werandacountry.pl werandaweekend.pl

Skąd popularność stylu skandynawskiego w polskich domach?

Skandynawskie

Styl skandynawski w Polsce - opis

Styl skandynawski nie okazał się kolejną, chwilową modą. To przemyślany sposób na wnętrza: wynika zarówno z dbałości o estetykę, jak i z filozofii życia. Czym dokładnie północ zauroczyła Polaków? Przedstawiamy cechy charakterystyczne wnętrz w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski: ponadczasowe wnętrze

Wybór motywu przewodniego w domu to niełatwe zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania, ale również lokalizację, wielkość pomieszczeń i ich naturalne oświetlenie. Meble w stylu ludwikowskim, świetnie prezentujące się w katalogach sklepów, mogą przytłaczać w czterdziestometrowej kawalerce. Motywy shabby chic nie sprawdzą się w pokojach z oknami wychodzącymi na północ, z kolei przy elementach marynistycznych łatwo przebrać miarkę. Estetyka skandynawska nie nastręcza podobnych problemów. Sprawdza się dokładnie w każdym wnętrzu – zarówno w małym mieszkaniu w centrum miasta, jak i w wielkim domu na wsi. Styl ten z założenia wpuszcza do pomieszczenia maksimum światła, dzięki zawieszeniu jasnych rolet zamiast ciężkich zasłon. Proste rozwiązania meblowe, przejrzystość wzorów i kolorów sprawiają, że omawiana technika urządzania wnętrz jest nadzwyczaj uniwersalna dla osób o różnym guście i… domu.

Łączenie stylów we wnętrzu

Nieskomplikowane motywy, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, pozostawiają duże pole do popisu designerskiego. Przy jasnych meblach i stonowanej palecie barw, można niemal dowolnie wzbogacać wnętrze o poduszki z zabawnymi motywami, obrazki z różnych orientacji artystycznych czy też unikalne, pstrokate pufy oraz toaletki. Przy wyborze innego stylu, istnieje duże ryzyko przesadzenia z mieszaniem technik. Na przykład wnętrze prowansalskie zobowiązuje właściciela do bardziej przemyślanych zakupów drobiazgów do domu.

reklama

Ekologiczny design w stylu skandynawskim

W krajach wysoko rozwiniętych dbałość o ekologię stała się wartością, którą już w szkołach stara się wpajać dzieciom. Segregacja śmieci i oszczędność energii to jednak nie wszystko: równie ważne są produkty, jakie wybieramy na co dzień. Wiadomo już, że te wykonane z naturalnych surowców mogą być w przyszłości lepiej wykorzystane niż tworzywa sztuczne. Skandynawowie w swoich domach stawiają na takie materiały, jak drewno, nietoksyczne farby, wełna, bawełna, len i elementy biodegradowalne. Oznacza to, że nasza ekologia nie musi ograniczać się do sortowania odpadów.

Zdrowy dom dla mieszkańców

Otaczanie się naturalnymi surowcami nie tylko świadczy o zamiłowaniu do ekologicznego trybu życia, lecz ma udowodniony wpływ na zdrowie. Nietoksyczne materiały ograniczają ryzyko uczuleń i są nieszkodliwe dla skóry. Co więcej, nie stwarzają zagrożenia promieniowaniem, czego nie można powiedzieć o nowych mieszankach tworzyw sztucznych. Drewniane podłogi, najczęściej stosowane we wnętrzach w typie skandynawskim, w przeciwieństwie do poliestrowych dywanów, nie zbierają kurzu i alergenów. Co ciekawe, poprawiają także jakość powietrza, regulując poziom wilgoci w pomieszczeniach. Całość tworzy efekt zdrowej atmosfery w domu. Norwegowie czy Finowie przykładają uwagę nie tylko do prawidłowego naświetlenia czy „dotlenienia” wnętrz. Równie istotna jest możliwość dobrego odpoczynku. Dlatego najczęściej łóżka w stylu skandynawskim to połączenie prostych, drewnianych ram z - dopracowanymi pod każdym szczegółem - materacami.

Styl skandynawski - pomysł na porządek w domu

Dom urządzony w stylu skandynawskim ma mało zakamarków, w których może gromadzić się kurz. Łatwo w nim utrzymać porządek i dostosować standardy higieniczne na przykład do małych dzieci lub alergików. Co więcej, ekologiczne surowce są wdzięcznymi materiałami do czyszczenia i nie wymagają zakupu specjalistycznych środków chemicznych. Styl skandynawski to nie tylko zamiłowanie do minimalizmu i jasnych, naładowanych pozytywną energią wnętrz. Duży wpływ na popularność tych rozwiązań ma ich praktyczność. W końcu dla wielu to właśnie wygoda użytkowania uważana jest za najważniejszą cechę domu.