We wnętrzach urządzonych zgodnie z wabi-sabi eksponuje się niedoskonałość, naturalne materiały oraz przedmioty z historią. Liczy się autentyczność i piękno wynikające z upływu czasu.

Wabi-sabi – co to znaczy?

Wabi-sabi wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni, słowo wabi oznacza prostotę, natomiast sabi – piękno wynikające z upływu czasu. Japońska filozofia stoi w sprzeczności z konsumpcjonizmem i codziennym pędem życia, odwołuje się do potrzeby autentyczności. Docenia to, co wiekowe i zachęca do szukania piękna w niedoskonałościach.

Wabi-sabi we wnętrzach – materiały, faktury i kolory

Liczy się wrażenie naturalności i nieskrępowana atmosfera.  Możecie ją uzyskać wybierając naturalne materiały, takie jak: kamień, drewno, skórę oraz tkaniny: wełnę i len. Jako dekoracje sprawdzą się ręcznie wyplatane makramy, dywany, wiklinowe kosze i siedziska, gliniane oraz pokryte patyną miedziane naczynia.

W styl wabi-sabi wpisują się też takie faktury jak surowe drewno i cegły, szorstkie, popękane lub podniszczone powierzchnie, gnieciony len. Harmonię barw uzyskacie łącząc cięższe, ciemniejsze odcienie błękitów i kolorów ziemi (brązy, ugry i zielenie) z bielą, szarością oraz chłodnymi pastelami.

Jak urządzić mieszkanie w stylu wabi-sabi?

Wnętrze w stylu wabi-sabi, dzięki naturalnym materiałom oraz delikatnym, pastelowym kolorom, ma przytulny i rustykalny charakter. Jest proste, niekiedy nawet surowe, pozbawione zbędnych dekoracji i dodatków.

W aranżacji wykorzystajcie meble z przeszłością i przedmioty z historią, szczególnie te samodzielnie naprawiane, na przykład wiekową skrzynię czy komodę naruszoną zębem czasu. Pamiętajcie, że ich niedoskonałość jest wartością, która wpływa na estetykę i autentyczność wnętrza.

Ważną rolą odgrywa ceramika, szczególnie ta z widocznymi śladami użytkowania, wyeksponujcie więc ulubioną misę, paterę lub wazę. Japończycy doceniają przekazywane z pokolenia na pokolenie wiekowe naczynia, uszkodzenia i niedoskonałości naprawiając laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro. Tę technikę nawyzywają kintsugi, co dosłownie znaczy naprawiać złotem. 

W kuchni w stylu wabi-sabi znajdą się wysłużone, drewniane meble oraz ręcznie wykonana ceramika (najlepiej z delikatnymi przetarciami). W salonie nie zabranie kanapy i foteli noszących ślady dawnej świetności, uszczerbionych wazonów i filiżanek. W sypialni urządzonej zgodnie z wabi-sabi będą królowały len i naturalne tkaniny w subtelnych kolorach. Znajdzie się miejsce na glinianą donicę. W łazience wykorzystacie wiklinowe kosze czy nieco podniszczony, drewniany stołek, na którym położycie ręczniki.

Zdjęcia: quick-step.com.pl,  pixers.pl, housedoctor.com, justbathroomware.com.au, fantasticfrank.com, hkliving.nl, nordiskakok.se, lapuankankurit.fi, devolkitchens.co.uk, stylingbolaget.com