Powoli mijają czasy, gdy AGD ukrywało się w szafkach. Dziś jest na widoku. Inteligentne i urodziwe sprzęty pomogą nam zrobić francuską czekoladę i grilla po japońsku.

La Cornue - kulinarny rolls-royce

Co może łączyć Pabla Picassa, Luisa de Funesa i Madonnę? Okazuje się, że... sprzęt do gotowania, konkretnie – kuchnia marki La Cornue. To prawdziwy kulinarny rolls-royce. Wygląda bardzo nobliwie, tak samo jak te produkowane, oczywiście rzemieślniczą metodą, sto lat temu. Wciąż największym ich atutem jest wymyślony w 1908 roku gazowy piekarnik, który swym kolebkowym kształtem przypomina stare piece chlebowe i genialnie rozprowadza ciepło.

> Jak urządzić elegancką kuchnię

Nowoczesność czerpie z tradycji

Sięganie do tradycji to nie snobizm, ale konieczność, jeśli chce się dobrze gotować. Oto prosty przykład. Kuchnia francuska słynie z wyrafinowania i sosów, które poza świetnym smakiem mają też dobrą temperaturę (zimny sos przy gorącym mięsie może popsuć niejedno danie). Jaki jest ich sekret? To tzw. french top, czyli francuska płyta grzewcza z pierścieniami o różnych temperaturach. Można na nich np. podgrzewać dania i roztapiać czekoladę bez lęku o jej przypalenie.

> Jak urządzić nowoczesną kuchnię

Kuchnia de luxe

Dodatek w postaci french top mają wszystkie kuchnie luksusowych marek (np. amerykański Wolf czy włoska Officine Gullo). To prawdziwe kombinaty, które zajmują też sporo miejsca. Ktoś mógłby zapytać, po co jednej rodzinie aż trzy piekarniki, w dodatku mieszane – elektryczne i gazowe. Nie tylko po to, by równocześnie piec ciasto i dziczyznę. Przede wszystkim dlatego, że są dania, które lepiej wychodzą na ogniu, a są takie, którym lepiej służy elektryka z termoobiegiem. Tak samo nie powinniśmy robić wielkich oczu na wieść o tym, że jakiś piekarnik ma potrójną szybę albo płyta gazowa podwójny, koniecznie pionowy płomień. Dzięki pierwszemu rozwiązaniu z ciasta nie wyparuje tak łatwo wilgoć w trakcie pieczenia, a dzięki drugiemu – zwyczajnie przyspieszymy gotowanie. Płomienie, które nie rozchodzą się, jak w zwyczajnych kuchenkach – dookoła okrągłych palników, tylko prostopadle dotykają garnka, lepiej go ogrzewają.

Inteligentny sprzęt w kuchni: od skandynawskiej do pałacowej

Tak inteligentny sprzęt można dopasować do każdego stylu kuchni – od pałacowych po skandynawskie. To samo dotyczy małego AGD oraz naczyń. Garnek, który ma zintegrowany z pokrywką cedzak, znajdziemy w stylistyce retro, która zresztą nie schodzi ze sceny. Mosiężne okucia, pastelowe fronty szafek czy miedziane akcenty przywołują stare, dobre czasy sprzed wynalezienia elektroniki. Patelnie pokrywa się dzisiaj nowymi powłokami, które zawierają ceramikę i minerały ,po to, by potrawy smakowały jak najbardziej naturalnie, jak za dawnych lat. Kto wie, może w naszej zbiorowej pamięci tkwią jeszcze smaki placków wypiekanych na rozpalonych kamieniach. Nad odtworzeniem tych doznań kulinarnych pracują zastępy naukowców XXI wieku…

POLECAMY: AGD bez tajemnic

Tekst: Beata Majchrowska; Zdjęcia: materiały prasowe