aranżacja sypialni

Jak urządzić sypialnię? 7 kroków do wymarzonej aranżacji sypialni – od projektu wnętrza po dekorowanie!

Sypialnia

Jak urządzić sypialnię? Jakie meble i dodatki wybrać? Oto 7 kroków do aranżacji sypialni, która będzie przytulna, wygodna i funkcjonalna. Zobacz też piękne sypialnie z Weranda.pl i zainspiruj się!

reklama

Ulubione miejsce w domu? Oprócz kuchni, większość z nas zapewne odpowie: sypialnia. Jak ją urządzić, by wieczorem pozwalała się wyciszyć, w nocy sprzyjała relaksowi i była miejsce do odpoczynku, a rano pozytywnie nastrajała do powitania nowego dnia? O tym przeczytasz w naszym artykule. 

Jak urządzić sypialnię – 7 kroków do wymarzonej aranżacji sypialni

Zacznijmy od tego, że im mniej, tym lepiej. Sypialnia to miejsce, w którym możesz odpocząć. Wnętrze nie powinno przytłaczać nadmiarem mebli, dekoracji, rozmaitych wzorów i faktur. To przede wszystkim przestrzeń sprzyjająca relaksowi. Aranżacja wnętrza to kwestia indywidualna, mimo tego pamiętaj, że styl projektowanego pokoju powinien być spójny z wystrojem całego domu.
 

aranżacja sypialni
Projekt wnętrza: Martyna Płaneta i Jakub Figurski, zdjęcie: Yassen Hristov, stylizacja: Anna Salak


1. Projekt i funkcja, czyli do czego służy sypialnia

Choć pytanie wydaje się banalne, a odpowiedź oczywista, to po dłuższym zastanowieniu być może dodasz jeszcze kilka funkcji, które warto uwzględnić w projekcie sypialni. Może okazać sie, że w sypialni nie tylko śpisz, ale chcesz urządzić tutaj garderobę, miejsce do pracy w domu, kącik do czytania, a może potrzebujesz przestrzeni, by rozłożyć matę do jogi albo przestrzeni na wieczorne rytuały kosmetyczne.

Choć odradzamy telewizor, z pewnością znajdą się i tacy, dla których obejrzenie filmu lub ulubionego serialu w łóżku będzie formą relaksu po ciężkim dniu. To właśnie od funkcji i indywidualnych potrzeb będą zależały projekt i wystrój twojej sypialni, dlatego warto zacząć od tego, aby je dobrze przemyśleć i dokładnie przeanalizować.

Zobacz też: Co powiesić nad łóżkiem w sypialni? 10 inspirujących pomysłów na dekorację ściany!

Projekt wnętrza: Anna Kuk-Dutka, zdjęcie: Dariusz Jarząbek, stylizacja: Anna Salak


2. Sposób na przytulną i piękną sypialnię – kolory ścian, które sprzyjają relaksowi

Aby uzyskać efekt przytulności, wybieraj na ściany spokojne, stonowane kolory, np. barwy ziemi. Zielenie, brązy i ciepłe beże to przepis na wnętrza pełne harmonii, spokoju oraz równowagi. Właściwości uspokajające i wyciszające mają pastelowe odcienie, które świetnie sprawdzą się na ścianach w przytulnej sypialni. Swoich miłośników ma też biała sypialnia. Właściwości tej barwy sprawiają, że to idealny kolor do miejsca, w którym szukasz spokoju i odpoczynku. 

Zwykle do sypialni wybieramy kolory pastelowe, zgaszone i raczej neutralne, jeśli jednak lubisz zdecydowane barwy, możesz śmiało je zastosować. Ciemne odcienie optycznie pomniejszają pomieszczenie, dlatego pomaluj na ciemno tylko jedną ścianę, np. ścianę za łóżkiem. Zrobi się przytulnie, ale nie przytłaczająco. Wybieraj odcienie, które będą wpływać na ciebie kojąco, np. wszelkie brązy, rude lub ceglane czerwienie, ciemne zielenie. Dobrze sprawdzi się też granatowy, bo kojarzy się z nocnym, rozgwieżdżonym niebem.

Warto eksperymentować i łączyć różne kolory do sypialni: jasne z intensywnymi akcentami oraz jednolite barwy z dekoracjami we wzory. Zachęcamy także do łączenia różnych technik wykończenia ścian. Bardzo ciekawe efekty daje np. połączenie kolorowej ściany z tapetą z delikatnym wzorem.

ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


3. Podłoga w sypialni – z materiałów przyjemnych dla stóp

Podłoga w sypialni najczęściej nie różni się od reszty mieszkania. Jeśli wszędzie mamy klasyczny parkiet lub panele będą one także w naszej sypialni. Ważne, aby aranżacja domu była spójna. Poza tym możesz przebierać w rodzajach, kolorach oraz sposobach układania podłóg.

