Zanim złapiemy za wałek, warto sprawdzić, czym wcześniej pomalowane były ściany.  Od tego,zależeć będzie bowiem nie tylko przyczepność i trwałość kolejnych warstw farb, ale także tapet, efektów dekoracyjnych oraz tynków strukturalnych.

 

Farba organiczna
 

Jeżeli powierzchnia ściany świeci się, najprawdopodobniej została ona pomalowana najpopularniejszą obecnie farbą organiczną, np. dyspersyjną (w zależności od producenta nazywaną także lateksową lub emulsyjną). Jeżeli wymalowanie dodatkowo jest elastyczne i nie kruszy się przy nacinaniu nożykiem, a przetarcie drobnoziarnistym papierem ściernym powoduje „zaklejanie” jego powierzchni ciernej - to kolejny dowód na poparcie tej tezy.

Jeśli natomiast powierzchnia jest w pełni matowa, kruszy się przy nacięciu ostrym nożykiem i szlifuje papierem ściernym bez zatykania jego struktury, zapewne ściana pomalowana została farbą mineralną – wapienną, silikatową lub cementową. - Często farba wapienna lub klejowa po prostu ściera się (kreduje) przy przecieraniu dłonią - mówi Janusz Brzószczyk, właściciel firmy Bud – Service i autoryzowanego salonu sprzedaży farb marki Benjamin Moore w Bydgoszczy.

 

Farby mineralne i klejowe
 

Zwykłe zwilżenie ściany czystą wodą może dać cenną wskazówkę na temat rodzaju istniejącej farby. Produkty mineralne mocno wchłaniają wilgoć, ale trzeba pamiętać, że identycznie zachowują się te najsłabsze – dyspersyjne, lateksowe czy emulsyjne. A co z farbami klejowymi? Co ciekawe, pod wpływem szorowania wypłuczą się całkowicie! Bezwarunkowo musimy je usunąć z podłoża przed gruntowaniem i malowaniem.

Jeśli próba z wodą wykazała, że na podłożu jest bardzo chłonna farba, następnym krokiem jest ustalenie, czy to produkt mineralny (farba wapienna, silikatowa, cementowa), czy wspomniana słaba farba dyspersyjna np. akrylowa.
 

reklama

 

Czym pomalowane są ściany? Test ognia
 

Jeśli fragment wymalowania umieszczony w probówce i podgrzany np. płomieniem zapalniczki wydziela czarny dym, mamy do czynienia z farbą organiczną, najpewniej dyspersyjną. Może to być również farba alkidowa, co prawda niezbyt popularna w przypadku malowania ścian, ponieważ służy raczej do futryn i drzwi, ale jeśli dodatkowo na ścianach probówki osiadły kryształki, to na pewno trafiliśmy właśnie na nią.  Jeżeli dym się nie wydziela, z pewnością podgrzewana jest farba mineralna (wapienna, silikatowa lub cementowa).


Farba wapienna
 

Farbę wapienną można zidentyfikować po sile przyczepności do podłoża, sprawdzając kruchość warstwy malarskiej oraz zmywając ją wodą. Zasadniczo wymalowania wapienne w porównaniu z cementowymi i silikatowymi wykazują znacznie mniejszą odporność i wytrzymałość mechaniczną. Tradycyjna farba silikatowa posiada doskonałą przyczepność ponieważ łączy się chemicznie z mineralnym podłożem i często niemożliwe jest rozdzielenie tych warstw. Przed gruntowaniem i malowaniem należy koniecznie usunąć warstwy wapienne z podłoża.
 

Źródło: materiały prasowe