Jeśli kuchnia jest sercem domu, sypialnia to jego płuca. Tu łapiemy oddech na każdy kolejny dzień. Dlatego tak ważne jest odpowiednie urządzenie tego pomieszczenia. Prezentujemy ciekawe sypialnie – aranżacje, które mogą zainspirować.

reklama

Sypialnia – nowoczesna czy klasyczna?

Po wybraniu stylu wystroju domu, powinniśmy dopasować do siebie wszystkie pomieszczenia. Sypialnia jest wyjątkiem od reguły. W projekcie tego pokoju absolutnym priorytetem jest komfort. Może się bowiem okazać, że krwista czerwień, która gra główną rolę we wnętrzu, nie sprawdza się jako tło do spokojnego snu. By zachować spójność wystroju, wystarczą dodatki: poduszki, narzuta lub bibeloty.

Aranżacja sypialni – feng shui w sypialni

Bardzo popularnym motywem jest aranżacja sypialni według zasad feng shui, czyli starożytnej praktyki gospodarowania przestrzeni. Ma ona na celu zachowanie dobrej energii we wnętrzu. Filozofia ta pozostaje zgodna w wielu naukach płynących z psychologii.

Łóżko nie powinno stać na wprost okna ani plecami do niego, ponieważ tym samym narażamy się na nadmierny lub niedostateczny kontakt ze słońcem. Nie należy ustawiać materaca na ścianie ze skosem, a także trzymać pod nim rzeczy. Znawcy feng shui odradzają łóżka z szufladami do magazynowania pościeli.

W sypialni powinno znaleźć się jak najmniej sprzętu elektronicznego, który wydziela szkodliwe promieniowanie. Należy unikać również wieszania zdjęć rodziny, przyjaciół oraz portretów, gdyż stwarzają one podświadomie wrażenie, że jesteśmy obserwowani. Dla zachowania równowagi warto wybierać wyposażenie z naturalnych materiałów: oddychającego lnu czy prawdziwego drewna. 

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Spokojny sen zapewniają kolory do sypialni, które będą udawać naszą „drugą skórę”, czyli brzoskwiniowy, beżowy, róż wenecki, khaki i orzechowy. Do sypialni zawsze pasuje biel. Jednocześnie symbolizuje ona w wielu kolorach początek, co dobrze zapowiada poranki w tak pomalowanym pokoju. Żółty i pomarańczowy niosą ze sobą zbyt dużą dawkę energii, by w pełni odpocząć, dlatego należy ich unikać. Podobnie jest z jaskrawymi odcieniami zieleni lub fioletu.

Bardzo małe sypialnie można optycznie powiększyć poprzez zastosowanie sprawdzonego duetu: szarości i bieli. Aranżacje tego rodzaju nie wychodzą z mody od dłuższego czasu. Warto przy tym zaznaczyć przestrzeń, która jest przeznaczona wyłącznie do odpoczynku, inaczej okaże się, że śpimy w garderobie. Wystarczy podkreślić ścianę znajdującą się tuż za wezgłowiem łóżka. Obecnie najczęściej stosuje się do tego celu pionowy pas tapety. Powinien zajmować co najmniej dziesięć centymetrów więcej niż szerokość łóżka. Inne, minimalistyczne wyjście to namalowanie fresku na ścianie.

Przeczytaj także: Biała sypialnia - meble, dodatki, aranżacje

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Aneta Tryczyńska, Rafał Lipski, materiały prasowe firm