
Chłodnik z truskawek i melona
Weź:
- miodowego melona
- 2 garści truskawek
- 1 ½ szklanki soku pomarańczowego
- szklankę lekkiego białego wina
- 2 łyżki soku z cytryny
- garstkę listków mięty
- 3 łyżki cukru pudru
Melona obierz i pokrój w kostkę, z truskawek usuń szypułki. Wrzuć do miksera, przetrzyj na gładką masę. Dodaj cukier, dokładnie wymieszaj. Przelej do dużej miski, wlej sok pomarańczowy, wino i sok z cytryny. Schłodź w lodówce. Przed podaniem wrzuć posiekane listki mięty.
■ Rekomendowane wino: Moscato d’asti
Sałatka z truskawek z dressingiem szampańskim
Weź:
- 3 garści młodych listków szpinaku
- ½ kilo truskawek
- garść płatków migdałowych
Na dressing:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 5 łyżek szampana lub innego wina musującego
- łyżeczkę dobrego dżemu truskawkowego
Szpinak umyj i dokładnie osusz. Truskawki oczyść, pokrój na połówki. Rozgrzej suchą patelnię, upraż migdały. Składniki dressingu dokładnie wymieszaj, najlepiej w małym, szczelnie zakręconym słoiku. Połącz szpinak, truskawki i migdały, polej dressingiem.
■ Rekomendowane wino: Clairette de die lub szampan demi-sec
Risotto z truskawkami
Uwaga – wbrew pozorom to nie jest słodkie danie!
Weź:
- szalotkę
- 4 łyżki masła
- gałązkę selera naciowego
- łyżkę oliwy z oliwek
- szklankę ryżu arborio
- kieliszek wina białego lub rosé
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- dużą garść truskawek
- kawałek parmezanu
Szalotkę drobno posiekaj, selera i truskawki pokrój w cienkie plasterki. Weź dwa garnki. W jednym trzymaj w cieple bulion, w drugim rozgrzej oliwę. Wrzuć szalotkę i selera, mieszając smaż minutę. Dodaj ryż, zamieszaj i smaż minutę. Zmniejsz ogień do minimum, wlej wino i mieszaj, aż płyn wyparuje. Kiedy to nastąpi, dodawaj po chochli bulionu mieszając i czekaj, aż płyn się wchłonie. Powtarzaj przez ok. kwadrans. Ryż powinien być kleisty, ale w środku delikatnie al dente. Pod koniec gotowania wrzuć truskawki i gotuj 2 minuty. Dodaj masło oraz 2 łyżki utartego parmezanu, zamieszaj i podawaj.
■ Rekomendowane wino: prowansalskie rosé
Sorbet z truskawek z chili
Weź:
- 150 g cukru pudru
- szklankę wody
- 3 gałązki mięty
- ½ kilo truskawek
- sok z 1 pomarańczy
- ½ suszonego chili
Z truskawek usuń szypułki. W garnku zagrzej wodę z cukrem, aż powstanie syrop. Ostudź. Zmiksuj truskawki z sokiem pomarańczowym i chili na gładkie purée. Przetrzyj masę przez gęste sito, by pozbyć się pestek. Wymieszaj truskawki z syropem, przelej do plastikowego pojemnika. Wstaw do zamrażarki na dwie godziny. Na brzegach naczynia powinny uformować się kryształki lodu. Wyjmij, przelej do miski i ubij trzepaczką na gładką masę. Przełóż z powrotem do naczynia i zamrażaj cztery godziny. Pół godziny przed podaniem wyjmij, delikatnie wymieszaj. Podawaj posypany listkami mięty.
■ Rekomendowane wino: Coteaux du layon lub podobne słodkie wino znad Loary
Truskawki z mascarpone
Weź:
- ½ kilo truskawek
- 4 łyżki octu balsamicznego
- 4 łyżki cukru pudru
- 3 żółtka jaj
- 4 łyżki brandy
- 200 g mascarpone
- ½ szklanki śmietanki kremówki
Z truskawek usuń szypułki, wymieszaj w misce z octem balsamicznym i 2 łyżkami cukru. Odstaw na pół godziny. Z reszty cukru i żółtek utrzyj kogel-mogel, wlej brandy, dodaj mascarpone. Śmietankę ubij, aż będzie dość sztywna, dodaj do kremu. Do miseczek nałóż truskawek, polej kremem i podawaj.
