Wraca moda na dywany, jaki wybrać

Salon

Dywany wracają do łask - mają mocne kolory, niespotykane wzory, są trójwymiarowo strzyżone. Stary nowy dywan podbija salony.

reklama

Modny dywan: nowoczesne wzory i klasyka

Po latach zapomnienia przeżywają drugą młodość – dywany mają mocne kolory, niespotykane wzory, są trójwymiarowo strzyżone. Projektanci nie wahają się łączyć nowoczesnych wzorów z klasyką nawet w jednym kawałku (weźmy patchwork firmy Toulemonde Bochart), a desenie z dalekowschodnich kobierców farbują na kolory niemal jarzeniowe (Jan Kath).

Ludowy wzór na dywanie: tradycja w nowoczesnej aranżacji

Inny pomysł to sięganie do wzorów ludowych. Z tym że współczesne parzenice, koguciki czy hafty krzyżykowe nie udają niewolniczo przodków. Przeciwnie – wyglądają niczym dzieła pomysłowych grafików komputerowych, których tradycja zainspirowała do pysznej zabawy. Takiej jak konkurs firmy Agnella rozpisany dla uczniów liceum im. Kenara w Zakopanem. Zwycięskie projekty (m.in. dywan Regiel) włączono do najnowszej kolekcji Folk i… ruszyła produkcja. Efekt? Nastoletni artyści odmłodzili wizerunek szanowanej, ale kojarzącej się z konserwatywnym wzornictwem firmy.

Nowy jak stary: dywan specjalnie postarzony

Jednak spośród wszystkich dywanowych trendów najbardziej zaskakuje ten nazywany przez Anglików „used look”. Chodzi o to, by nowiutki pers wyglądał, jakby był sprany, wydeptany, nadgryziony przez myszy. Kilka lat temu takie szlachetne dzieła sztuki po przejściach pokazała w Mediolanie Patricia Urquiola. Dziś ma wielu naśladowców, m.in. wspomnianego niemieckiego dizajnera Jana Katha, który na nowo interpretuje nepalskie wzornictwo.

Dywan z naturalnych materiałów

Ale mistrza trudno przegonić. Urquiola ma w zanadrzu więcej oryginalnych pomysłów – np. Mangas, dywany tkane w Indiach z czystej wełny.

Tekst i opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: serwisy prasowe firm