnozielone, wiecznie zielone listki wyglądają jak najprawdziwsze klejnoty. Wypatrujcie go uważnie, bo jest rzadki.

Posłonek - róża na skałach

Posłonek, choć mały, jest bardzo dzielny. Inaczej nie przetrwałby pośród skał na jałowym podłożu. Nie oparłby się podmuchom halnego i letniej suszy. Szybko by usechł bez osłony drzew.

Wśród górskich szczytów żyją wszystkie gatunki posłonków. To kosmopolici – świetnie czują się w Europie, obu Amerykach, Azji, północnej Afryce – ale ich domeną są zawsze skały. Stąd wzięło się angielskie imię "skalna róża" ("rock rose"). Inne nazwy podkreślają kolor rośliny i upodobanie do słońca: mamy więc słoneczną różę (ang. "sun rose", niem. "Sonnenroeschen") oraz słoneczny kwiat (łac. Helianthemum).

Posłonek ogrodowy - uprawa

Znając naturalne upodobania posłonka, wiemy, jak zaopiekować się nim w ogrodzie. Teraz jest jasne, że musi mieć dużo słońca. Że nie znosi wilgoci. Że woli przepuszczalną ziemię, najlepiej o odczynie zasadowym (pH powyżej 7). Nieźle znosi mrozy, choć bywa, że w czasie wyjątkowo surowej zimy zmarznie. Na szczęście wiosną znów odrasta. Jeśli przytniemy starsze pędy, będzie bardziej odporny i nabierze zgrabniejszego kształtu. I tylko szkoda, że każdy kwiat posłonka kwitnie zaledwie jeden dzień, ale za to jest ich bardzo dużo.

Gdzie go posadzić? Między kamieniami lub płytami na ścieżce. Choć wymarzonym miejscem będzie skalniak. Urządzając go, możemy podpatrzyć tatrzański krajobraz i znaleźć posłonkowi kącik w sąsiedztwie roślin o podobnym górskim rodowodzie: niskich dzwonków, szarotek, goryczek, sasnek.

Posłonek - odmiany

Na świecie występuje ponad sto gatunków posłonków. Większość ma całoroczne, skórzaste, ciemnozielone lub szarawe liście i osiąga wysokość do 20-30 cm. Kwiaty są pięciopłatkowe i przeważnie żółte, jak np. u obu gatunków rosnących w Tatrach: posłonka alpejskiego (Helianthemum alpestre) i posłonka rozesłanego (H. nummularium). Kilka gatunków kwitnie na biało. Natomiast odmiany hodowlane bywają także czerwone, koralowe i pomarańczowe.

Tekst: Anna Karska
Fotografie: Flora Press/Medium, Biosphoto/Eastnews

Nr 6 (114/2012)   

reklama