werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Sztuka Wicekrólestwa Peru - Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Zaproszenia

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie "Sztuka Wicekrólestwa Peru"

2 marca – 20 maja 2018

Wiosną Muzeum Narodowe w Warszawie zabierze widzów w malowniczą podróż do Ameryki Południowej. Wystawa „Sztuka Wicekrólestwa Peru” jest opowieścią o spotkaniu dwóch odległych światów – chrześcijaństwa i kultury inkaskiej – dzięki któremu powstały wyjątkowe dzieła malarstwa i złotnictwa. To pierwsza w Polsce tak bogata prezentacja artystycznego dziedzictwa Peru okresu Wicekrólestwa.

Obrazy Matki Boskiej, wizerunki świętych, sceny religijne, a także malarstwo świeckie i przedmioty codziennego użytku, pochodzące z kolekcji Barbosa-Stern, przybliżają widzom oryginalną kulturę Wicekrólestwa Peru – odmienną i egzotyczną, a jednocześnie bliską kulturze europejskiej. Prezentowane eksponaty powstały na przestrzeni ponad 300 lat – czasów Wicekrólestwa i pierwszych dekad Republiki założonej w 1821 roku.

Przedstawienia religijne pełniły ważną rolę w chrystianizacji, objaśniały dogmaty i treści nowej wiary. Wraz z konkwistą – za pośrednictwem rycin – do Ameryki Południowej docierały wpływy sztuki Starego Kontynentu, przede wszystkim włoskiego i niderlandzkiego renesansu oraz manieryzmu. Lokalni twórcy czerpali z tych wzorów, wzbogacając je żywą, indiańską tradycją, zakorzenioną w wyobraźni mieszkańców Wicekrólestwa.

reklama

Na wystawie widzowie mogą oglądać przykłady nowej ikonografii, np. Archanioła z arkebuzem oraz cudowne wizerunki, takie jak: Matka Boska z Pomaty, Chrystus Wybawiciel od trzęsień ziemi i Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus. Wyroby ze srebra o oryginalnych, wyszukanych formach, świadczące o wybitnym kunszcie miejscowych złotników, przybliżają widzom obyczaje i kulturę życia codziennego. Tradycje tego rzemiosła sięgają w Peru czasów sprzed konkwisty. Na uwagę zasługuje piękna kadzielnica w formie pancernika.

Od 1966 roku w kolekcji Barbosa-Stern gromadzono zabytki pochodzące z okresu Wicekrólestwa i początków Republiki Peru. Ten wyjątkowy zbiór to efekt wieloletnich starań, ofiarności i pasji; pokazywany był dotychczas na ponad stu wystawach na całym świecie. Kolekcja rodziny Barbosa Stern stanowi jedną z najbardziej systematycznych prób stworzenia nowej narracji historycznej na temat sztuki peruwiańskiej okresu kolonialnego.

Program towarzyszący

W programie wydarzeń towarzyszących wystawie przewidziano oprowadzania kuratorskie, wykłady czwartkowe, spotkania tematyczne oraz warsztaty rodzinne. Bezpłatne druki edukacyjne ułatwiają interaktywne poznawanie ekspozycji, którą można także zwiedzać z audioprzewodnikiem (w języku polskim i angielskim).

Wystawa dzieł z Colección Barbosa-Stern zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wystawa odbywa się w ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru.

Wystawa pod patronatem honorowym:

Ambasady Peru w Polsce

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru

Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

Kuratorka: Justyna Guze, Gabinet Rycin i Rysunków MNW

reklama
reklama