Salon – aranżacje, inspiracje, zdjęcia i porady na wystrój wnętrza

Szary salon nie musi być nudny! Sprawdź, jakie dodatki pasują do tego koloru i jak ożywić szare wnętrza
Jak urządzić i ocieplić szary salon? Jakie dodatki najlepiej pasują do szarego koloru? Aranżację pokoju ożywisz barwnymi dekoracjami, światłem, roślinami. Przekonaj się, że szare wnętrza też mogą być przytulne!
Czytaj dalej
Pomysł na ścianę za kanapą – 10 sposobów, jak ciekawie ozdobić ścianę w salonie
Ściana za kanapą to dobre miejsce dla obrazów i dekoracji ściennych. Można też położyć na niej ozdobną tapetę, powiesić zegar, półki, kwietniki albo pomalować ją kolorową farbą. Jak ozdobić ścianę w salonie? Zobacz 10 pomysłów na ścianę za kanapą!
Czytaj dalej
Lustro do salonu, sypialni, łazienki – jak pomysłowo ozdobić wnętrze?
Lustro w salonie, sypialni i łazience daje ogromne możliwości. Powiększa, dodaje głębi oraz blasku. Odpowiednio wyeksponowane pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale staje się też ozdobą wnętrza.
Czytaj dalej
Zaproś słońce! Jak odświeżyć salon na wiosnę? Zobacz nasze sposoby na szybką metamorfozę wnętrza
Jak odświeżyć salon na wiosnę bez kosztownych remontów? Małymi krokami! Czasem wystarczy drobny lifting, by zmiana była widoczna. Podpowiadamy, jak wprowadzić wiosenne akcenty do mieszkania. Oto nasze sposoby na wiosenną metamorfozę wnętrza!
Czytaj dalej
Już w porządku, czyli sprytne patenty na przechowywanie rzeczy w domu
Bałagan wymyka Ci się spod kontroli i zaczyna brakować miejsca na akcesoria? Od dziś kosze, pudełka i torby na pościel pomogą wszystko utrzymać w ryzach. Poznaj sprytne pomysły na przechowywanie rzeczy w domu!
Czytaj dalej
Tapeta na ścianie w salonie – 7 pomysłów, jak ją ciekawie zaaranżować
Tapety ścienne są dziś bardzo modne. To jeden z najprostszych sposobów, by szybko odmienić wystrój wnętrza! Nie musisz pokrywać nimi wszystkich ścian w salonie, wystarczy akcent, aby pokój dzienny zyskał nowy charakter. Oto pomysły na ciekawą aranżację tapety w salonie.
Czytaj dalej
Jak ustawić kanapę w salonie – sprawdzone sposoby na aranżację sofy w dużym i małym pokoju dziennym
Sofa to królowa salonowej aranżacji. Mebel może spełniać różne funkcje: zapewniać błogi relaks i komfortowy odpoczynek, nadawać niepowtarzalny styl aranżacji, ale też wyznaczać strefy w mieszkaniu. Jak ustawić kanapę w salonie? Zobacz nasze sprawdzone sposoby na aranżację sofy w dużym i małym pokoju dziennym.
Czytaj dalej
Jak urządzić przytulny salon? 10 sprawdzonych pomysłów na zjawiskowe aranżacje salonów w przytulnym stylu
Jak urządzić przytulny salon, w którym dobrze się odpoczywa? Wybraliśmy dla ciebie najpiękniejsze aranżacje z sesji Werandy. Razem z nami urządzisz elegancki i przytulny pokój dzienny, w którym chce się przebywać. Zobacz nasze inspiracje i wypróbuj proste pomysły, dzięki którym stworzysz ciepłą atmosferę w salonie.
Czytaj dalej- Ściana telewizyjna w salonie
- Salon w stylu skandynawskim
- Przytulny salon w stylu rustykalnym
- Pomysł na ścianę za kanapą
- Mały salon ze stołem
- Salon z aneksem kuchennym
- Dywan do salonu
- Salon z kominkiem i telewizorem – najlepsze aranżacje
- Jak ustawić kanapę w salonie
- Dywan do salonu
Aranżacja salonu - jak urządzić przytulny i nowoczesny salon?
Wygodny, praktyczny, a do tego jeszcze modny salon – wydawałoby się, że połączenie tych trzech rzeczy w aranżacji salonu jest nie do pogodzenia. Ale zawsze warto spróbować! Zobaczcie nasze podpowiedzi, jak urządzić współczesny pokój dzienny, serce każdego domu.
Jaki styl do salonu wybrać – klasyczny, nowoczesny czy przytulny?
Zaczynając urządzanie salonu, musimy zdecydować, jaki będzie jego styl przewodni, żeby nie wyszedł nam od sasa do lasa. Do wyboru mamy styl skandynawski czy styl boho – to ciepła i dość uniwersalna aranżacja wnętrza, możną ją w każdej chwili odmienić dzięki dodatkom; styl glamour czy styl prowansalski mają swoje zasady, w takich wnętrzach musimy sztywno się trzymać ustalonego i bardzo konkretnego porządku; nowoczesny salon czy loftowy są mocne w wyrazie, surowe, można tu grać bardziej miękkimi kolorami lub deseniami; z kolei styl rustykalny to swojskość i bezpretensjonalność domu na wsi – nie bardzo sprawdzi się w salonie w bloku.