Naszym zdaniem najlepiej zdecydować się na naturalne materiały, na których przyjemnie rano postawić stopy, np. drewno jest ciepłe w dotyku i dodaje wnętrzu dużo przytulności. Innym rozwiązaniem jest położenie na podłodze w sypialni wykładziny dywanowej. Ta współczesna ma na szczęście niewiele wspólnego z tamtą, którą pamiętamy z lat 80. Jest miękka, miła w dotyku, dodaje ciepła i podkreśla, że to strefa intymna, niedostępna dla gości. Alergików uspokajamy – na rynku z łatwością znajdziesz wykładziny, które nie są „kurzołapami”, a materiał, z którego są wykonane, jest ekologiczny i antyalergiczny.

Dekoratorzy, projektanci i styliści wnętrz odradzają w sypialni podłogę z „zimnych materiałów”, np. betonową czy z płytek ceramicznych. Na ten typ podłogi zazwyczaj decydują się posiadacze mieszkań urządzonych w stylu industrialnym lub w awangardowy sposób. Jeśli jednak ten rodzaj materiału ci odpowiada, zadbaj o to, by przy łóżku położyć miękki dywan, który będzie przyjemniejszy dla stóp niż zimna płytka.

Przeczytaj też: Co zamiast szafki nocnej w sypialni – 10 najciekawszych pomysłów na meble, które możesz postawić obok łóżka

Projekt wnętrza: Paulina Taff-Piotrowska, Krzysztof Idziorek Zdjęcia: Aneta Tryczyńska Stylizacja: Katarzyna Sawicka


4. Łóżko do sypialni – jakie wybrać i jak je zaaranżować?

Łóżko w sypialni to podstawa. Choć zdarzają się i tacy, którym wystarczy wygodny materac położony na ziemi lub stelażu. Jeśli łóżko jest dwuosobowe, warto ustawić je tak, by było dostępne z dwóch stron. W małej sypialni szczególnie ważne jest przechowywanie, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie łóżko z pojemnikiem, np. podnoszone lub z wysuwanymi szufladami. Rodzaj ramy łóżka to indywidualna sprawa. Wybór jest duży: od prostych, drewnianych po bardzo ozdobne.

Jak wybrać łóżko do sypialni?

  • Ogólna zasada mówi, że najwygodniejsze łóżko dla jednej osoby powinno mieć min. 90 cm szerokości. Natomiast, jeśli chodzi o wymiary łóżek małżeńskich najbardziej popularne są te o szerokości 160 oraz 180 cm, które gwarantują odpowiednią powierzchnię spania dla dwóch dorosłych osób.

  • Łóżko powinno mieć odpowiednią wysokość, min. 50 centymetrów od podłogi. To zapewni wygodne i bezpieczne wstawanie.

  • Przy wyborze materaca do podwójnego łóżka, warto pomyśleć nie o jednym, ale o dwóch – dopasowanych co do grubości i sprężystości według potrzeb poszczególnych użytkowników. Warto też pamiętać, że ludzkie ciało ma aż siedem punktów ciężkości, dlatego materac idealny powinien mieć siedem stref twardości. Warto o to pytać, przed zakupem.

  • Ciekawostką jest, że według zasad feng shui łóżko nie powinno być umiejscowione vis-a-vis drzwi wejściowych. Nie jest wskazane, aby bezpośrednio nad nim znajdowały się żyrandole lub… lustra. Podobno niezwykle ważne jest to, co widzisz przed sobą leżąc w łóżku. Najlepiej, by naprzeciwko było okno lub wyjście na taras, a jeśli nie ma takiej możliwości – ściana z ciekawą tapetą lub pięknym obrazem.

Projekt wnętrza: Joanna Felczuk i Anna Baranowska, butterfly studio, zdjęcie: Patryk Polewany, stylizacja: Eliza Mrozińska


5. Szafka nocna, szafa, toaletka, miejsce do pracy – jakie meble do sypialni wybrać, by była elegancka i funkcjonalna

Elegancki stolik lub mała szafka nocna to oprócz wygodnego łóżka podstawowe meble w każdej sypialni. Na stoliku warto postawić karafkę z wodą, budzik i wszystko, czego potrzebujesz wieczorem lub rano. Wysokość szafki nocnej przy łóżku powinna być niewiele wyższa od położenia materaca lub wręcz ta sama – tak, by wszystko było dostępne na wyciągnięcie ręki.

Urządzając sypialnię trzeba pomyśleć o miejscu do przechowywania. Najczęściej wybiera się pojemną szafę do sypialni. Na poddaszu można ją zaaranżować np. pod skosem. W dużych pomieszczeniach często pokój nocny łączy się z garderobą, co jest wygodnym rozwiązaniem – pozwala zachować porządek i szybko znaleźć każdy element ubioru. W małej sypialni szafę możesz zastąpić pojemną komodą, a szafkę nocną np. półkami wiszącymi nad wezgłowiem.

