Rośliny zimozielone - które sadzić w ogrodzie?

Rośliny

Rośliny zimozielone

Nawet gdy wszystko jest zasypane śniegiem, w ogrodzie może być kolorowo. Zielono, czerwono, srebrno. Kwiatów już nie ma, ale przecież zostały liście.

Zielone rośliny w zimie

Kolorów zimą w ogrodzie, jak się okazuje, może być całkiem sporo. Po pierwsze, zielony. Komu marzy się zieleń w lutym, powinien wybrać irgi – to taka namiastka trawnika (ich czerwone owoce przyciągają ptaki) – barwinki, które rozrastają się łatwo i szybko, albo błyszczące runianki tworzące puchate dywany. Z pnączy polecam nieśmiertelny bluszcz, a także wiciokrzew Henry’ego, który ma delikatne, podłużne listki. Sadzę je przy ogrodzeniach, murach i pniach starych drzew, co dodaje ogrodowi tajemniczości. Nie można zapomnieć o bergeniach ze skórzastymi ciemnymi liśćmi. Lubię też kopytnik w barwach najciemniejszej zieleni i jaśniutki języcznik z podłużnymi liśćmi. Z krzewów wybieram bukszpany i formuję je w kule albo stożki. Różaneczniki i azalie znane są ze spektakularnego kwitnienia, zimą ich błyszczące liście także wyglądają pięknie.

Czerwone rośliny w zimie

Do zieleni i śnieżnej bieli możemy dołączyć plamy czerwieni. W ogrodach na zachodzie Polski sprawdza się głogownik, którego młode liście są czerwonawe. U siebie posadziłam niewysoki, ale pięknie poprzebarwiany kiścień. Lubię też rdzawą uncinię, która przywędrowała do nas aż z Nowej Zelandii. Do tego tria warto dołączyć czerń. Wystarczy popatrzeć na wyglądające jak trawy konwalniki. Jeśli chcę dodać odrobinę srebrnego koloru, sadzę trawy – kostrzewy sine.

Kolorowe rośliny do zimowego ogrodu

Niezastąpione są wielobarwne żurawki – od prawie czarnych, poprzez różowe, pomarańczowe, aż do limonkowych. Zachwycić mogą również turzyce – żółte, paskowane, miedziane, srebrzyste, zielone. Dodają rabatom lekkości i ruchu. Warto też pomyśleć o uniwersalnych trzmielinach występujących w różnych kombinacjach barw. W zależności od gatunku mogą być wysokie, wspinać się lub płożyć.

reklama

Liściaste rośliny zimozielone sadzę też w skrzyniach, donicach i różnych pojemnikach. To takie mobilne ogródki, które łatwo jest przestawiać.

Z reguły wszystkie wolą zaciszne miejsca, przy murze albo w obniżeniu terenu. Tam, gdzie mocno wieje, rośliny będą bardziej wymarzać. Pamiętam także o obfitym nawodnieniu przed zamarznięciem gleby. Ważne, żeby jesienią dobrze posprzątać rabaty, aby gwiazdy zimowego ogrodu mogły zabłysnąć.

Tekst: Danuta Młoźniak
Zdjęcia: Alamy/BE&W, Gap Photos, Shutterstock