■ Rekomendowane wino: węgierski lub słowacki tokaj 4-putniowy (najlepiej z czystego muszkatu)
Truskawkowa sola
Weź:
- 4 nieduże sole
- 2 łyżki mąki
- ½ szklanki wody
- 5 łyżek oleju słonecznikowego
- mały kawałek imbiru
- papryczkę chili
- 1 szalotkę
- 1 ząbek czosnku
- ½ kieliszka od wódki whisky
- 3 łyżeczki cukru
- 1 limonkę
- ½ kilo truskawek
- 2 łyżki sosu rybnego
- 4 łyżki octu ryżowego
- ½ pęczka kolendry
Czosnek, chili i szalotkę drobno posiekaj, imbir obierz i pokrój w paski. Z truskawek usuń szypułki, podziel na ćwiartki. Z limonki zetrzyj skórkę, wyciśnij sok. Na patelni rozgrzej olej, ryby obtocz w mące i smaż po 3 minuty z każdej strony, zależnie od wielkości. Przełóż w ciepłe miejsce. Na patelni przesmaż chili, szalotkę, czosnek i imbir, cały czas mieszając, przez 2 minuty. Dodaj cukier, wlej whisky. W mikserze utrzyj na gładką masę truskawki z wodą i octem ryżowym. Wlej na patelnię, dodaj sok i skórkę z limonki. Wymieszaj, dopraw sosem rybnym. Rozłóż ryby na talerze, polej sosem, posyp posiekaną kolendrą. Podawaj z ryżem basmati lub jaśminowym.
■ Rekomendowane wino: wytrawny lub półwytrawny słowacki muszkat żółty
Zupa z szampana i truskawek
Weź:
- butelkę szampana lub dobrego wina musującego (Cava, Prosecco)
- kilo truskawek
- garść malin
- garść czerwonych porzeczek
- ½ szklanki wody
- 3 łyżki cukru pudru
Wybierz słodkie (lub wytrawne) wino, jakie lubisz i dobrze je schłódź. Połowę truskawek rozgnieć, wrzuć do garnka, wlej wodę i dodaj cukier. Zagotuj na małym ogniu, aż puszczą sok. Ostudź i przeciśnij przez sitko wyłożone kawałkiem płótna, żeby oddzielić owoce. Resztę truskawek oczyść, pokrój w ćwiartki. Wrzuć do dużej miski z resztą owoców. Wino wymieszaj z truskawkowym sokiem, wlej do miski. Podawaj na deser lub przystawkę.
■ Rekomendowane wino: delikatnie słodkie prosecco
Polędwica w sosie truskawkowym
Weź:
- 4 grube plastry polędwicy wołowej
- ½ kilo truskawek
- ½ szklanki octu balsamicznego
- ½ szklanki czerwonego wina
- ½ szklanki bulionu wołowego
- łyżeczkę ziaren czarnego pieprzu
- listek laurowy
- gwiazdkę anyżu
- 2 goździki
- ząbek czosnku
- 3 szalotki
- 4 łyżki masła
- garść listków bazylii
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
Do garnka wlej ocet balsamiczny i wino, wrzuć pieprz, listek laurowy, anyż, goździki i zgnieciony ząbek czosnku. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i zredukuj płyn do 1/3 objętości. Wlej bulion, zagotuj i przecedź. Rozgrzej na patelni oliwę, usmaż polędwicę – minutę z każdej strony. Przełóż w ciepłe miejsce. Na patelnię wrzuć posiekaną szalotkę, przesmażaj, aż zmięknie, wlej sos. Gotuj 5 minut, aż zgęstnieje. Dodaj masło, ubijając sos trzepaczką. Na koniec dodaj pokrojone w ćwiartki truskawki. Zamieszaj, dopraw i trzymaj na małym ogniu. Bazylię pokrój w cienkie paski, dodaj w ostatniej chwili do sosu. Rozłóż na talerze polędwicę, polej sosem i podawaj.
■ Rekomendowane wino: To, które zostało użyte do sporządzenia sosu. Dekadenci zdecydują się na lacrimę di morro d’alba; może być też soczysta schiava z Dolomitów, albo bardzo owocowe pinot noir. W wersji ekonomicznej beaujolais.
Tekst: Stanisław Gieżyński
Fotografie: Iza Stefanek, Stockfood/ Free