Niech runą szklane mury

Zaproszenia

Gdzie: Krosno, Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2
Fun, Joke, Surprise. Wystawa czynna do 26 marca 2013 r.

Szkło jest w Polsce niewidzialne – tym dramatycznym stwierdzeniem zaczyna krótki tekst katalogowy profesor Kazimierz Pawlak z wrocławskiej ASP. Faktycznie, mało jest miejsc, gdzie pokazuje się polskie szkło artystyczne, w całym kraju istnieje tylko jedna (!) prywatna galeria poświęcona tej sztuce. To właśnie Galeria BB oraz prof. Pawlak wzięli sprawę w swoje ręce i zorganizowali Play with Glass – Europejski Festiwal Szkła.

Od razu widać, że głównym celem festiwalu jest „odbrązowienie” szklanej sztuki, zdjęcie jej z zakurzonych muzealnych piedestałów i pokazanie, że może być atrakcyjna i nowoczesna. Ekspozycja ma tytuł „Śmieszne – Niezwykłe”, ale jego angielska wersja jeszcze bardziej podkreśla kuratorskie intencje. „Fun, Joke, Surprise” dobrze oddaje nastrój festiwalu.

Zobaczymy bowiem lampę w kształcie szklanego moskita, wielobarwne rzeźby odwołujące się do kultury masowej, damskie szpilki, a nawet szklany topór. Mnie bardzo spodobały się prace Matta Durrana, który do rzeźb wykorzystał odlewy jednorazowych rękawiczek chirurgicznych. Zabawy i zdziwień jest na wystawie sporo, a w sumie obejrzymy prace 15 artystów z 11 krajów. Festiwal ma powrócić za rok.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama