#zostańwdomu czytaj e-wydanie - tylko 8,99 zł
reklama

Autoportret z pędzlem

Zaproszenia

Gdzie: Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni. Wystawa czynna od 29 września 2012 r.

Rzecz będzie o tym, jak artyści widzą samych siebie i/albo jakimi chcą się nam pokazać. Kto pozwala sobie na prostą szczerość, a kto kokietuje, ile wlezie? Czy dumne pozy zdarzają się częściej niż puszczanie oka do publiczności?

Ponad 200 autoportretów polskich twórców z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego czeka na Państwa w Muzeum Miasta Gdyni. Większość prac powstała w XX wieku, choć zdarzają się i starsze: w roli nestora występuje wizerunek Jana Piotra Norblina z początku lat 70. XVIII wieku. Część eksponatów zawdzięcza swoje istnienie wyłącznie sile perswazji kolekcjonera, który usilnie namawiał znajomych artystów do wyproszenia z pracowni modeli i zastąpienia ich lustrem.

Wystawę uzupełnia kilkanaście autoportretów ze zbiorów własnych muzeum oraz tzw. tło: listy, pamiątki, dokumenty i (dla tych, którzy chcieliby skonfrontować artystyczną wizję z rzeczywistością) zdjęcia portretowe twórców. Wśród wszelkich różnorodności – nazwisk (m.in. Gerson, Mehoffer, Pochwalski, Podlewska, Rychter, Szwoch), technik i stylów – jedna rzecz pozostaje niezmienna. Artyści najchętniej portretują się przy pracy, z pędzlem, paletą i sztalugami na podorędziu. Patronem wystawy jest „Weranda”.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama
reklama
reklama