salon z aneksem kuchennym

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Aranżacje i zdjęcia, nowoczesne rozwiązania do małego wnętrza

Salon

Salon z kuchnią pozwala na więcej swobody w małym mieszkaniu. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym, aby wnętrze prezentowało się gustownie? Zobacz nasze wskazówki, które pomogą urządzić małe wnętrze, ale stylowe, modne i nowoczesne.

reklama

W tym artykule znajdziesz:

Jak zaplanować aneks kuchenny w bloku?

Na połączenie salonu z kuchnią częściej decydujemy się, gdy mieszkamy w bloku. Nic dziwnego, to spora oszczędność miejsca, szczególnie w niewielkiej kawalerce. Zaprojektowanie i urządzenie funkcjonalnego, małego salonu z kuchnią może stanowić wyzwanie. Dlatego już na samym początku warto przemyśleć funkcjonalność tej części pomieszczenia, wiedzieć precyzyjnie jak dopasować projekt do wielkości i kształtu mieszkania.

Aranżacja kuchni i meble kuchenne powinny być przede wszystkim praktyczne – takie, gdzie nie obijamy się o sprzęty, praca idzie szybko, a sprzątanie ograniczone jest do minimum. W małym aneksie kuchennym problemem może być przechowywanie, ale dobra organizacja wszystko ułatwi! Duże naczynia warto trzymać w szafkach narożnych – są najbardziej pojemne, albo w najniższych szufladach z pełnym wysuwem. Najwęższe szafki i szuflady są dobre do chowania środków czystości. Na drobiazgi przydadzą się specjalne organizery. W aneksie kuchennych niezbędny jest też okap z dobrym oświetleniem i filtrami pochłaniającymi zapachy.
 

Salon z kuchnią, ZDJĘCIA: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Taka aranżacja ma same plusy

Małe mieszkanie w bloku wiąże się przeważnie z równie niewielkimi rozmiarami kuchni. Takie pomieszczenie w przeszłości bywało ciemne, ciasno umeblowane i niezachęcające do przygotowywania posiłków. Na szczęście w ostatnich latach wiele się zmieniło pod tym względem. Dziś nowoczesny salon połączony z kuchnią ma niemal same plusy.

Dzięki wyburzeniu ściany odgradzającej pokój dzienny od kuchni, wpuszczamy do wnętrza więcej światła, co optycznie powiększa całą przestrzeń. Dajemy sobie również więcej możliwości w umeblowaniu przestrzeni – w ciasnych salonach zwykle kanapa zostaje upchnięta pod ścianą, naprzeciwko telewizora, tuż obok stołu. Otwarcie przestrzeni pozwala na różne ciekawe rozwiązania i wiele sposobów na ustawienia sofy w różnych miejscach np. na środku salonu, jako elementu odcinającego strefę kuchenną od jadalni.
 

Salon z kuchnią, Projekt wnętrza: Katarzyna Kaliszuk i Dorota Kalitowicz, Zdjęcia: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Katarzyna Sawicka


Kuchnia otwarta na salon – jak ją wydzielić w małym mieszkaniu?

Pewnym sposobem na rozdzielenie małej kuchni od salonu jest użycie różnych materiałów podłogowych lub kolorów – innych dla każdej przestrzeni. To może pomóc wizualnie oddzielić dwa obszary i sprawić, że każda przestrzeń będzie bardziej odrębna. Dodatkowo warto oddzielić dwie strefy jednym, ale mocnym detalem. To może być wyspa kuchenna, która sprawdzi się nie tylko jako przestrzeń do przechowywania pomagająca dbać o ład i porządek w kuchni, czy jako ekstra przestrzeń do gotowania i dodatkowy blat, ale też może spełniać funkcję stołu, jeśli dostawimy do niej wysokie krzesła. Wtedy odchodzi problem zmieszczenia jadalni we wnętrzu. Między kuchnią a pokojem dziennym można również postawić sofę, a przed nią ułożyć duży dywan, które optycznie odwrócą uwagę od aneksu kuchennego w salonie – dla lepszego efektu warto w obu strefach wybrać jednolite, jasne kolory na ścianach (które optycznie powiększą wnętrze).

Innym sposobem, aby oddzielić strefę kuchni od salonu w małym mieszkaniu jest ustawienie choćby małego stołu pomiędzy aneksem a kanapą. Dysponując małą przestrzenią polecamy wybrać stół prostokątny lub kwadratowy i wtedy ustawić plecy kanapy tak, by dotykały stołu.

