Wiosna wdziera się do domów z ogrodów i parków. By ją wspomóc, proponujemy wnieść również kwiaty na balkon. Podpowiadamy, jak stworzyć ciekawe kompozycje na stanowiska słoneczne i cieniste.

reklama

Kwiaty na słoneczny balkon

Na balkonach od strony południowej słońce gości przez wiele godzin. Kwiaty balkonowe, które się znajdą w takich warunkach, muszą być przygotowane na ostre działanie promieni. Idealne okażą się pelargonie, które występują w wielu odmianach kolorystycznych i intensywnie pachną.

Na słonecznych stanowiskach odnajdą się również: petunia, begonia, szałwia, lantana, bratek, macierzanka, kuflik i aksamitka. Większość z tych roślin jest łatwo dostępna w sklepach ogrodniczych, jednak wymaga regularnego nawożenia.

Kwiaty na balkon północny

Balkon na północy przez większość dnia kryje się w cieniu. To nie jest jednak problem dla kwiatów takich, jak: bluszcz, fuksja, niezapominajka, pierwiosnek (wyjątkowo wdzięczny kwiat, który wzrasta nawet w zadziwiająco niesprzyjających warunkach), stokrotka, żurawka. Polecaną rośliną jest także bluszczyk kurdybanek, który kwitnie od marca do czerwca, czyli zwykle pojawia się jako jeden z pierwszych zwiastunów wiosny na balkonie.

> Zobacz też: Jak urządzić mały balkon, praktyczne porady <

Kwiaty na balkon wschodni

Balkon od wschodu zapewnia warunki odpowiednie dla większości kwiatów. Wzrosną na nim nawet róże.  Wyjątkowo zdrowo powinny rozkwitnąć pachnące groszki, oleandry, datury i niecierpki. To również idealne stanowisko do hodowli drzewek iglastych, między innymi sosny i jałowca.

Kwiaty na balkon zachodni

Balkon od zachodu dostarcza roślinom podobną ilość słońca, co stanowiska od południa. W lecie panują tu jednak wyższe temperatury. Najlepiej umieścić dlatego kwiaty, które wyjątkowo lubią ciepło. Trafnym wyborem okażą się: chmiel japoński, gazania, komarzyca, maciejka, nagietek, sanwitalia rozesłana i powojnik.

Kwiaty balkonowe zwisające

Na barierkach balkonowych warto zawiesić na hakach donice z kwiatami zwisającymi. Do najpopularniejszych należą: fuksja (istnieją również odmiany proste, dlatego należy zwrócić uwagę na opis, jeśli decydujemy się na nasiona, nie gotowe sadzonki), lobelia (jest dobrą bazą do tworzenia kompozycji z innymi kwiatami), bidens, pelargonia zwisająca (roślina najlepiej prezentuje się w donicach w towarzystwie mieszanym, na przykład z bluszczem), begonia zwisająca, werbena zwisająca (rozrasta się szeroko, kwitnie bujnie i nie potrzebuje obecności dodatkowych roślin).

Rośliny zimozielone na balkon

Wiosną niewiele osób myśli o tym, jak ich balkon będzie wyglądał zimą. Zapobiegliwi ogrodnicy mogą jednak skorzystać już teraz z roślin zimozielonych. Do popularnych kwiatów, które nie usychają na jesieni, należą barwinki i ciemierniki. Odporne okazują się różnego rodzaju krzewinki, w tym wrzosy. Oczywiście zawsze dobrym rozwiązaniem są krzewy i drzewka iglaste.

Do roślin zimozielonych należy również hebe. Więcej informacji na temat znajduje się w artykule: Hebe – roślina wiecznie zielona.

Zdjęcia: materiały prasowe (Castorama), Pixabay
Teskt: KM