Paleta znaczeń

Zaproszenia

Gdzie: Wrocław, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
Barwy i kształty. Ceramika chińska.

Czy wiedzą państwo, co to jest „pijana piękność”? Tego określenia używają Chińczycy do opisania jednego z odcieni czerwieni. Inne są równie poetyckie: „czerwień fasoli” czy „poranna zorza”. W kulturze Dalekiego Wschodu, jak chyba nigdzie na świecie, kolor przekazuje znaczenia i emocje. Czerwień to życie, biel – śmierć i smutek (zwana jest „nie kolorem”), czerń – tajemnica, magia.

W świat tego języka barw znakomicie wprowadza wystawa chińskiej ceramiki. Zobaczymy m.in. przedmioty seladonowe – czyli pokryte jednobarwnym (gdzieś między szarością a intensywnym malachitem), półprzezroczystym szkliwem. Są też wazony z okresu Song czy XVIII- i XIX-wieczna porcelana eksportowa – biało-niebieskie albo zdobione wielobarwnymi emaliami misy, talerze.

Nie zabraknie figurek tancerek i koni, XIX-wiecznych niedużych rzeźb z porcelany „blanc de chine” z manufaktury Dehua i kolorowych lwów Fo. Te klasyczne chińskie zwierzaki symbolizowały władzę, dostojeństwo i potęgę, chroniły też przed złymi mocami. Wystawa inauguruje działanie stałej Galerii Sztuki Wschodu. Miłośnicy samurajskich militariów już mogą zacierać ręce.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama