Chopin i przyjaciele wystawa w Muzeum Fryderyka Chopina

„Chopin i przyjaciele” - wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już dostępna!

Zaproszenia

W Muzeum Fryderyka Chopina można obejrzeć wystawę czasową „Chopin i przyjaciele”, na której zaprezentowano krąg osób bliskich Fryderykowi Chopinowi. Autorzy ekspozycji podjęli próbę zdefiniowania, czym dla Fryderyka Chopina była przyjaźń.

reklama

Szczególne miejsce poświęcone zostało przyjaźni z Chopinem rozumianej symbolicznie i dzisiaj wciąż bardzo żywej, wyrażającej się troską o dziedzictwo Chopinowskie. Przyjaźń do Fryderyka Chopina sprawia bowiem, że ludzie o szczodrych sercach pomagają chronić jego spuściznę. Hojność donatorów i przyjaciół Muzeum Chopina przyczynia się do rozszerzenia kolekcji pamiątek po kompozytorze, które prezentujemy m.in. na obecnej wystawie.

Wystawa „Chopin i przyjaciele”

to próba przyjrzenia się z bliska serdecznym relacjom w życiu Fryderyka Chopina poprzez wybrane obiekty, których historie wiążą się z ważnymi dla niego osobami – Julianem Fontaną, Augustem Franchomme’em, George Sand, Wojciechem Grzymałą, PaulineViardot czy Camille’em Pleyelem. Zaprezentowanych zostało 30 eksponatówukładających się w opowieść o genialnym kompozytorze i niezwykłych relacjach, które łączyły go z wielkimi osobowościami jego epoki.

Jednym z najcenniejszych obiektów na wystawie jest portret Fryderyka Chopina namalowany przez Teofila Kwiatkowskiego. Dzieło zostało zakupione do kolekcji Muzeum dzięki zaangażowaniu Fundacji Orlen. Na ekspozycji prezentowane są także muzyczne autografy-podarunki oraz inne chopiniana, jak chociażby nowo pozyskane do Muzeum listy Chopina do najbliższych przyjaciół.

Cenne muzealia zostały zakupione przez: Fundację Orlen, PKN Orlen, Fundację LOTTO i Totalizatora Sportowego, a także indywidualnych darczyńców, m.in. pana Marka Kellera.

 

Chopin i przyjaciele wystawa w Muzeum Fryderyka Chopina
Chopin i przyjaciele wystawa w Muzeum Fryderyka Chopina
Chopin i przyjaciele wystawa w Muzeum Fryderyka Chopina
Chopin i przyjaciele wystawa

 

Wystawie będą towarzyszyły liczne wydarzenia:

Mała Akademia Chopinowska, sobotnie spotkania w Salonie Chopinowskim czy cotygodniowe oprowadzania kuratorskie, tematyczne i muzyczne. W czasie trwania wystawy, w trakcie ostatniej godziny zwiedzania w sali koncertowej Muzeum będzie można zasłuchać się w utworach ze specjalnie ułożonej playlisty, przez którą poprowadzi nas komentarz animatora muzealnego.

Ponieważ w czasach Chopina przyjaźń niejednokrotnie znajdowała swój wyraz w listach, w Muzeum stworzono miejsce, w którym każdy może poświęcić chwilę na napisanie własnego listu do przyjaciela – zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli skorzystać z tej możliwości.
 


 

Wystawa „Chopin i przyjaciele” potrwa do 11 kwietnia 2021

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej znajduje się tutaj

Szczegóły: tutaj
Bilety można zakupić: tutaj

Kurator Muzeum Fryderyka Chopina: dr Seweryn Kuter
Kuratorzy wystawy: Marta Tabakiernik, Łukasz Kaczmarowski

Serdecznie zapraszamy!