Jakie wybrać meble do salonu
Meble do salonu powinny być spójne ze stylem, na który się zdecydujemy. Wybierając je warto zwrócić uwagę na to, żeby na nie nie wpadać. Przy aranżacji salonu ważne jest, by wypracować sobie ścieżki, którymi zwykle chodzimy i zgodnie z nimi ustawić meble.
Choć najważniejsza jest kanapa, nie powinna zagracić salonu – jeśli wybierzemy taką na nóżkach, wyda nam się optycznie mniejsza i lżejsza. Do małego salonu zdecydujmy się na rozkładany narożnik z pojemnikiem na pościel – gdy przyjadą goście, będzie jak znalazł. Albo rozkładany duży fotel – będzie pełnić funkcję szezlongu i wersalki w jednym.
Do salonu przyda się też fotel, najlepiej z wysokim oparciem, żeby wygodnie oprzeć głowę. Stolik kawowy, witryna to kolejne meble, które ładnie urządzą salon. Szczególnie w małym salonie przyda się komoda, która będzie pełnić funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania.
Dekoracje i dodatki do salonu
Zacznijmy od oświetlenia: w niskich salonach najlepiej sprawdzi się plafon. W salonie z jadalnią lampy wiszące nad stołem to must have aranżacji. Przy okazji oświetlenie podzieli salon na strefy. Jeśli wciąż brakuje nam światła, możemy postawić na lampy stołowe i oświetlenie punktowe.
Inną ważną rzeczą są dywany, które sprawią, że salon będzie przytulny: mogą to być dywany, które wyglądają jakby nie jedno przeszły - zniszczone, mogą być takie, które czesane pod włos pięknie układają się w zależności od padającego na nie światła. Modne jest układanie kilku dywanów obok siebie, w podobnej tonacji, ale jednak różnych. Oraz stawianie na nich stołu jak za dawnych czasów - dzięki temu nie niszczy się podłoga.
Do wystawienia rodowych pamiątek może posłużyć komoda. Znajdą na niej miejsce zdjęcia, kryształowy wazon po babci, lampa stołowa, świecznik. Dobrze wygląda obok komody zabytkowe krzesło, a nad nią obraz.
Na pewno nie może zabraknąć lustra, zwłaszcza w małych salonach. Lustro optycznie powiększa pomieszczenie, ładnie odbija się w nim światło, podwyższa wnętrze.
Jak pomalować ściany w salonie
W przypadku niewielkiego pokoju postawcie na jasne i delikatne kolory, które ładnie odbijają światło, powiększając optycznie pomieszczenie. Intensywnie kolorowe ściany w salonie sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Projektując przestronne wnętrze, możecie pokryć jedną ze ścian ciemniejszą barwą. Tym sposobem wyróżnicie jedną ze stref i unikniecie monotonii. Przed przystąpieniem do malowania ścian salonu najpierw poproście sprzedawcę o próbki - kolory na ścianach salonu mogą się różnić od tych, które widzieliśmy w sklepie.
Tapety do salonu
Podobnie jak z kolorami, nie tapetujmy całego wnętrza. Sprawdzi się jeden mocny akcent na jednej ścianie – w ten sposób możemy zaszaleć z dużym wzorem. Dzisiaj tapety są jakby malowała je natura. Albo do złudzenia przypominają przecierany beton.
Co na ściany w salonie - obrazy, grafiki i inne dekoracje
W nowoczesnym i modnym salonie oprócz tapet warto wziąć pod uwagę obrazy, grafiki, plakaty, które znajdą się na ścianie. Jest kilka patentów, jak je zaaranżować. Po pierwsze możemy dobrać kolor ramek i tonację grafik pod dominującą barwę salon. Po drugie powiesić je w grupach, jak nam pasuje, niekonicznie pod linijkę. A co z cennymi obrazami po przodkach? Można powiesić je pod kątem albo podwiesić na linkach. Na ścianie za kanapą idealna będzie biblioteka z białymi krukami.
Aranżacje ściany telewizyjnej w salonie
Zasada brzmi, aby w przypadku telewizorów 50-calowych zachować co najmniej 2 metry odstępu od widza. Jeśli chodzi o większe modele, trzeba rozważyć odległość adekwatnie większą. Na przykład dla urządzenia 75-calowego należy zapewnić 3 metry odległości od oglądającego. Do wyboru mamy różne warianty: w przypadku telewizorów LED mamy do czynienia z oświetleniem na krawędziach - diody umieszczone są w dolnej części ekranu. Jeśli więc spojrzymy z bliska, to zauważymy, że obraz jest jaśniejszy po bokach. Ciekawym rozwiązaniem jest QLED, które wykorzystuje kropki kwantowe do lepszego odwzorowania kolorów. I na koniec OLED - technologia, która cieszy się popularnością ze względu na idealne odwzorowanie głębokiej czerni oraz doskonały kontrast.
Salonu z kuchnią, salon z jadalnią
Gdy salon spełnia tylko jedną funkcję łatwiej go zaaranżować. Problem pojawia się, gdy ma pomieścić nie tylko strefę wypoczynkową, ale też kuchnię i jadalnię. W takim wypadku warto oddzielić kuchnię od salonu, zaznaczając strefy mieszkania, np. wyznaczając granicę za pomocą kanapy. Przyzwyczailiśmy się, że kanapa musi stać przy ścianie. A gdyby ustawić ją na środku? W naturalny sposób odgrodzimy jedną sferę od drugiej. Można też między strefą wypoczynku, a kuchnią postawić stół i w ten sposób oddzielić je od siebie. Mamy wtedy zaznaczone dwie strefy - salon z jadalnią i nieco oddzielną kuchnię.