tulipany w ogrodzie jak je uprawiać i co z nimi sadzić

Tulipany w ogrodzie – jak je uprawiać i co z nimi sadzić?

Ogrody

Z niezapominajką, wilczomleczem, obok paproci, pod drzewem w trawie – tulipany świetnie rosną w ogrodzie w każdym towarzystwie. Kolorów mają mnóstwo, a kwitną do końca maja. Tylko wybierać!

reklama

Uprawa tulipanów w ogrodzie 

Projektowanie kompozycji tulipanów na wzór holenderskich ogrodów Keukenhof może być świetną zabawą. Wybierając odmiany, zwracajmy uwagę na porę kwitnienia, wysokość kwiatów i kolory. Odmiany botaniczne sadźmy w ogrodzie skalnym lub na obwódkach, hodowlane – gdzie tylko sobie wymarzymy.
 
Tulipany to piękności wyjątkowo mało wybredne. Rosną w każdej ziemi, na trawniku, klombach, między drzewami. Sklepy ogrodnicze sprzedają je jesienią w paczuszkach, pomieszane lub w jednolitych kolorach. Niektóre zestawy są intrygujące, zawierają np. cebulki najciemniejszych, biało-czarnych, fioletowo-pomarańczowych.

Czy Holandia to ojczyzna tulipanów?

Niektórzy za ojczyznę tulipanów uważają Holandię. Kwiaty te pochodzą jednak z południowej Europy, północnej Afryki, Azji - od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię. Trafiły do Europy za sprawą austriackiego ambasadora w Turcji. Wkrótce potem stały się tak modne, że cebule kosztowały tyle, co kamienice w Amsterdamie.

Odmiany tulipanów

Gatunek typowy to dziki Tulipa sylvestris, który najlepiej wygląda na górskich łąkach. Jego krewniaków można podzielić na kilka grup. Mają różną wysokość, wielkość koron, kształty płatków.

Papuzie (Parrot) tulipany należą do najwyższych (55-60 cm). Kwitną późno (pod koniec maja). Kwiaty są duże, pojedyncze, ekstrawaganckie. Przypominają pióra egzotycznych ptaków. Najlepiej posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatrów, aby się nie wyłamywały.

Tulipany pojedyncze wczesne kwitną już w marcu. Kwiaty mają jednobarwne z sześcioma płatkami. Z kolei tulipany pełne wczesne zakwitają w pierwszej połowie kwietnia, przypominają peonie lub róże. Peoniowe są wysokie i pełne. Wyższe od odmian wczesnych i kwitną później, bo w połowie maja.

Zobacz także: Tulipany – wiosenne bukiety nie tylko do wazonów

Mieszańce Darwina mają zaś duże jednokolorowe kwiaty o błyszczących płatkach. Triumph to różnobarwne kwiaty w kształcie kubka, często z jasnymi obwódkami. Cottage (pojedyncze późne) świetnie wyglądają w wazonach, gdyż są wysokie, mocne i różnobarwne, również czarne. Kwitną w połowie maja. Liliokształtne mają delikatne, smukłe kwiaty o ostro zakończonych płatkach (maj).

Tulipany Crispa, strzępiaste, osiągają 50 cm. Viridiflora kwitną w drugiej połowie maja. Na kwiatach mają zielone smugi i plamy. Płatki tulipanów Rembrandta wyglądają, jakby były maźnięte farbą przez malarza.

Przed odmianami szlachetnymi, hodowlanymi, zakwitają jednak tulipany botaniczne – najniższe, z małymi listkami i nieproporcjonalnie dużymi kwiatami w czystych kolorach. Ponieważ często pochodzą z rejonów o trudnym klimacie, są odporne na pogodę. Ogrodnicy je lubią, bo udają się nawet w słabej glebie i nie wymagają tak częstego przesadzania jak hodowlane. Pięknie wyglądają z niezapominajkami, wiosennymi bylinami i innymi wczesnymi kwiatami cebulowymi. Świetnie rosną w dużych donicach na tarasie – można np. połączyć kwitnące w tym samym czasie odmiany wysokie i niskie.

Z tulipanem im do twarzy, czyli co sadzić z tulipanami

Tulipany są uniwersalne, dobrze wyglądają z krzewami, bylinami o dekoracyjnych liściach i kwiatach, a także z trawami. Nie ominę też głogowników (Photinia) o czerwonych przyrostach, róż, które w okresie kwitnienia tulipanów mają atrakcyjne, młode, zabarwione na czerwono listki, i jaskrawych wilczomleczy. Z krzewów polecam kolorowe i niskie berberysy, oczywiście wyżej wspomniane róże, miniaturowe tawuły japońskie o żółtych listkach, bukszpany, rośliny kwaśnolubne, np. azalie, zimozielone pierisy, a także krzewy o srebrzystym ulistnieniu.

Najlepsze byliny to: floksy, bodziszki, hosty, skalnice, rodgersje, kukliki, pragnie, czyśćce, przywrotnik ostroklapowy, liliowce, irysy, lilie, czosnki, trybula leśna, chabry górskie, konwalnik, rozchodniki, a z dwuletnich – niezapominajki, bratki i laki pachnące.
 
Przeczytaj także: Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie
 
Zdjęcia: shutterstock