Miłościwa księżna Daisy

Zaproszenia

Gdzie: Pszczyna, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1
Daisy, Księżna von Pless: Szczęśliwe lata. Wystawa stała.

Istnieją co najmniej cztery powody, żeby na pierwszą wiosenną wycieczkę wybrać się właśnie do pszczyńskiego zamku. Po pierwsze – budzący się do życia pałacowy park plus (między innymi) pawilon herbaciany na wyspie, cmentarzyk dawnych arystokratycznych właścicieli… Po drugie – sam pałac i jego wnętrza, cudem niezniszczone podczas wojennych zawieruch. Czy jest w Polsce druga rezydencja tej wielkości i piękności, w której zachowałoby się 80 procent oryginalnego wyposażenia z przełomu XIX i XX wieku?

Pałacowe sypialnie, buduary i salony wyglądają, jakby ich mieszkańcy wyszli tylko na chwilę, na bal albo na polowanie. Po trzecie – gabinet miniatur z niemal dwoma setkami eksponatów (XVIII-XX wiek). Po czwarte (ale pewnie nieostatnie) – wystawa stała opisująca sylwetkę najbarwniejszej mieszkanki zamku, Daisy księżnej von Pless.

Urodzona w 1873 roku należała do arystokratycznej elity Wielkiej Brytanii, lecz po ślubie z Hansem Hochbergiem („najbogatszym księciem niemieckim”) zamieszkała na Śląsku i była z nim związana aż do śmierci w 1943 roku. Tu na poważnie zajęła się dobroczynnością, fundując sierocińce, szkoły dla ubogich dzieci i organizując bale charytatywne. Jednocześnie „bywała w świecie”, błyszczała na największych balach epoki i przyjaźniła się z europejską śmietanką towarzyską.

Na zapis tamtych szczęśliwych lat składa się przede wszystkim fascynująca kolekcja 42 zdjęć wykonanych w londyńskim studiu Lafayette (współorganizatorem tej części ekspozycji jest londyńskie Victoria and Albert Museum), portretów nie tylko samej Daisy, ale także jej rodziny i przyjaciół, czyli najbardziej wpływowych osobistości końca XIX wieku.

W drugiej części także znajdziemy portrety, lecz tym razem malarskie, oraz zestaw pamiątek po pięknej księżnej. Wszystko razem tworzy zachwycający obraz świata la belle époque i beztroskich lat młodości niepokornej, ale wrażliwej dziewczyny, stojącej jedną nogą w europejskich salonach, a drugą – na toczonym biedą Śląsku. Obie role księżna Daisy zagrała doskonale.


Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Katalogi Galerii i Muzeów

reklama