werandacountry.pl werandaweekend.pl

Podróże kształcą

Zaproszenia

Gdzie: Bytom, Muzeum Górnośląskie – Filia, ul. Korfantego 34
Homo Viator – balonem, dyliżansem, koleją. Do 31 marca 2013 r.

Ludzie dzielą się na dwa rodzaje: tych, którzy niechętnie oddalają się od domu (chyba że w jakieś znane i bezpieczne miejsce) i na żyjące od wyprawy do wyprawy wiercipięty. Właśnie tych drugich dotyczy bytomska wystawa. Ich oraz czasów raczkującej turystyki; okresu, gdy podróżowanie stawało się coraz tańsze i łatwiejsze, ale wciąż wymagało odwagi i uporu.

XIX-wieczny włóczykij miał do swojej dyspozycji mnóstwo niewydeptanych szlaków. Nie ruszał na „urlop all inclusive”, tylko po prawdziwą przygodę. To, z jakich środków lokomocji korzystał, jak wyglądał jego bagaż (ach, te piękne niezbędniki, futeraliki i sakwojaże!) i jakie pamiątki przywoził ze swoich wypraw (od strojów lokalnych ludów, przez rękodzieło, po… wypchaną faunę) – wszystko do zobaczenia w Muzeum Górnośląskim.

Może dzięki tej wystawie wyleczymy się z turystycznego wygodnictwa i, zamiast spędzać wakacje na leżeniu plackiem na plaży, odważymy się na coś bardziej ekscytującego? W końcu skoro nasze praprababki zdobywały górskie szczyty w gorsetach i przedzierały się przez dżunglę bez kompletu szczepień, za to z fuzją na ramieniu, to może i my damy radę zejść z utartej ścieżki pełnej turystów?


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama