werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Wygodny fotel w dobrym stylu

Salon

Wypoczynkowe, klasyczne, nowoczesne i designerskie... Najpiękniejsze, wygodne fotele w różnych stylach do salonu i nie tylko.

Klasyczny fotel

Opiera się wszelkim modom już od ponad 400 lat, bo wtedy powstał w Anglii. Wingback Chair, czyli kultowy już dziś fotel uszak, miał oparcie osłonięte specjalnymi skrzydłami – uszami, które chroniły damy przed angielskimi przeciągami. To stąd wzięła się jego nazwa. Duży, masywny, z mniej lub bardziej zaokrąglonymi bokami i obowiązkowo wygodnymi podłokietnikami. Jak go ustawić? – Najlepiej będzie wyglądał w rogu pokoju, przy stoliku i w parze z piękną podłogową lampą, albo przy kominku – podpowiada architekt wnętrz Anna Koszela. Jeśli obok stanie drugi fotel, powstanie przytulne miejsce do wypoczynku. Model tradycyjny – skórzany, ale nobliwy uszak może być też w wersji ekstrawaganckiej – wystarczy, że będzie miał szaloną, kolorową, wzorzystą tapicerkę.

Fotel w stylu vintage

My też mamy się czym pochwalić! Jednym z popularniejszych mebli czasów socjalizmu był 366 Józefa Chierowskiego. I to za sprawą przypadku. Po pożarze fabryki w Świebodzicach potrzeba było prostego do zrobienia mebla, który natychmiast trafiłby na taśmę. Nikt nie spodziewał się aż takiego sukcesu – w 20 lat sprzedano pół miliona sztuk i to nie koniec. Zgrabny fotelik jest znowu modny i znowu produkowany, a pan Józef byłby zadowolony, że wreszcie udało się ukryć wystające śruby.  

Fotele wzorowane na tych z lat 60. i 70. są zgrabne, filigranowe i często mają odważne kształty – dlatego nie zawsze pasują im wzory. Anna Koszela radzi, by obijać je szlachetnymi tkaninami w jednym kolorze i zestawiać w grupy – po trzy, cztery. Jeśli postawimy je obok stolika kawowego w stylu vintage, powstanie oryginalny kącik klubowy.

Fotel nowoczesny do salonu 

Mają tak atrakcyjne kształty, że zazwyczaj grają pierwsze skrzypce w salonie. Jeśli postawimy je obok prostej sofy, będą jej efektownym dopełnieniem.  – Tak wyszukane meble do siedzenia możemy ustawić na środku, ale wszystko oczywiście zależy od tego, ile mamy miejsca – tłumaczy architektka. – Obok foteli warto ustawić dwa, trzy stoliki o niezwykłym kształcie, rozłożyć na podłodze równie efektowny dywan lub ustawić meble na tle ściany z ciekawą tapetą – dodaje Koszela. Tak powstanie bardzo modny, designerski kącik wypoczynkowy. Nieprzeciętne w formie fotele mają zazwyczaj intensywne kolory. Jeśli chcemy zmienić tapicerkę, wybierajmy szlachetne wełny, welwety, welury albo skóry, ale tylko ekologiczne. Bo dobry design to też odpowiedzialne projektowanie.

Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe

reklama
reklama