chusta zamiast papieru do pakowania prezentów

Co zamiast papieru do pakowania prezentów? Knot Wrap to piękna chusta i zarazem ekologiczna alternatywa dla papieru do pakowania!

Projektanci

Knot Wrap to pięknie wykonana, wielofunkcyjna chusta, która zastępuje jednorazowy papier do pakowania, torbę lub może być wykorzystywana jako apaszka. To także jeden ze znaków rozpoznawczych marki Lush. Do stałej kolekcji właśnie dołączyło 16 nowych wzorów!

Knot Wrap – alternatywa dla papieru do pakowania prezentów

Inspiracją do powstania Knot Wraps jest furoshiki, starożytna japońska tradycja, wykorzystująca techniki podobne do origami. Pierwotnie Japończycy owijali swoje ubrania podczas wizyt w łaźniach publicznych, lecz z czasem ich zastosowanie stało się dużo bardziej wszechstronne. Chusty mają różne rozmiary, dlatego owinąć nimi można prawie wszystko, niezależnie od kształtu i rozmiaru przedmiotów, które chcemy podarować w prezencie. Mają też na co dzień znacznie więcej zastosowań (zobaczcie na zdjęciach!). Ponadto jest to jedno z działań marki Lush zachęcające do ograniczania papieru i plastiku. Zamiast jednorazowego papieru do pakowania wybieramy więc rozwiązanie wielokrotnego użytku.
 

Knot Wrap chusta zamiast papieru do pakowania
Wzór Metamorphosis, Knot Wrap o wymiarach 100x100 cm

Unikatowe wzory stworzone przez artystów

Każdy z projektów jest wyjątkowy, ponieważ został stworzony przez innego artystę. Różne inspiracje, przekazy czy historie, przekładają się na wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju dzieła sztuki. Wzory, które można podziwiać na chustach, są tworzone zarówno przez pracowników Lush, zewnętrznych artystów, jak i podopiecznych różnych fundacji oraz organizacji.

Metamorphosis to chusta zaprojektowana przez Emily Downing, twórczynię tekstyliów ze Szkocji, inspiracją do jej powstania są nowe początki, a efektowne wzory nawiązują do natury - motyli i żonkili.

Wzór Outer Space stworzył David Bell, niezwykle energiczny i radosny podopieczny Arthouse Unlimited. To organizacja charytatywna prezentująca talenty artystyczne osób dorosłych, wymagających wsparcia neurofizycznego.
 

Lush chusta Knot Wrap
Wzór Hearts and Swirls, Knot Wrap o wymiarach 47x47 cm

Jogakbo to niezwykły projekt koreańskiego zespołu Lush. W Korei ręcznie robione jogakbo to jeden z najpopularniejszych rodzajów tkanin do pakowania. Powstaje z resztek materiałów wykorzystywanych do tworzenia tradycyjnych strojów zwanych Hanbok. Chusta Lush powstała ze ścinek innych Knot Wrapów i materiałów wykorzystywanych przez markę.

Andy Welland to projektant, który stworzył Loose Ends. Jego projekt zachęca do celebrowania człowieczeństwa, jednocześnie akceptując własne niedoskonałości. Andy mówi: „Pomalowane przeze mnie punkty, nie są idealne, ale są moje”.

Hearts and Swirls to piękny wzór, zaprojektowany przez Lindę Tulloch z Project Ability. To organizacja charytatywna i galeria sztuk wizualnych wspierająca twórczość i kreatywność. Zrzesza osoby z chorobami psychicznymi i trudnościami w uczeniu się. Linda mówi: „Kiedy maluję serca, chcę pokazać moją miłość do ludzi i sprawić, by poczuli się kochani. Świat potrafi być mrocznym miejscem i lubię myśleć, że moje obrazy w jaskrawych kolorach wnoszą odrobinę blasku”.
 

Lush Knot Wrap
Wzór neon weave, Knot Wrap o wymiarach 70x70 cm
ekologiczne pakowanie prezentów
Wzór Zodiac, Knot Wrap o wymiarach 70x70 cm
jak zapakować prezent w stylu furoshiki
Wzór Whirly Swirly, Knot Wrap o wymiarach 47x47 cm


Różne rozmiary, nieskończone możliwości

Knot Wraps dostępne są w 3 różnych rozmiarach, aby można było je wykorzystać na wiele sposobów oraz zapakować różnorodne prezenty. Najmniejszy, czyli 50x50 cm idealnie sprawdzi się do zapakowania kul do kąpieli, perfum, czekoladek, biżuterii lub jako ozdoba do włosów.

Wzór Whirly Swirly stworzony przez Rachel Norde, starszą projektantkę Lush, inspirację czerpie z fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Jasne kolory i ciekawe wzory mają wprowadzać w pozytywny nastrój.

co zamiast papieru do pakowania prezentów
Wzór Hello Kitty Kat, Knot Wrap o wymiarach 70x70 cm


Średni rozmiar, czyli 70x70 cm, jest najbardziej uniwersalny. Będzie doskonałym wyborem, jeśli chcemy zapakować kilka różnych kosmetyków, książkę czy nosić jako apaszkę lub ozdobę przy torebce. Matt Nguyen tworzący pod pseudonimem Paperboy, stworzył Soopa Frens inspirując się pasją do gier komputerowych oraz mody.

Największy rozmiar Knot Wrapów 100x100 cm warto wybrać, jeśli planujemy duży prezent, na przykład gry planszowe czy płyty winylowe. Można z niego zrobić torebkę na ramię, zabrać na piknik, stosować jako szalik lub turban. Summer Solstice to chusta zaprojektowana, przez Lucy Wooler, projektantkę Lush. Jej projekt inspirowany jest przyrodą i słońcem, nawiązuje także do starożytnego folkloru i rytuału związanego z najdłuższym dniem w roku.
 

knot wrap to chusta i ekologiczna alternatywa dla papieru do pakowania
Wzór Pretty as a Picture, Knot Wrap o wymiarach 70x70 cm


Z czego powstaje Knot Wrap?

Chusty Lush tworzone są z dwóch materiałów. Pierwszym z nich są przetworzone butelki po napojach. Są one zbierane zgodnie z GRS (Global Recycled Standard) następnie myte, miażdżone i rozdrabniane. Tworzywo jest topione i przechodzi przez drobną dyszę przędzalniczą, która zamienia plastik w przędzę.

Knot Wraps drukuje się metodą termotransferu, która ma tę zaletę, że pozwala na wydrukowanie wielu szczegółów i efektów malarskich, a także zużywa zdecydowanie mniej wody. Każdy Knot Wrap z takiego materiału ma na metce pokazaną ilość butelek, wykorzystanych do jego stworzenia. Z nowej kolekcji między innymi są to: Fresh Plant Life, Congratulations czy Pretty as a Picture.

jak zapakować prezent w stylu zero waste
Wzór The Picnic, Knot Wrap o wymiarach 70x70 cm


Drugim wykorzystywanym tworzywem jest organiczna bawełna. Lush współpracuje z organizacją Re-wrap, która bezpośrednio wspiera rolników produkujących bawełnę. Pomaga im ubiegać się o certyfikaty potwierdzające organiczną produkcję, edukuje w zakresie ekologii, podejścia do ziemi i regeneratywnej uprawy.

Bawełna produkowana jest w południowych Indiach, a Re-wrap jest w stałym i bezpośrednim kontakcie z rolnikami. W nowej kolekcji z bawełny stworzone zostały między innymi: Hello Kitty Kat czy The Picnic.

Więcej informacji o kolekcji znajdziecie na stronie: lush.com/pl/pl

Zdjęcia: Materiały prasowe