Z papieru, z filcu, na szydełku, ze świeżych kwiatów – ozdoby wielkanocne wkrótce zagoszczą w domach. Wianki, pisanki i króliczki to motyw nie tylko świąteczny, ale również wiosenny. Jak zrobić ozdoby wielkanocne i ze smakiem przystroić nimi cztery ściany?

reklama

Dekoracje wielkanocne DIY z papieru

Słynne porzekadło mówi, że papier wszystko przyjmie i jest w tym wiele prawdy – nie tylko, jeśli chodzi o słowo pisane. Ten materiał stwarza nieograniczone możliwości względem faktury, koloru i kształtów. Projekty powinny zaczynać się od szkicu. Można przy tym korzystać z gotowych szablonów lub przekalkować wybrany obrazek. Przy misternych rysunkach potrzeba nieraz wiele cierpliwości podczas wycinania ozdoby.

Wycięte kształty można połączyć kolorową tasiemką, tworząc girlandy świąteczne. Aby uniknąć nieestetycznych rozdarć, warto użyć dziurkacza biurowego do obrazków. Łańcuch wielkanocny zawieszony na ścianie, kominku lub przy suficie stworzy ciepły nastrój wyczekiwania rodzinnych chwil przy stole.

Alternatywą dla łańcuchów są wycinanki stołowe – wystarczy pozostawić u dołu figurki dodatkowy pasek papieru, który następnie zagniemy tak, jak jest to widywane na przykład w kalendarzach biurowych.

Zajączki wielkanocne z materiału

Ozdoby wielkanocne z materiału kosztują więcej pracy, niż dekoracje z papieru. Jednak wysiłek przekłada się wprost proporcjonalnie do żywotności maskotek – mogą one służyć latami. Pierwszy krok to odrysowanie z szablonu lub z wyobraźni kształtu zająca. Formę należy wyciąć i zszyć, zostawiając dziurkę na wypełnienie zwierzątka watą. Po wywinięciu materiału na drugą stronę, szwy staną się niewidoczne. Po wypchaniu zajączka wybranym materiałem (sprawdza się także watolina), zaszywamy materiał do końca i… cieszymy się wyjątkową ozdobą. Zajączki wielkanocne mogą przybierać rozmiar małych ozdób na stół lub pokaźnych poduch na kanapę.

> ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc z pomysłem - najpiękniejsze dekoracje <

Pisanki decoupage

Pisanki wykonywane techniką decoupage nie wymają wielu akcesoriów. Wystarczą ozdoby z papieru, klej do tapet oraz bezbarwny lakier dostępny w sklepach plastycznych. Surowe jaja należy umyć dokładnie, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, a następnie zrobić z nich wydmuszki. Na wysuszonych jajkach naklejamy kolejne warstwy papieru. Gdy ozdoba wyschnie, należy pomalować ją bezbarwnym papierem. Voila!

Kompozycje kwiatowe na Wielkanoc

Kompozycje kwiatowe wnoszą wyjątkową atmosferę, wypełniając wnętrze zapachem wczesnej wiosny. Dekoracje z ciętych kwiatów lub doniczkowych są uniwersalne, a dodatkowo pomagają oczyścić powietrze w domu.

Wiosną królują narcyzy trąbkowe – żonkile, uwodząc jaskrawym kolorem żółtym, tulipany, pochylając się we wszelkich odcieniach różu czy czerwieni, a także - nieśmiertelne obyczajowo - goździki. Do aranżacji przysłużą się kwiaty cebulowe. Co roku na stołach goszczą hiacynty i szafirki. Wnoszą do domu nie tylko intensywny zapach, ale i kolor.

Dekoracje świąteczne są okazją do wykorzystania zapomnianych naczyń, nieużywanych filiżanek lub innych przedmiotów, w których zdołamy - na potrzebę chwili - zrobić donicę czy wazon. Własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne dają gwarancję wyjątkowości i – nawet, rękodzieło nie jest idealne – wywoła uśmiech na twarzach gości.

> Zobacz także: Stroik świąteczny, czyli kreatywny sposób na jajka wielkanocne <