Każdy potrzebuje miejsca, do którego mógłby uciec po długim dniu pracy. Spokój, hamak lub wygodny fotel, książka w dłoni, orzeźwiająca lemoniada – oto idealne popołudnie.

reklama

Jak urządzić mały balkon?

Nie potrzebujesz ogrodu, by móc odpoczywać w ten sposób. Mały balkon w bloku dzięki odpowiedniej aranżacji również może być zacisznym i przytulnym miejscem, które zastąpi i taras, i ogród. Rano z przyjemnością wypijecie na nim poranną kawę, a wieczorem zrelaksujecie się przy wybornym drinku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy urządzaniu balkonu.

Z twarzą do słońca: po której stronie masz balkon

To, czy balkon zamieni się w bujny ogród i domowe zacisze zależy od jego usytuowania. Oczywiście nie zmienicie tego ot tak, ale świadomość ta, umożliwi zakup odpowiednich roślin, mebli i rodzaju podłogi. Duże znaczenie ma także to, czy balkon jest zadaszony, czy może mieszkacie na ostatnim piętrze bez balkonowego dachu. Jeśli nie zdecydujecie się z różnych względów na markizę, aranżując balkon, weźcie pod uwagę, że lato u nas jest kapryśne - taki mamy klimat – i deszcze mogą zniszczyć nam niektóre dekoracje balkonowe.

Zobacz też: Kwiaty na balkon – jakie wybrać?

Praktyczna podstawa – jaką podłogę wybrać na balkon?

Balkon najlepiej wyłożyć płytkami gresowymi. Są uniwersalne, funkcjonalne i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Oczywiście wybierajcie mrozoodporny gres, antypoślizowy i wytrzymały, czyli odporny na ścieranie. Jasne kolory na podłodze są lepsze - będą ładnie odbijać światło, a kurz i zacieki z deszczu nie będą bardzo widoczne. Aby płytki gresowe posłużyły przez wiele lat, trzeba starannie je położyć, użyć mrozoodpornego kleju oraz elastycznej fugi. Na rynku dostępne są różne wzory płytek gresowych, również takie, które imitują drewno lub kostkę brukową.

Drewniana podłoga na balkonie jest piękna, ale zdecydowanie mniej praktyczna. To dobre rozwiązanie, jeśli balkon jest zadaszony i obudowany z każdej strony np. oknami.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wykładzina-sztuczna trawa. Położenie jej spowoduje, że na balkonie poczujemy się jak w prawdziwym ogrodzie. To rozwiązanie sezonowe – gdy przyjdą pierwsze jesienne deszcze, pas sztucznej trawy z łatwością zwiniemy jak chodnik i przechowamy do kolejnej wiosny.

Ogród na piętrze – jakie rośliny posadzić na balkonie?

Rośliny na balkonie to podstawa. Ukwiecony balkon to wizytówka mieszkania. I możliwości jest tu tyle, ile pomysłów. Szczególną uwagę zwracamy tu także na wspomniane położenie balkonu względem słońca (w zależności od tego, będziemy wybierać odpowiednie - światłolubne lub światłoczułe rośliny).

Najpopularniejsza dekoracja balkonu to kwiaty w doniczkach montowanych na balustradzie. Ale jeśli mamy nieco większy balkon, możemy pozwolić sobie nawet na jakieś małe kwitnące drzewko albo ozdobne donice, które postawimy na podłodze.

Na balkonie można także zaaranżować kącik ze świeżymi ziołami, a nawet mały warzywnik. Im więcej roślinności na balkonie, tym bardziej poczujemy się na nim jak w prawdziwym ogrodzie.

Usiądź wygodnie – jakie meble na balkon?

Wiosna to sezon na meble balkonowe i ogrodowe. W sklepach z wyposażeniem wnętrz mamy ich zatrzęsienie. Powierzchnia naszego balkonu nie jest tu ani atutem, ani przeszkodą – meble balkonowe i ogrodowe zazwyczaj nie są dużych rozmiarów, poza tym są składane, dlatego będą pasowały do większości metraży.

Różnicą może być ilość wystawionego na balkonie lub tarasie wyposażenia, gdyż jedni decydują się na stolik z czterema krzesłami, inni tylko na fotel. Oczywiście podstawią jest dobór krzeseł oraz stołu.

Polecamy również: meble do ogrodu oraz praktyczne zestawy wypoczynkowe na taras i balkon

Na bardzo małych balkonach praktycznym rozwiązaniem będzie stół mocowany do balustrady balkonu z możliwością opuszczania i podnoszenia blatu. Taki stół można też zrobić samemu – zresztą jak całkiem sporą część wyposażenia balkonu: od siedzisk, po oryginalne kosze, pojemniki i doniczki (ciekawe pomysły znajdziecie m.in. w dziale Zrób to sam na werandacountry.pl oraz w serwisie majsterki.pl).

Dobrze, gdy na balkonie znajdzie się szafka, komódka lub etażerka, w której będzie można przechować jakieś podręczne akcesoria balkonowe, ale także książki lub gazety. Porządek na balkonie to rzecz równie ważna jak w środku mieszkania. Aranżując balkon, nie zamieńmy go tylko w przechowalnię rowerów.

Wieczorny blask – jak oświetlić balkon?

Ciepły wieczór aż prosi się, by spędzić go na balkonie - ale nie w egipskich ciemnościach. Atmosferę stworzy tu odpowiednie światło zewnętrzne. Oprócz górnego, które oświetli całą powierzchnię balkonu, ważne jest oświetlenie punktowe. Mogą to być ozdobne kinkiety, ale także wolnostojące lampki na baterie, ozdobne lampiony i świece. Na tak romantycznie oświetlonym balkonie będzie można przegadać całą noc.

A na dodatek: dekoracje i ozdoby na balkon

Drobne, urocze dekoracje są kwintesencją naszej aranżacji, bo to one nadają ostatecznego charakteru. Chcąc stworzyć mały azyl, powinniśmy skupić się na niewielkich dekoracjach, które zabiorą nas w podróż do ulubionych lub wymarzonych zakątków świata.

Lubiący i dbający o zieleń mogą wyposażyć swoje balkony w zestawy jednakowych ozdobnych doniczek, w których będą pielęgnować swoje ulubione kwiaty. Eleganckim i romantycznym rozwiązaniem jest zawieszenie lub ustawienie na stole bądź parapecie ozdobnych girland lub dekoracyjnych lampionów.

Jeśli mamy mały balkon i nie ma na nim miejsca na takie gadżety – spróbujmy wybrać ciekawą formę i kolor mebli, które same w sobie będą dekoracją.

Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć  – znajdziecie tam wiele aranżacji balkonów w różnych stylach i rozmiarach. Może któraś szczególnie przypadnie Wam do gustu?

Tekst: AD, mat.pras.: Bonami
Zdjęcia: materiały prasowe firm