Polska i wszechświat według Matty

Zaproszenia

Co: Matta. Człowiek i Wszechświat. Wystawa czynna do 31 października 2013 r. Imprezy towarzyszące: Lenica-Matta-„Chile, Chile”. Do 29 września. Kantor-Matta. Do 15 września.
Gdzie: Kraków, Muzeum Narodowe, al. 3 maja 1

Po nowojorskim MoMA i paryskim Centrum Pompidou w Paryżu surrealistyczne obrazy Roberto Matty trafiają do krakowskiego Muzeum Narodowego. Marcel Duchamp nazwał go „najbardziej przenikliwym malarzem pokolenia”, a papież surrealizmu, André Breton, wierzył, że Matta dysponował najbardziej fascynującą paletą kolorów od czasów Matisse’a.

W Krakowie możemy obejrzeć 25 wielkoformatowych prac chilijskiego artysty, a także zobaczyć dwa towarzyszące pokazy, ukazujące jego wpływ na polskie malarstwo drugiej połowy XX wieku. Z jednej strony mamy Tadeusza Kantora, który z twórczością Matty zetknął się pod koniec lat 40. w Paryżu, pod jej wpływem porzucił malarstwo przedstawiające na rzecz „metaforycznego”. Drugim „polskim łącznikiem” jest Alfred Lenica. Gdy w 1970 roku ten znakomity malarz podróżował po Chile, jego przewodnikiem był właśnie Matta. W 1973 roku doszło tam do zamachu stanu, życie straciło tysiące ludzi, a twórczość Matty znalazła się na cenzurowanym. Wstrząśnięty Lenica namalował bardzo emocjonalny cykl „Chile, Chile”, dedykowany Matcie. „Walka o prawdę i sprawiedliwość to potężny zaczyn” – tłumaczył potem swoje intencje.
Cykl 14 obrazów obejrzymy dzięki współpracy muzeum z krakowską Space Gallery.

Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: katalogi galerii i muzeów

reklama