Okna to ważny element każdego mieszkania. Mają znaczenie praktyczne jako źródło światła i powietrza, a dzięki odpowiednim dekoracjom stanowią także o klimacie oraz stylu danego wnętrza.


Dekoracja okien – od czego zacząć?
 

Zacznijmy od ustalenia jakiej funkcji oczekujemy od dekoracji okiennych. Jeśli mamy bardzo blisko sąsiadów albo tuż za oknem przebiega ciąg komunikacyjny, to jesteśmy zmuszeni do zastosowania konkretnych rozwiązań, które pozwolą nam zachować intymność w naszym wnętrzu. Weźmy pod uwagę także strony świata. Musimy pamiętać, że jeśli okno w sypialni wychodzi na wschód, to szczególnie w lecie, mamy mocne światło już od godziny 4 rano, a jeśli salon ma piękne, duże okna od południowego zachodu to przez drugą połowę dnia możemy mieć kłopot np. z oglądaniem telewizji.

Kolejnym elementem jest ustalenie warunków technicznych, czyli wielkości i kształtu okien, wysokości nadproży, przestrzeni po bokach okien i wielu innych szczegółów, które determinują możliwe rozwiązania. Jeśli mamy do czynienia z nową inwestycją, już na etapie budowy należy zastanowić się nad tematem dekoracji okiennych.

Obecnie panuje tendencja do projektowania całych ścian okien. Czasem projekt zakłada okna przez dwie kondygnacje. Elewacja wygląda bardzo efektownie, wnętrze jest doskonale doświetlone. Ale uważajmy, bo architekci nie zawsze pamiętają o potrzebie zasłonięcia tak dużych powierzchni! Jeśli  już na etapie budowy przewidzimy trudności techniczne, wynikające z takiego projektu, jesteśmy w stanie zapobiec sytuacji, która uniemożliwiałaby zastosowanie przesłon okiennych, spełniających nasze oczekiwania.

Rynek oferuje ogromne bogactwo tkanin, bardzo szeroką ofertę rozwiązań technicznych, sposobów mocowań i rodzajów upięć. Każdy z tych elementów ma znaczenie i decyduje o późniejszym komforcie, funkcjonalności wybranych rozwiązań oraz efekcie estetycznym. Dlatego dobrze jest skorzystać z porady specjalisty, który zaproponuje optymalne rozwiązanie dla konkretnego wnętrza.

reklama


 

Przegląd rozwiązań dekoracji okiennych: zasłony klasyczne
 

Klasyczne wnętrze wymaga bardzo starannej oprawy. To ważne, aby tkaniny, tapety i inne elementy były spójne. Niezwykle istotne jest zastosowanie właściwej palety barw, dlatego wybierając kolorystykę ścian nie oszczędzajmy na próbkach. Kolor ścian ma zasadnicze znaczenie przy późniejszym doborze zasłon.

W klasycznych wnętrzach zwykle stosujemy tkaniny plastyczne: jedwab, taftę lub cięższe – welury i żakardy. Zasadnicze znaczenie, w przypadku każdego z tych materiałów, ma sposób uszycia i upięcia, np. jedwabie oraz tafty wymagają wypełnienia oraz podszewki, aby nabrały mięsistości.  Większość tkanin należy podszyć, aby zasłona prezentowała się efektownie pod światło. W klasycznych wnętrzach często stosujemy podpięcia w formie sznurów. Dodatkowo możemy ozdobić zasłony różnego rodzaju pasmanterią, która podkreśli niepowtarzalny charakter dekoracji.
 

Zasłony nowoczesne
 

Wnętrza nowoczesne pozwalają na większą swobodę w aranżacji, chociaż i w tym wypadku obowiązują pewne zasady. Na ogół stosujemy rozwiązania prostsze, bardziej surowe. Wybieramy tkaniny naturalne np. len oraz bawełnę. Priorytetem jest, aby tkaniny dobrze się układały, naturalnie wpisywały się we wnętrze i nie obciążały go.

W nowoczesnych wnętrzach często mamy do czynienia ze ścianami z okien. Stosujemy wtedy tkaniny półprzezroczyste, które nawet w dużej ilości nie przytłaczają, a wprowadzają ciepło i lekko odgradzają nas od świata.
 

Dekoracja okien: firany
 

Firany znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu. Można je uszyć na różne sposoby: klasycznie na taśmie, na flexach, jako ekrany, jako story.  Bardzo ważne są staranne szycie i dbałość o szczegóły. Jeśli wybieramy taśmę, to nie może być zbyt wąska (minimum 7 cm.), bo inaczej firana wygląda nieefektownie. Kolejna kwestia to wykończenie dołu. Szeroka listwa z podwójnie podłożonej tkaniny podkreśli delikatne fale, ale też lekko obciąży, co korzystnie wpłynie na układanie się firany.
 

Story rzymskie


To zasłona w formie prostego kuponu tkaniny usztywnionego poprzecznymi szprosami, który pozwala na zasłanianie okna w linii pionowej. Jest nie do zastąpienia tam, gdzie wiszące luzem zasłony nie sprawdziłyby się pod względem praktycznym, w takich miejscach jak okno kuchenne przy zlewie, czy w gabinecie nad biurkiem. Stora pozwala na zasłonięcie okna do pewnego poziomu, dzięki czemu możemy zablokować promienie słoneczne, nie zamykając dopływu światła. Ale to nie jedyna zaleta tej formy zasłony.

