werandacountry.pl werandaweekend.pl

Tort z wisienką

Zaproszenia

Gdzie: Berlin, Deutsche Guggenheim, Unter den Linden 13/15
Visions of Modernity. Do 17 lutego 2013 r.

Finis coronat opus – twierdził Owidiusz i nie sposób odmówić mu racji. Bo oto po 15 latach dobiega końca projekt zwany Deutsche Guggenheim, czyli współpraca Deutsche Banku z Fundacją Guggenheima. Przez ten czas w berlińskiej galerii pokazano wiele wystaw, zarówno klasyków awangardy, jak i twórców najnowszych, ostatnio choćby Pawła Althamera.

Na pożegnanie dostajemy przysłowiową wisienkę na torcie – przegląd tego, co najlepsze w kolekcji. Pomysł na wystawę jest dwojaki. Po pierwsze jest ona hołdem dla sześciorga kolekcjonerów, których pasja i zaangażowanie stworzyły ten niezwykły zbiór. Z pierwszego wynika drugie: wybrane z ich kolekcji dzieła dokumentują historię sztuki awangardowej od impresjonizmu i postimpresjonizmu po ekspresjonizm, konstruktywizm i surrealizm.

Zobaczymy prace mistrzów: Cezanne’a, Modiglianiego, Delaunaya, Picassa czy Brancusiego. Mnie najbardziej rozczuliła wypowiedź kuratorki wystawy, która tłumaczyła, że Guggenheim ma 150 prac Kandinsky’ego, a ona na wystawę musiała wybrać „tylko trzy”. Po takich słowach każdy właściciel galerii czy muzealny kurator rumpitur invidia. Czyli pęka z zazdrości.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama