werandacountry.pl werandaweekend.pl

Jak urządzić balkon?

Jak to urządzić?

Urządzamy balkon

Poranna kawa podobno lepiej smakuje, a gazeta zdaje się ciekawsza, gdy delektujemy się nimi na świeżym powietrzu. Jak urządzić balkon, aby godnie reprezentował wnętrze na zewnątrz?

Jak urządzić mały balkon?

Aby urządzić mały balkon, warto zapoznać się z ofertami producentów mebli funkcjonalnych dla właścicieli niewielkich metraży. Mowa na przykład o składanym stoliku, który mocuje się na balustradzie. Po skończonym śniadaniu pojawia się miejsce na wstawienie leżaka do opalania. Zamiast tradycyjnych doniczek, które zabiorą cenne centymetry, polecane są kwiaty wiszące. Przystroją balkon, pozwolą cieszyć się pięknym zapachem, lecz nie będą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu.

Na małym balkonie sprawdzą się jasne, pastelowe kolory. Korzystnie wyglądają także kontrasty, na przykład klasycznie: czerń i biel. Zieleń jest mila widziana na każdym tarasie i balkonie, jednak nie należy przytłaczać nadmiernie miejsca roślinnością.

Małe balkony w bloku dobrze prezentują się w popularnym stylu skandynawskim, a również eko i prowansalskim. Biel, naturalne drewno i odwołanie do natury sprzyjają relaksowi.

reklama

Aranżacja wąskiego balkonu

Wąski balkon potrzebuje wyrównania dysproporcji. Warto podzielić prostokątną powierzchnię na dwie części. Z jednej strony umieszcza się stolik i krzesła, z drugiej natomiast – kwiaty lub regał. Rośliny zapełnią fragment przydługiego balkonu, tuszując jego nieproporcjonalność. Donice na balustradzie powinny zostać zawieszone po zewnętrznej stronie.

Trikiem, który poszerzy balkon wizualnie, są pasy. Terakotę i panele należy układać wszerz balkonu, nie wzdłuż. Inny pomysł na zarządzanie przestrzenią to kolorowa mozaika na podłodze lub ścianach. Efekt popsuć mogą jednak ciemne kolory, które z reguły wyolbrzymiają dysproporcje.

Jak zabudować balkon?

Na przechodniów w wielkich miastach coraz częściej spoglądają balkony zabudowane. Szkło chroni domowników przed bezpośrednim kontaktem z zanieczyszczeniami w powietrzu, deszczem oraz ujemnymi temperaturami. Zabudowa balkonu pozwala również na ochronę przed zniszczeniami. Dzięki temu zabiegowi gospodarze zyskują dodatkowe metry na przechowywanie rzeczy – roweru lub narzędzi sezonowych.

Istnieje wiele systemów zabudowy balkonów i loggi. Wstawione ramy mogą niestety zaburzać wygląd budynku od zewnątrz. Ponadto zdarza się, że psują krajobraz użytkownikom. Podobne problemy wyklucza bezramowa zabudowa balkonu. Pozostaje niemal niewidoczna zarówno dla domowników, jak i obserwatorów.

Polecamy również: Wiosenne kwiaty w ogrodzie.