reklama

Milion i jeden narcyzów

Ogrody małe i duże

Plamy kolorów, zabawa światłem i cieniem, szum wody albo cisza, do tego słodkie zapachy... Thierry i Monique stworzyli ogród DLA WSZYSTKICH ZMYSŁÓW. W starym kamieniołomie.

Połączyła ich miłość do roślin. Dwadzieścia lat temu Thierry Dronet kupił porośnięty świerkami stary kamieniołom w północno-wschodniej Francji. Znajomi uznali, że jest szaleńcem, skoro planuje ogród na tak pochyłym terenie, z wyrobiskami zalanymi wodą i chaotycznie rosnącymi świerkami. Pomysł zachwycił natomiast Monique, właścicielkę szkółki w pobliskim miasteczku. Thierry poznał ją, kiedy zaczął szukać roślin na swoją działkę. Obydwoje wpadli na pomysł, jak wykorzystać nietypowy teren - kwiaty i krzewy posadzili na tarasach, dołem puścili wijące się strumienie z mostkami malowniczo przerzuconymi nad wodą. Niektóre są z kamienia, bo przecież granitowych głazów mieli tu pod dostatkiem. Dodali drewniane kładki otoczone barierkami z gałęzi i murki z różnej wysokości pniaków. Wszystko z drzew wyciętych w czasie zakładania ogrodu.

Monique, fanka narcyzów, wpadła na pomysł urządzenia kwietnych poletek, na których posadzili... 60 tysięcy cebulek. Wystarczy kilka cieplejszych wiosennych dni i kwiaty eksplodują kolorem. A jak pachną! Wtedy po ogrodzie spaceruje mnóstwo bezgranicznie zachwyconych gości. Monique przeniosła więc tu swoją szkółkę i oddała się największej pasji - szukaniu nowych odmian narcyzów.

Różnią się kształtem kielichów, kolorem, liczbą płatków czy kwiatów na łodydze, wielkością. Zachwycają mnogością – 25 tys. odmian! Poza tym łatwo je uprawiać. Tolerują niskie temperatury, kochają słońce i potrzebują dużo wody. Wyrózniamy te falbanką narcyz „Edinburgh", mocno pachnący; wysoki „Centannes", też mocno pachnący; w typie dzikiego narcyza elegancka „Thalia", cytrynowo-żółty „Ptolemy", wielokrotnie nagradzany jaskrawy wysoki „Delibes", słodko pachnący „Orange Queen", „Golden Echo" ze smukłymi liśćmi; idealna na dzikie łąki staroświecka odmiana „Actaea"; „Petit Four" i „Flore Pleno" z pełnymi kwiatami; w wyjątkowym kolorze, niski i delikatny „Stint"; zachwycający „Latvian Freedom" o niespotykanym ubarwieniu.

Opracowanie: Beata Woźniak
Teskt: Michael Breckwoldt
Zdjęcia: Sabrina Rothe/ Picture Press/ East News