kwitnące drzewa ogrodowe

Kwitnące drzewa – które warto posadzić w ogrodzie?

Rośliny

Kwitnące drzewa warto posadzić choćby dla tych kilkunastu dni, kiedy okrywają się pąkami. Krzewy i drzewka wyglądają wtedy jak barwne obłoki. Wiele z nich ma też inne zalety: pyszne owoce, jesienią różnokolorowe liście, a zimą ozdobną korę.

reklama

Kwitnące drzewa – gdzie je sadzić?

Jeśli wasz ogród jest mały, posadźcie jedno lub dwa kwitnące drzewa na trawniku albo rabacie. To wystarczy, żeby wiosną dać się oczarować. W dużych ogrodach można bardziej poszaleć i przeznaczyć jakąś część (najlepiej taką, którą dobrze widać z okien salonu lub tarasu) na minisad. Ten zakątek będzie nie mniej atrakcyjny niż najpiękniejsze klomby z bylinami czy altany porośnięte złotokapem albo glicynią. Wybierajmy drzewa, które nie rzucają głębokiego cienia, a przepuszczają światło, jeśli chcemy pod nimi posadzić kwiaty.

> Przeczytaj także: Wiosenne kwiaty w ogrodzie <

Które drzewa kwitną pierwsze?

Ozdobne wiśnie i śliwy kwitną jako jedne z pierwszych. Do rodziny należą migdałki, wiśnie, brzoskwinie, morele i śliwy. Najlepiej wybierać małe okazy, ale o dużych kwiatach lub te, które kwitną, nim pojawią się liście. Ich kwiaty przypominają japońskie malowidła i pasują do ogrodów w stylu orientalnym z dodatkiem azalii, różaneczników i formowanych zimozielonych krzewów. U siebie mam Prunus cerasus ‘Umbraculifera’, wiśnie o kulistej koronie, której nie trzeba ciąć. Urokliwie wyglądają podsadzone tulipanami, szafirkami, sasankami. Potem mogą pod nimi rosnąć funkie i miodunki. Dobrym towarzystwem będą żurawki.

Kwitnące drzewa: świdośliwa, mangolia i jabłoń

Do najpiękniejszych małych, wiosennych drzew, które są atrakcyjne o każdej porze roku, należy świdośliwa (nawet zimą; tylko wtedy widać gęstą koronę cienkich pędów). Pokryta jest delikatnymi, gwiaździstymi białymi kwiatami, jej liście są najpierw różowawe, potem żółtawo-zielone, jesienią stają się purpurowe.

Jeśli wiosną nie było przymrozków, zachwycić potrafią magnolie, zawsze pachnące jak cytryna, a także orientalne lilie. Derenie dają złotą aurę, bo kwitną na żółto, zanim rozwiną się liście, podobnie jak oczary i forsycje. I choć ich kwiaty nie są zbyt okazałe, to słodko pachną, bo są miododajne. Owalne liście dereni przebarwiają się z kolei na czerwonofioletowo.

Jabłonie mają białe, różowe, bordowe lub czerwonofioletowe kwiaty, najczęściej pachnące. Ich owoce zimą wabią ptaki. Są to stosunkowo małe drzewa, niewybredne co do gleby i mrozoodporne. Moje ulubione odmiany to różowa ‘Ola’ i purpurowa ‘Royal Beauty’. Równie mocne kolory mają głogi (najczęściej uprawiana jest odmiana ‘Paul’s Scarlet’ z pełnymi, różowymi różyczkami) i koralowe pigwowce.

> Zobacz także: Przepis na ogród japoński – co w nim rośnie? <

Tekst: Danuta Młoźniak, gardenarium.pl
Zdjęcia: Alamy/Bew, Shutterstock