Sezonowe  kolekcje pojawiły się nie tylko w świecie mody, ale także wśród sprzętu agd. Pokazujemy, jak urządzic nowoczesną kuchnię.

Lodówki, pralki i blendery pokazywano jednak nie w Paryżu, a w Berlinie – na targach IFA. Modelki bynajmniej nie były przeraźliwie wychudzone, za to wszystkie mocno eko.

Kolorowe agd do kuchni
Na stoiskach wielkich światowych marek królowały zieleń, błękit i biel. Tu i ówdzie płynęły kaskady wody, gdzieniegdzie rosła nawet idealnie przycięta trawa. Spodobać się mogły ściany ozdobione kapsułkami do ekspresu (crema, cappuccino, mocate) czy instalacja z porcelany złożona z dwunastu kompletów naczyń (aż trudno uwierzyć, że zmieściłyby się do jednej zmywarki!). Niekwestionowanym bohaterem był jednak sprzęt agd – od lodówek dla wielopokoleniowej rodziny po wyciskarkę do cytrusów. Mnóstwo pięknych hostess i przedstawiciele firm odpowiadali na setki pytań, pokazywali, co jak działa i oszczędza.

Oszczędne agd do kuchni
Zmywarki pobierają tylko 6,5 litra wody. Dlaczego tak mało? – Trzy litry wody, które zużywane są do płukania nabłyszczającego, nie trafiają do kanalizacji, tylko do specjalnego pojemnika – wyjaśnia Sławomir Zawadzki z marki Bosch. – Potem woda jest wykorzystywana w kolejnym zmywaniu. Mało tego, zmywarka po zmoczeniu naczyń sama sprawdza, jak brudna jest woda i dobiera odpowiednią temperaturę.

Warto też dostrzec zalety... asystenta dozowania. Otóż kostka do zmywania wpada teraz do specjalnego pojemnika, a nie jak wcześniej w dowolne miejsce. Nie ma szans, żeby utknęła między talerzami i jest skazana na idealne rozpuszczenie. Nowym odkryciem jest też zoolit – minerał również umieszczony w pojemniku – który pobiera ciepło z wilgoci i sprytnie wykorzystuje je do suszenia naczyń.

Pralka, która potrafi oszczędzać
Co nowego w pralkach? Siemens postawił na eksperymenty. Oto w kostce z pleksi zamknięto ubranie po porannym joggingu. Trzeba było na oko ocenić jego wagę i dobrać odpowiednią ilość płynu do prania. Udało się to tylko nielicznym. Wniosek z tego jeden – nie mamy pojęcia, ile prania wkładamy do pralki i ile wlewamy płynu. Tego drugiego używamy zazwyczaj zdecydowanie za dużo.

– Problem rozwiąże za nas pralka z serii IQ – zapewnia Remigiusz Jeżo z Siemensa. – Urządzenie zważy ubrania i oceni, jak bardzo są brudne (na podstawie mętnej wody po praniu wstępnym). Potem ze zbiornika pobierze tyle płynu, ile potrzeba. Inna nowość: bęben został tak zmieniony, że nie zniszczy nawet jedwabnej tkaniny, a kołnierzyki i mankiety bluzek do pracy są bezpieczne.

Ekologiczne lodówki do nowoczesnej kuchni
Lodówka z kolei awansowała do klasy A+++. Te dwa dodatkowe plusy oznaczają, że sprzęt oszczędza jeszcze więcej energii niż dotychczas. W ciągu roku wychodzi tego sporo – tyle, że przez sto osiemdziesiąt trzy dni bez przerwy można by się golić albo przez dwadzieścia tysięcy godzin grać na gitarze!

Tęgie umysły głowiły się też nad tym, jak dłużej utrzymać świeżość jedzenia. I tak powstała strefa zero, czyli szczelny pojemnik, w którym zachowana jest wysoka wilgotność powietrza. Przechowywana w takich warunkach sałata przez tydzień smakuje, jakbyśmy przed chwilą przynieśli ją z grządki.

Małe agd do kuchni
Na berlińskich targach trudno było nie zwrócić uwagi na małe agd. Prezentujący je kucharze uwijali się jak w ukropie, by zmiksować, poszatkować, wycisnąć i poczęstować zauroczonych gapiów. Gotowanie wydawało się prostą i jakże... kolorową czynnością – bo już nie tylko cytrusy, pomidory i szczypiorki cieszyły oko żywymi barwami, ale i sam sprzęt nabrał wreszcie rumieńców. Błękitny ekspres do kawy – proszę bardzo, blender w ornament – czemu nie, a może czajnik Russell Hobbs z reprodukcją ulubionego obrazu Salvadora Dali?

W tym sezonie można nawet polubić odkurzanie. Jeśli eteryczna hostessa na dziesięciocentymetrowych szpilkach przez kilka godzin pokazuje, jak łatwo pozbyć się z dywanu kamyków i trocin, coś w tym musi być.


Tekst: Beata Woźniak
Fotografie: archiwa firm

  

reklama