W większych wnętrzach przestrzeń salonu mogą też oddzielać ażurowe przegrody o szerokości około 1 metra. Tworzą efekt dekoracyjny - doskonale wyglądają ubrane w zieleń, jak modne wieszane doniczki lub pnące się rośliny.

Zobacz także: Kuchnia z wyspą - jak ją urządzić?

Salon z aneksem kuchennym, PROJEKT WNĘTRZA: AGATA KASPRZYK-OLSZEWSKA, ZDJĘCIE: PIOTR GĘSICKI, STYLIZACJA: ALDONA BEJNAROWICZ

 

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym – co powinno znaleźć się w dobrym projekcie?

Najczęściej powtarzaną obawą przed połączeniem salonu z aneksem kuchennym jest zapach. Gotując, z garnka wydobywają się czasem nadzwyczaj intensywne aromaty i nie zawsze są one pożądane przez resztę domowników. Obalamy ten argument. Dziś, biorąc pod uwagę zaawansowanie kuchennego agd, to nieco przestarzały argument. Wystarczy zainwestować w dobrej jakości wyciąg, by zapachy z gotowania pozostały w przestrzeni kuchennej. 

Jak pisaliśmy wcześniej, rezygnując z dużego stołu salonowego, warto zdecydować się na wyspę kuchenną z miejscem na nogi, co będzie jak stół z krzesłami. Pamiętajmy, że punkt, w którym możemy zjeść ciepły posiłek, jest konieczny. Założenie, że będziemy spożywać na kanapie wszelkie dania obiadowe, w praktyce jest niewygodne, utrudnia przyjmowanie gości oraz niezwykle negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Dobrze, jeśli w części salonowej znajdzie miły akcent korespondujący z klimatami kulinarnymi. Oszklona komódka z zastawą stołową obok kanapy nada całości spójny charakter. Również w segmencie kuchennym warto zagospodarować kawałek miejsca na książki lub kwiaty.

Przeczytaj też: Jak urządzić mały salon ze stołem – zdjęcia i inspiracje!

Pokój dzienny z aneksem kuchennym, PROJEKT WNĘTRZA: ANNA KOSZELA, ZDJĘCIE: MICHAŁ PRZEŹDZIK-BUCZKOWSKI, STYLIZACJA: OLA BUCZKOWSKA-PRZEŹDZIK

Jak umeblować pokój dzienny z aneksem kuchennym?

Jak wskazaliśmy w poprzednich akapitach, salon powinien współgrać z dołączonym aneksem kuchennym niczym brat z siostrą. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w kolorystyce wnętrza oraz konsekwentnym stylu aranżacji wnętrza. Jeżeli pokój dzienny urządziliśmy w stylu prowansalskim albo rustykalnym, nie należy do niego wstawiać nowoczesnych szafek. Wybierając meble należy trzymać się jednej estetyki.

Spójność dotyczy również kolorów, zarówno ścian w salonie jak i mebli. Meble aneksu kuchennego i strefy dziennej powinny być w jednej gamie barwnej, np. w różnych odcieniach tego samego koloru – od jasnego do ciemnego lub w różnych kolorach, ale zgaszonych tonach jak pastele. Mając więcej odwagi i chcąc urozmaicić oraz ciekawie wyróżnić taką przestrzeń, warto wybrać przewagę ciemnego koloru w salonie, a jasnego w kuchni – takie zabawy kolorem i kontrastem to coraz popularniejsze rozwiązanie.

Kiedy podczas aranżacji salonu z kuchnią pojawiają się wątpliwości, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na uniwersalne rozwiązania. Z pewnością należą do nich białe fronty szafek – to pewny sposób na kuchnię dopasowaną do pozostałej części pomieszczenia. Takie szafki łatwo wtapiają się w przestrzeń i współgrają z niemal każdym innym kolorem zastosowanym w strefie dziennej. Jeśli chcemy ocieplić jasne wnętrze, polecamy zaaranżować w nim drewniane elementy, które wizualnie ocieplą całość.

Salon z kuchnią – zdjęcia

Jak urządzać komfortowy salon z kuchnią najlepiej dowiesz się oglądając inspiracje z naszej galerii zdjęć. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat i zobaczyć jeszcze więcej domów i mieszkań w różnych stylach, zobacz wszystkie nasze artykuły dotyczące aranżacji salonu z kuchnią.

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe, archiwum wydawnictwa
Zdjęcie główne: Projekt wnętrza: Marta Sikorska, zdjęcia: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Agnieszka Głowacka