Kuchnia urządzona w stylu prowansalskim jest przytulna, jasna, sielska, naturalna. Podpowiadamy, jak ją urządzić.

Wzbudza szczególny zachwyt… szczególnie kobiet. Do wnętrz wprowadza słońce i zapach ciepłego, malowniczego południa Francji. Styl prowansalski, bo o nim mowa, od wielu lat nie wychodzi z mody i wciąż jest jednym ze współczesnych trendów aranżacji wnętrz.

Zachwycamy się prowansalskimi aranżacjami, choć to zachwyt często intuicyjny. Podobają nam się zestawienia jasnych, pastelowych kolorów, bielonych mebli czy lawendowych dekoracji z surową, kamienną lub drewnianą podłogą. Trochę tu wiejsko, a trochę elegancko. Gdzieniegdzie odrobinę niechlujnie, a gdzieniegdzie staromodnie. Bardzo wiele ma ze stylu rustykalnego, shabby chic, momentami nawiązując do angielskiego.

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia urządzona w tym stylu jest szczególnie efektowna. Prosta i delikatna, a jednocześnie przez wielość rozmaitych efektownych dodatków przytulna. Dekoratorzy wnętrz twierdzą, że ten typ kuchennych aranżacji szczególnie lubią marzycielki i romantyczki. Niekiedy jest kompromisem zawartym z partnerem, któremu nieszczególnie pasuje wizja całego domu czy mieszkania urządzonego w tej – bądź co bądź – kobiecej stylistyce.

Co zrobić, by mieć choć namiastkę Prowansji we własnej kuchni? Paradoksalnie – wcale nie tak wiele. A wiele można tu zrobić samemu. Zanim jednak będziemy kuchnię dekorować, warto wyposażyć ją w charakterystyczne dla stylu prowansalskiego elementy.

1. Meble do kuchni w stylu prowansalskim
Powinny być lekkie, z drewna, w jasnych kolorach albo fornirowane z motywem oliwki czy lawendy, często przecierane, bejcowane, specjalnie postarzane. Wybierajcie do nich kamienne blaty z drewnianym wykończeniem.  Fronty szafek bardzo często w tym stylu są ażurowe, z otworami lub wyciętymi pojedynczymi elementami.  Ciekawym akcentem są delikatne rzeźbienia czy motywy kwiatowe (głównie lawendy, z której słynie Prowansja). W kuchennych meblach zamiast drzwiczek można zastosować także materiałowe zasłonki. Stół powinien być drewniany – w naturalnym kolorze. Wokół niego krzesła z ażurowymi, lekkimi  plecami albo wręcz – jeśli mamy miejsce – wiklinowe fotele.

Zobacz także: Kuchnia w prowansalskim stylu

2. Kolory w kuchni prowansalskiej
Choć najczęściej styl ten kojarzy nam się z odcieniami bieli, warto pamiętać, że prowansalskie domki wypełnia wiele kolorów. Owszem, kolorystyka bazuje tu zazwyczaj na szarościach, beżach czy oliwkowych zieleniach, ale nie brakuje tu także soczystych i dojrzałych fioletów, intensywnych żółci, pastelowych odcieni różu, błękitu czy pomarańczy.

Ściany kuchni powinny nawiązywać do francuskich willi nie tylko kolorem, ale także strukturą. Warto jedną kuchenną ścianę pozostawić specjalnie nierówną, pomalować ją jakby od niechcenia, może jedynie pobielić. Taki efekt można uzyskać, stosując  na przykład tynki dekoracyjne, glinki florenckie czy farby strukturalne.

3. Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska to wręcz składzik rozmaitych bibelotów i akcesoriów. Wiklinowe koszyki, doniczki z ziołami, wiejskie warkocze czosnku podwieszone pod sufitem, bukiety ziół i kwiatów wstawione do kanek lub dzbanków. Skrzynki, skrzyneczki, szufladki, pudełeczka, ramki.  Wszystko ustawione od podłogi niemal po sufit. Dodatki w stylu prowansalskim są jednak na tyle delikatne i subtelne, że nie przytłoczą przestrzeni. Jeśli chodzi o tkaniny, dominować powinien tu len.

Zobacz także: Prowansalskie siedlisko z dizajnem

3. Podłoga w kuchni w stylu prowansalskim
Projektując kuchnię w tym stylu, nie zapomnijcie o charakterystycznej podłodze. Drewniana – najlepiej długie deski, wyłożona ceramicznymi płytkami lub po prostu kamienna.

Gdzie szukać inspiracji: Aluro.pl, Belldeco.pl, DekoracjaDomu.pl, FabrykaWnętrz.com.pl, GaleriaLawenda.pl, LawendowyKredens.pl,  MebleWitczak.pl

Tekst: AD
Zdjęcia: Materiały promocyjne firm, Shutterstock

reklama