Chodź, opowiem ci bajeczkę...

Zaproszenia

Gdzie: Warszawa, Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40
Wystawa czynna od 10 grudnia do 5 stycznia 2013 r.

Bajeczka będzie o bajkach i opowiadam ją jako ojciec trzylatka. Nie bez pewnej dumy – udaje mi się bowiem trzymać pacholę w miarę z dala od najnowszych, hałaśliwych i przecukrzonych zdobyczy popkultury, a na dodatek powiększać jego biblioteczkę. Przeżywam przy tym swoisty „powrót do przeszłości”, wygrzebując w antykwariatach klasyczne polskie bajki w rodzaju „Poczytaj mi, mamo”. I tu sedno sprawy – wystawa prac Janusza Grabiańskiego.

Śmiało można powiedzieć, że artysta ten ukształtował dziecięcą wyobraźnię przynajmniej kilku pokoleń. Calineczka, Rogaś z Doliny Roztoki, Sierotka Marysia – pamiętamy je wszyscy. Grabiański zilustrował ponad sto książek, także dla nieco starszych dzieci, jak choćby „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina. Malował akwarele, lekko kładąc muśnięciami pędzla farbę, dzięki czemu mamy wrażenie, że postacie się poruszają.

Na wystawie oprócz książkowych ilustracji zobaczymy także plakaty, które zrobił dla Pol-Motu, Confeximu czy LOT-u. Te ostatnie wydają mi się szczególnie atrakcyjne – roztaczają aurę „światowości”, nowoczesności i luksusu z samolotem górnopłatem w tle. Gdyby artysta żył, zleciłbym mu wymalowanie nowego lotowskiego Dreamlinera. Marketingowy efekt murowany!Wielcy Mistrzowie Ilustracji Dziecięcej: Janusz Grabiański.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama