Krzesło nr 14. Historia piękna i wygody

Design

Krzesło nr 14, uważane za najbardziej udany produkt przemysłowy świata, ma już 155 lat.

Na jakim krześle siedziało najwięcej ludzi na świecie?

Prawdopodobnie na krześle nr 14, zaprojektowanym przez Michaela Thoneta - Brahms grając na fortepianie, czy Lenin pisząc swoje traktaty. Do dziś siedzą na nim miliony ludzi w kawiarniach czy barach na całym świecie, jest też chętnie używane w domowych kuchniach. Na czym polega fenomen krzesła nr 14?

– Doskonale łączy design z funkcjonalnością, a to w meblach najważniejsze. Jest wygodne, lekkie i dobrze wygląda, nadaje się do różnych przestrzeni. Niezwykłe jest też to, że ten model nie starzeje się i od 155 lat właściwie nie potrzebuje odświeżenia – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele.

Thonet eksperymentował aż 29 lat, zanim stworzył krzesło nr 14

Kluczem do sukcesu było to, że udoskonalił technikę zginania drewna. Pręty drewniane poddawał działaniu pary pod ciśnieniem. Drewno wchłaniało wilgoć, stając się bardziej elastyczne. Zginanie eliminowało konieczność wprowadzania złącz między poszczególnymi częściami mebla. Krzesło nr 14 jest uważane za najbardziej udany produkt przemysłowy świata. Pod jego wrażeniem był m.in. Le Corbusier: „Przedmiot bardziej elegancki, precyzyjniej dopracowany i praktyczniejszy nie został wytworzony jeszcze nigdy” – powiedział słynny architekt.

Krzesło nr 14

Ideą Thoneta było stworzenie krzesła łatwego w produkcji i w dystrybucji  oraz dostępnego dla każdego. Jak osiągnął te trzy cele?

·         Krzesło nr 14 jest bardzo prostą konstrukcją – składa się tylko z 6-8 elementów

·         Dystrybucja była od początku przemyślana. Krzesło podróżowało w częściach i było skręcane w sklepie

·         W skrzyni o objętości jednego metra sześciennego można było spakować aż 36 krzeseł w częściach.

·         Gdy w 1865 roku zaczęła się seryjna produkcja, krzesło nr 14 kosztowało nieco mniej niż butelka wina.

·         W tym samym roku za koncepcję krzesła nr 14 firma „Gebrüder Thonet” zdobyła złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu.

·         Wg szacunków do 1930 roku sprzedano 50 mln sztuk tego modelu (autoryzowane egzemplarze).

reklama