Układająca się w poprzeczne fałdy tkanina, jest bardzo nowoczesna i dekoracyjna.  Zamontowana na właściwej wysokości doskonale poprawi proporcje wnętrza, gdy strefa nadproża jest duża i mocno obniża pomieszczenie. Można ją zamontować bezpośrednio na ramach, gdy względy techniczne tego wymagają. I jeszcze jedna zaleta: potrzebujemy na nią mniej tkaniny niż na zasłony.

 

Zobacz także: Jak ozdobić okna

 

Story weneckie, londyńskie, austriackie


Wszystkie wymienione powyżej rodzaje stor są formami bardzo dekoracyjnymi, mocno drapowanymi i wymagającymi większych przestrzeni. Różnią się między sobą detalami w sposobie szycia, ale ich wspólną cechą jest bogactwo oraz przepych formy. Najlepiej sprawdzą się w tych rozwiązaniach tkaniny plastyczne, dość sztywne, których ułożenie możemy kontrolować.
 

Przegląd rozwiązań dekoracji okiennych: rolety techniczne


W tej kategorii znajdują się rolety wolnowiszące, ukryte w kasetach i zamontowane na ramie okna oraz tzw. plisy. Te ostatnie, montowane na ramach okiennych, pozwalają na odsłanianie okna zarówno z dołu do góry, jak i z góry na dół.

Niezależnie, jaki rodzaj rolet wybierzemy, trzeba pamiętać o jednym: są to przesłony czysto funkcyjne i w żadnym stopniu nie służą do dekorowania okna. Im mniej są widoczne, tym lepiej! Błędem jest wybieranie kolorowych bądź wzorzystych rolet. Dlaczego? Ponieważ bardzo trudno jest potem cokolwiek do nich dopasować – kolorowy prostokąt zamiast szyby, zmieniający odcień w zależności od pory dnia i natężenia światła, wygląda nienaturalnie, raczej szpeci niż zdobi. Są sytuacje i uwarunkowania, które wymagają zastosowania rolet czy plis, należy jednak pamiętać, aby wybierać odcienie neutralne i dyskretne, pozwalające na wtopienie się tych przesłon w otoczenie.
 

Żaluzje, shuttersy


To kolejna grupa produktów służących do przesłony okien oraz w wypadku shuttersów, mających zastosowanie jako drzwi do garderoby i innych pomieszczeń. Decydując się na żaluzje musimy pamiętać, że to forma, która ma konkretny klimat. Jeśli planujemy dalsze elementy na oknach, należy się upewnić, że ten klimat będzie spójny z naszymi planami.

Dużym powodzeniem cieszą się żaluzje drewniane o szerokości lamelek 25 mm lub 50 mm. Szczególnie te szerokie są bardzo efektowne. W nowoczesnych wnętrzach bardzo dobrze się sprawdzają. Pamiętajmy, że są to elementy drewniane - każda lamelka ma określone grubość i ciężar, więc nie w każdym wnętrzu będą odpowiednie warunki techniczne do zastosowania takiego rozwiązania.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice drewniane z lamelkami. Podobnie jak żaluzje, mają ruchome lamele, pozwalające na regulację dopływu światła. Sprawdzą się zarówno na małych oknach, jak i na bardzo dużych powierzchniach oraz oknach o nietypowym kształcie. Bogata kolorystyka, niezwykle staranne wykonanie, łatwość i komfort użytkowania, a wreszcie niepowtarzalny klimat, stanowią o atrakcyjności tego rozwiązania.

 

Zobacz także: Wytworna zasłona

 

Dekoracja okien: poduchy


Ważnym elementem, dopełniającym dekoracje okienne są poduchy. Dobrze skomponowane z kanapami czy zasłonami pozwalają wydobyć kolor, detal wzoru lub podkreślić niepowtarzalny charakter wnętrza. Dodatkową zaletą jest to, że można je zmieniać w zależności od pory roku. Dzięki temu możemy inaczej rozłożyć akcenty kolorystyczne i nie zmieniając zasadniczych elementów dekoracji wprowadzić odmienny klimat oraz nastrój.
 

Sposoby mocowań - karnisze, szyny
 

Wybór systemu do zawieszenia dekoracji zależy od kilku czynników: od rodzaju samej dekoracji, efektu jaki chcemy osiągnąć, uwarunkowań technicznych np. wielkości okna i wysokości nadproża. Karnisze występują w różnych średnicach, ale zawsze wymagają podparcia. Dlatego przy bardzo rozległych oknach nie są najlepszym rozwiązaniem. Wtedy wybieramy na ogół szyny - nie są bardzo dekoracyjne i raczej wymagają wnęki, w której można je schować lub zastosowania jakiejś formy maskownicy np. w postaci listwy sztukateryjnej odsuniętej od okna. Każdy z tych systemów można wzbogacić, aby podnieść komfort użytkowania np. poprzez zastosowanie systemu sznurkowego, co pozwala na łatwy sposób operowania zasłonami na dużych przestrzeniach.

Systemy elektryczne, dzięki którym operujemy zasłonami, storami czy żaluzjami za pomocą pilota, to rozwiązanie nie tylko niezwykle komfortowe, ale w niektórych przypadkach wręcz niezastąpione. Na przykład: gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią drewnianych żaluzji, ze względu na ciężar, podniesienie ich jest praktycznie niemożliwe. Podobnie w sytuacji, kiedy okno ma wysokość 5 czy 6 metrów – nie jesteśmy w stanie manualnie operować zasłonami. W takich wypadkach jedynym ratunkiem są właśnie systemy elektryczne. Pamiętajmy, żeby przewidzieć takie rozwiązanie już na etapie budowy czy remontu mieszkania, bo wymaga ono konkretnych warunków.
 

Ania Aramide, Decodore
decodore.pl

Showroom: Powsińska 16, 02-920 Warszawa