werandacountry.pl werandaweekend.pl

Ciała znane, ciała obce

Zaproszenia

Co: 12. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska „ODKRYCIA. Motyw ciała w polskiej fotografii”.
Gdzie: Leica Gallery, Warszawa, ul. Mysia 3
Centrum Festiwalowe, Art Inkubator, Łódź, ul. Tymienieckiego 3


– Przygotowanie aukcji fotografii kolekcjonerskiej to praca niemal detektywistyczna – mówi kuratorka Katarzyna Sagatowska. Rozmawiamy dzień po tym, jak okazało się, że na aukcję trafią dwa zdjęcia Witkacego. Rok temu jego dwie fotografie sprzedały się za ponad 60 tys. złotych. – To najbardziej znany polski fotograf, na rynku jest mało jego prac. Ale będzie można kupić również kilkadziesiąt zdjęć innych polskich mistrzów – opowiada kuratorka.

Tematem przewodnim 12. edycji projektu jest ludzkie ciało. Obok aktu Benedykta Jerzego Dorysa czy zdjęcia tancerki Mariana Dederki zobaczymy awangardowe prace Zbigniewa Dłubaka i Natalii LL. Nie wszyscy pamiętają, że fotografował też pisarz Jerzy Kosiński. Na aukcji pojawi się jego zdjęcie z lat 50. – przedstawia rzeźbę Aliny Szapocznikow „Trudny wiek”. Będą również reportażyści Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal. Ten ostatni sfotografował w 1982 roku pod Wrocławiem dziewczynę, która przebiera się podczas żniw, cały czas trzymając sierp. Autor nazwał zdjęcie „socjalistycznym seksem”.

Najmłodsze pokolenie reprezentuje m.in. Rafał Milach, który fotografował… narzędzia do chirurgii plastycznej. Prace zobaczymy na wystawach w Warszawie i Łodzi. No i będziemy mogli wylicytować upatrzony obiekt. – Zainteresowanie fotografią kolekcjonerską rośnie, a ceny są atrakcyjne w porównaniu do zachodnich – zachęca kuratorka.

12. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska „ODKRYCIA. Motyw ciała w polskiej fotografii”. wernisaż – Warszawa, 30 maja, godz. 19.00. wystawy – od 30 maja do 3 czerwca (Warszawa), od 5 do 15 czerwca (Łódź). Aukcja – Łódź, 7 czerwca, godz. 17.30. Pod patronatem „Werandy”.

Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: katalogi galerii i muzeów

reklama