Drewnianą lub tapicerowaną ławeczkę możesz postawić przed łóżkiem – odłożysz na nią szlafrok, narzutę i dodatkowe poduszki. Ławka pełni funkcję siedziska, ale może być dodatkowo wyposażona w schowek. W sypialni powinno znaleźć się miejsce także na wygodny fotel, w którym możesz się relaksować. Postaw obok lampkę podłogową, by urządzić przytulny kącik do czytania.

Natomiast toaletka do sypialni pozwoli ci stworzyć kącik, w którym zadbasz o urodę. Tutaj będą odbywały się wszelkie rytuały pielęgnacyjne. Coraz częściej w sypialni aranżuje się home office. Nieduże biureczko ustawione przy oknie będzie spokojnym i wygodnym miejscem do pracy w domu.

Projekt wnętrza: Pracownia MIKOŁAJSKAstudio Zdjęcia: Yassen Hristov Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz


6. Oświetlenie w sypialni – o czym warto pamiętać aranżując sypialnię?

Oświetlenie boczne, które tworzy nastrój w sypialni odgrywa ważniejszą rolę niż centralna lampa sufitowa. Najwygodniejsze i najbardziej funkcjonalne są kinkiety zamontowane po bokach łóżka lub bezpośrednio nad zagłówkiem. Na rynku dostępne są różne rodzaje lamp, np. z możliwością regulacji wysokości, nachylenia, itd. Bez trudu dopasujesz je do stylu swojej sypialni.

Lampki nocne do sypialni ustawione na szafkach obok łóżka, to dobre rozwiązanie, choć w aranżacji małej sypialni mniej funkcjonale niż kinkiety, gdyż zabierają cenne miejsce. W ofercie sklepów są także ramy łóżek z możliwością wbudowania  w nie oświetlenia punktowego, co jest ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnej sypialni.

Pozostaje jeszcze kwestia światła naturalnego w sypialni. Duże okna warto osłonić zasłonami lub roletami, by przed sen odpowiednio zaciemnić wnętrze. Modne są w ostatnim czasie rolety rzymskie, bardzo praktyczne i efektowe. Rozmaite kolory, wzory oraz grubości materiału pozwalają na zaprojektowanie osłon okiennych idealnie dopasowanych do wnętrza sypialni.

Zobacz też: Kinkiety i nastrojowe małe lampy do salonu i sypialni. Gdzie je powiesić i postawić, by dobrze oświetlały wnętrze, ale też tworzyły miły nastrój?

Projekt wnętrza: Koziej Architekci, zdjęcie: Dariusz Jarząbek, stylizacja: Anna Salak


7. Dekoracje i dodatki do sypialni – elementy wystroju, które dodają wnętrzu charakteru

Elementy dekoracyjne nadają klimat wystrojowi sypialni. Warto wybrać piękną pościel z naturalnych tkanin, przytulną narzutę na łóżko, poduszki ozdobne. Odpowiednio dobrane dodatki podkreślą styl wnętrza. W przypadku sypialni w stylu skandynawskim sprawdzą się jasne kolory i proste wzory, styl glamour lubi lśniące powierzchnie, a styl nowoczesny minimalistyczne ozdoby. Sypialnia w stylu boho pokocha zaś tkaniny miękkie, puszyste, w naturalnych ciepłych kolorach. 

Tapety do sypialni to naprawdę świetny pomysł. Często kładzie się je na ścianie za łóżkiem nie tylko dlatego, że są ciekawą dekoracją, ale także ze względu na ich właściwości optyczne – tworzą wrażenie głębi. Tapety ożywiają wnętrza, pasują do każdego stylu i zachwycają pomysłowością – możesz np. dobrać je pod kolor mebli lub za ich pomocą pięknie podkreślić atuty naszego mieszkania.

Odpowiednia aranżacja sypialni wymaga też innych dodatków. Przytulny nastrój możesz uzyskać ustawiając na komodzie świece np. na modnych marmurowych tacach, wieszając na ścianie piękne obrazy lub zdjęcia w ciekawych ramkach. Aranżacje i inspiracje zobaczysz na naszych zdjęciach. Nad pomysłem aranżacji sypialni warto pomyśleć nieco dłużej – wszak jedną trzecią życia spędzamy śpiąc. A zdrowy i dobry sen  to podobno warunek szczęścia i sukcesu!

Zobacz więcej inspiracji i pomysłów na aranżację sypialni w galerii zdjęć

Tekst: Redakcja, zdjęcia: Archiwum Wydawnictwa

Zdjęcie główne: Projekt wnętrza: Małgorzata Kamińska, zdjęcie: Igor Dziedzicki, stylizacja: Karolina Mears, zdjęcie boczne: Projekt wnętrza: Ida Mikołajska, zdjęcie: Michał Lichtański, stylizacja: Dagmara Matoń