Co: Waldemar Świerzy. Muzeum Śląskie w hołdzie mistrzowi plakatu. Wystawa czynna do 2 lutego 2014 roku.
Gdzie: Katowice, Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3


Waldemar Świerzy opowiadał niegdyś, że prawdziwym wyzwaniem dla plakacisty jest zmieszczenie na jednej kartce dwóch godzin filmu. Albo oddanie całej książki – na dodatek takiej, której się nie czytało („Biesy” – opowiadał – streszczał mu przez telefon Andrzej Wajda). Nic dziwnego, że narzekał na współczesny show-biznes i popkulturę, które plakat właściwie zamordowały. Bo zamiast artystycznych kreacji mamy prawie wyłącznie klejoną w Photoshopie masówkę.

 

Sam Świerzy stworzył ponad półtora tysiąca plakatów, do tego sportretował 250 osób ze świata sztuki, jak choćby Sławomira Mrożka czy jazzmanów: Duke’a Ellingtona i Louisa Armstronga. Wprowadził do plakatu malarską technikę, często korzystał z grubych maźnięć koloru, co stało się jego znakiem firmowym. Inspirowała go zarówno sztuka ludowa, jak i komiks, malarstwo naiwne i pop-art.

Sylwetkę niedawno zmarłego artysty przypomina Muzeum Śląskie. Nie na darmo ono, bo choć związany z Warszawą, Waldemar Świerzy pochodził właśnie z Katowic, a w Muzeum świętował w 2011 roku swoje osiemdziesiąte urodziny. Z kolekcji wybrano sto plakatów, prezentujących artystyczną drogę wybitnego artysty.

 

Tekst: Weronika Kowalkowska, Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: katalogi galerii i muzeów
 

reklama