Kuchnia - aranżacje dla wymagających

Kuchnia

Przedstawiamy kilka aranżacji kuchni, które trafią w najbardziej wymagające gusta.

ELEGANCKA KLASYKA w kuchni

Idealne proporcje, symetria i ład we współczesnej odsłonie. Biała stolarka okienna ze szprosami. Listwy przysufitowe, sztukaterie, wysokie, co najmniej trzymetrowe wnętrza. Meble American Beauty to harmonia ponadczasowych bieli i szarości, które malowniczo odbijają światło. Lite drewno i najwyższej klasy stolarskie rękodzieło. Do tego nowoczesny rodzynek – metalowa kuchnia Smeg stylizowana na profesjonalne, podobna do takich, na których gotują kucharze w restauracjach. Blat z czarnego marmuru (ale można też zamówić z tworzywa Silestone – kombinacji kwarcu i żywicy poliestrowej o właściwościach antybakteryjnych). Luksus na każdym kroku, ale bez ostentacji.

Biała kuchnia ZAWSZE W MODZIE

To kolor fascynujący. Pasuje do wszystkich innych barw, podkreśla ich piękno. Do grona wielbicieli bieli należą i chłodni minimaliści, i rozważni pragmatycy, i szaleni romantycy. Istotną zaletą bieli oraz wszystkich ponadczasowych odcieni zwanych off-whites jest to, że optycznie powiększają malowaną przestrzeń. Wszystko dlatego, że kolor biały odbija światło. Zresztą biel niejedno ma imię. Sam Benjamin Moore & Co, guru od kolorów, stworzył 140 odcieni tak zwanych złamanych bieli! Są ciepłe, zimne, słoneczne, ascetyczne... Można nimi kreować styl wnętrza. Do kuchni pasują idealnie. Dzięki nim wydaje się bardziej czysta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biała kuchnia w 12 odsłonach

MALUJMY JAK ZA DAWNYCH LAT

Prosta gregoriańska architektura i meble z przełomu XVIII i XIX wieku to kopalnia pomysłów dla współczesnych projektantów mebli kuchennych i filmowców. Wspomnijmy choćby ekranizację „Dumy i uprzedzenia” Joego Wrighta. Majstersztyk scenograficzny, ukazujący absolutnie ponadczasowe piękno i prostotę angielskich ziemiańskich posiadłości. Swojskie, naturalne, ręcznie zrobione z doskonałego drewna meble, ściany w intensywnych, choć spatynowanych kolorach, z wysokimi po sufit malowanymi boazeriami, dla których kontrastem są proste stoły i krzesła z litego drewna, zabudowane szafy, wystawki z kolekcjami porcelany. Podłogi z woskowanych desek. Oczywiście ręczna robota, drewno, kamień. Fascynacja naturą i przeszłością nie przysłania jednak teraźniejszości, projekty uwzględniają wszystkie potrzeby zabieganych.

{google_adsense}

SPÉCIALITÉ DE LA MAISON

Kuchnia brasserie (z francuskiego „knajpka”, „piwiarnia”) inspirowana kameralnymi lokalnymi restauracyjkami, w których szef kuchni i właściciel w jednej osobie doradza klientom, co mają wybrać. Przychodzą więc całymi rodzinami i przesiadują do późnej nocy, bo tak im dobrze i smacznie, jak w domu. Trudno o lepszy pomysł na kuchnię – nie ma się co dziwić projektantom angielskiej firmy Smallbone. Drewno – lity dąb proszkowany, każdy detal robiony ręcznie. A detali jest tu mnóstwo: półeczki, szafeczki, szufladki, witryny, cokoły, podświetlane szuflady, winiarki. Meble są tak dobrze pomyślane, że nie da się nabałaganić – swoje miejsce ma każda filiżanka (przegródki w szufladach), spodek (wystawki w kredensie), patelnia, rondelek. Wyspa z wieloma szufladami na warzywa, zawieszona nad nią podświetlona półka z hakami na najczęściej używane garnki. Jest nawet miejsce na kolekcję naczyń, książki kucharskie i kilkadziesiąt butelek z winami zarówno leżakującymi, jak i stołowymi. Blaty z czerwonego żyłkowanego marmuru.

RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE W ŚWIECIE SMAKÓW

Snycerka, intarsje, inkrustacje, mozaiki w drewnie – antyczne techniki zdobnicze wykorzystane w bardzo nowoczesnej kuchni Sine Tempore włoskiej firmy Valcucine. Niecodzienny pokaz tradycyjnego rękodzieła, na nowo odkrytego przez projektanta Gabrielego Centazza. Stworzył on kuchnię wyrafinowaną, perfekcyjnie łączącą tradycję z nowoczesnością, coś dla prawdziwych kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Nie tylko sztuki gotowania, ale też stolarstwa. To nie masówka z sieciówek, tu każdy detal jest wypracowany, ręcznie rzeźbiony, a drzwiczki z wiązu malowane zdrowymi farbami wodnymi. Do tego blaty ze szlachetnych kamieni: marmuru lub porfiru.

DREWNO W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE

Ma taką siłę, że nawet minimalistycznej kuchni doda ciepła i stanie się jej główną ozdobą. Sprawia, że przestaje być sterylna. Nawet chłodne sąsiedztwo stalowych dodatków, szkła, lakierowanych, błyszczących frontów czy blatów z kamienia drewnu nie szkodzi. Wręcz odwrotnie, podkreśla jego naturalną urodę. Im bardziej widać rysunek drewna, tym lepiej – dziś to trend najmodniejszy. Nic tego widoku ma nie przesłaniać, nawet uchwyty do szafek czy szuflad. Duet na topie: drewno i lakierowana biel, drewno i lekko przydymione szkło.

Opracowanie: Joanna Halena

Więcej inspiracji i porad znajdziesz w wydaniu specjalnym "Kuchnia&łazienka"