Lekcja stylu: cottage - sielska elegancja

Jak to urządzić?

Nazwa cottage oznacza po angielsku wiejską chatę. Od kilku wieków styl jej budowania niewiele się zmienił – to domek kryty stromym dachem, zwieńczony dużym kominem, otoczony ogrodem. Ma dwa poziomy: salon i kuchnię na parterze oraz sypialnie na piętrze. Tradycyjny cottage okazał się bardzo inspirujący i przyczynił do powstania stylu cottage. Jakie ma cechy?

Meble w stylu cottage

Stylowe, ale nie bardzo dekoracyjne, sofy z podłokietnikami obite bawełnianymi albo lnianymi tkaninami, kredensy, witryny, stoliki kawowe do salonu. W jadalni koniecznie stół, najlepiej okrągły i na jednej nodze. Łóżko ma zwykle ozdobny zagłówek.

reklama

Kolory i materiały

Kolory jasne, pastelowe: biel, écru, miętowa zieleń, pudrowy róż, lawendowy fiolet. Materiały: naturalne drewno, najczęściej malowane, kamień (np. w niezbędnym w salonie kominku), cegła klinkierowa.

Wzory cottage

Kwiaty (np. angielskie różyczki), kratka, subtelne pasy. Przeważają jednak powierzchnie gładkie, bez deseni. Tym też różni się styl cottage od rustykalnego czy shabby, że mniej jest w nim mebli przecieranych, odsłaniających fragmenty starego drewna, szorstkich. W stylu cottage musi być sielsko i romantycznie.

Wykończenia i dodatki w stylu cottage

Drzwi wejściowe i okna mają łukowate zakończenia. W łazienkach ściany do połowy obkłada się malowaną na pastelowy kolor boazerią, są w nich wanny wolno stojące i stylowe baterie. W kuchni niezbędne są emaliowane garnki, porcelanowe pojemniki na przyprawy, lniane obrusy. Na sofie obowiązkowo kilka dekoracyjnych poduszek. W łazience ręczniki, a w jadalniach serwetki na stołach przewiązuje się wstążkami. Zasłony w oknach i obrusy na stołach są obszyte falbankami.

Opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Rafał Lipski, Olo Rutkowski, Michał Skorupski, Aneta Tryczyńska, materiały prasowe