jak zwalczać chwasty bez użycia glifosatu

Jak zwalczać chwasty bez użycia glifosatu?

Rośliny

Nie ma sposobu, aby pozbyć się chwastów raz na zawsze. Ponieważ cechują się one bardzo intensywnym początkowym rozwojem, szybko zaczynają w znaczny sposób górować nad naszymi uprawami.

Nieustanna walka o składniki pokarmowe, wodę oraz światło zdominowana jest właśnie przez chwasty. Łatwość z jaką się rozmnażają również stanowi poważne utrudnienie. Bardzo szybki cykl rozwojowy, zdolność do kiełkowania w różnych terminach i warunkach uprawnych oraz często samopylność sprawiają, że chwasty bez większych problemów mogą zaszkodzić naszym uprawom.

Obecny styl życia sprawia, że chcemy odżywiać się w coraz lepszy, zdrowszy sposób. Powinniśmy także dbać o środowisko, a co za tym idzie staramy się, aby nasze uprawy były prowadzone ekologicznie. Musimy się więc zastanowić jakie praktyki stosować a czego zdecydowanie powinniśmy unikać.

Glifosat – co to takiego?

Glifosat to herbicyd o działaniu totalnym (nieselektywnym), który bez problemu może uśmiercić prawie każdą roślinę, na którą zostanie zastosowany. Został wynaleziony w latach 70. ubiegłego wieku. Z racji wygaśnięcia patentu, glifosat stosowany jest obecnie w bardzo wielu środkach, często w połączeniu z innymi związkami chemicznymi.

Glifosat – jak działa, jakie ma zastosowanie?

Glifosat hamuje działanie enzymu – syntazy EPSPS, czyli w momencie zastosowania preparatu przenika on razem z pobieraną wodą w komórki rośliny i systematycznie, w przeciągu trzech tygodni ją uśmierca. Nie jest ona w stanie syntezować kwasu szikimowego, który jest niezbędny do dalszej syntezy aminokwasów takich jak tyrozyna, tryptofan oraz fenyloalanina.

Glifosat, ze względu na swoją skuteczność, stosowany jest przy likwidacji ugorów, odchwaszczania sadów, usuwania roślinności z torowisk kolejowych.

Glifosat – czy może zagrozić zdrowiu?

Glifosat był obiektem badań już w 2014 roku. Wykazały one, że nie jest kancerogenny, czy też nie powoduje zaburzeń płodności i uszkodzeń płodu. Nie zgodziło się z tym wówczas wielu naukowców.

Rok później Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem stwierdziła, iż glifosat jest substancją prawdopodobnie rakotwórczą, klasyfikując go do grupy 2A. Natomiast w 2017 roku Europejska Agencja Chemikaliów orzekła, że prawdą jest, iż uszkadza on w znacznym stopniu oczy i jest niebezpieczny dla organizmów wodnych, jednak stwierdzono także, że obecne badania nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że glifosat może być sklasyfikowany jako kancerogen, mutagen bądź zaburza on płodność.

Nie zmienia to tego, że jeżeli chcemy, aby nasza uprawa była dobra dla środowiska i dla nas samych to raczej powinniśmy zrezygnować ze stosowania środków na bazie glifosatu.

Glifosat – jakie mamy alternatywy?

Jakie mamy zatem alternatywy, które możemy bezpiecznie stosować w naszym ogrodzie? Przede wszystkim możemy wyrywać chwasty ręcznie, jednak każdy dobrze wie, jak bardzo może to być uciążliwe. Musimy być przy tym systematyczni i dokładni, gdyż z każdego pozostawionego kawałka korzenia oraz kłącza wyrośnie kolejna roślina.

Inną opcją jest zastosowanie herbicydów do oprysku chwastów. Na rynku mamy do wyboru produkty w 100% naturalne i bezpieczne. Jednym z takich preparatów jest Effect 24H marki Target, który skutecznie pomoże nam w pozbyciu się chwastów. Preparat ten powoduje rozbicie struktury naskórka roślin, uniemożliwiając im tym samym transport wody, a w efekcie zasychanie. Jest bardzo skuteczny we wczesnych fazach rozwoju upraw. Pierwsze efekty można zaobserwować już po 1 godzinie od zastosowania. Effect 24H sprawdzi się zarówno w usuwaniu chwastów, jak i mchów z przydomowych chodników lub podjazdów.

MATERIAŁ PARTNERA