Borówka amerykańska – uprawa i właściwości

Rośliny

Borówka wysoka najczęściej bywa nazywana amerykańską, gdyż roślina ta pochodzi właśnie z Ameryki Północnej. Jej słodkie owoce, przypominające pękate jagody, mają wielu zwolenników. Jak uprawiać borówkę w Polsce i czy ma ona właściwości zdrowotne?

Sadzenie borówki amerykańskiej

Borówkę amerykańską można sadzić właściwie przez cały sezon, czyli od wiosny do jesieni. Krzewy należy wkładać do szerokiego dołka na głębokości około pół metra. Każda roślina powinna znajdować się od siebie w odległości około 1,5 m.

Na sadzenie borówki najlepiej wybrać miejsce nasłonecznione i kwaśną glebę. W innej ziemi roślina może wzrosnąć, lecz będzie narażona na choroby i okaże się mniej owocna.

Borówka amerykańska: nawożenie

Choć borówka amerykańska ma stosunkowo małe potrzeby pokarmowe, niezbędne jest jej nawożenie ze względu na szczególne wymagania glebowe, o których mowa w akapicie powyżej. Powinno ono odbywać się trzy razy w roku.

Pierwsze nawożenie borówki amerykańskiej musi nastąpić tuż po posadzeniu, drugie po kwitnieniu, a trzecie na zakończenie silnego wzrostu w danym sezonie. Nawozy azotowe dostępne są w gotowych mieszankach w sklepach ogrodniczych.

reklama

Odmiany borówki amerykańskiej

Borówka wysoka występuje w wielu odmianach. Czasem jej owoce są duże i błękitne, innym razem bardziej przypominają jagody. Do uprawy okazują się najlepsze takie odmiany borówki amerykańskiej, jak: Bluegold i Bluejay. Ich owoce są bardzo słodkie, a krzewy dają obfite plony.

W Polsce hoduje się także z powodzeniem borówki amerykańskie w odmianach: Bluegold, Jersey, Spartan, Sunrise, Toro, Earliblue, Patriot, Darrow i Brigitta Blue.

Borówka amerykańska: właściwości

Borówka amerykańska ma szerokie właściwości zdrowotne. Przede wszystkim jest bogatym źródłem witamin A, B, C, E, PP oraz potasu, cynku, selenu, miedzi, magnezu, wapnia i żelaza. W połączeniu z niewielką kalorycznością, owoc ten staje się idealnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, przyczyniając się do powstrzymania procesów starzenia się organizmu. Prawidłowość tę wykorzystują producenci kosmetyków, umieszczając borówki w składzie maseczek przeznaczonych do oczyszczania cery trądzikowej.

Spożywanie borówki amerykańskiej sprawdza się w profilaktyce nowotworowej. Owoce zawierają kwas egalowy, który chroni przed rozwojem choroby w wątrobie, płucach oraz przewodzie pokarmowym. W dodatku borówka wspomaga leczenie oczu, w tym zaćmy. Należy pamiętać, że najwięcej właściwości zdrowotnych ujawnia się przy spożywaniu nieprzetworzonych, surowych owoców

Polecamy również - Aronia - roślina idealna.