reklama

Zaprojektowane dzieciństwo

Zaproszenia

Gdzie: Nowy Jork, MoMA, 11 west 53 street
Stulecie dzieci – rosnąc z dizajnem, 1900–2000. Wystawa czynna do 5 listopada 2012 r.

Wiek XX to czas, kiedy dziecku wreszcie pozwolono być dzieckiem, a nie tylko zminiaturyzowanym, „niepełnym” dorosłym, który ma się jak najmniej odzywać i jak najszybciej spoważnieć. Dzieciństwo zyskało niepodległość: swoje prawa, przywileje, przestrzeń… i dizajn. Dla projektantów – gigantyczne pole do popisu. Czekało na nich niemal dziewicze terytorium; nowi odbiorcy o umysłach chłonnych jak gąbki, bimbający sobie na ograniczenia i obowiązujące style.

Oczywiście nie skończyło się na czystej radości tworzenia. Dizajn „dziecięcy” zaprzęgnięto z jednej strony do utopijnych idei wychowania wspaniałych „obywateli przyszłości”, z drugiej – do politycznej propagandy. Obie skrajności są mocno wyeksponowane na nowojorskiej wystawie. Ale nie tylko.

Nareszcie mamy do czynienia z kompleksowym przeglądem wzornictwa dla dzieci: od zabawek i książek, przez ubrania, place zabaw, meble i artykuły gospodarstwa domowego, po wnętrza przedszkoli czy szpitali. Każda dziecięca potrzeba jest zaspokajana z artystycznym zacięciem, staje się pretekstem do eksperymentu, do gimnastyki wyobraźni. Wystawa godna polecenia nie tylko „dzieciatym”, ale każdemu, kto chociaż trochę interesuje się wzornictwem.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama
reklama