Kuchnia – aranżacje, inspiracje i praktyczne porady na wystrój wnętrza

kaszmirowy okap kuchenny
RTV i AGD

Kaszmirowy okap – ikona nowoczesnego designu w kuchni

Kaszmirowy okap Callia Isola 39.1 od marki Globalo, który łączy nowoczesny design z przemyślaną technologią. Pięknie wygląda, dodaje charakteru kuchni i ułatwia nam codzienność!

Czytaj dalej
piękne i innowacyjne fronty kuchenne trendy na sezon 2024/25
Kuchnia

Piękne i innowacyjne fronty kuchenne – poznaj nowości marki Häcker i trendy na sezon 2024/25!

Fronty kuchenne mają ciekawe tekstury i bogatą kolorystykę, wykonane są z jakościowych materiałów i łatwo je dopasować do wymarzonego stylu kuchni. Oto najlepsze produkty Häcker w inspirujących aranżacjach. Poznaj nowości marki i trendy na sezon 2024/25!

Czytaj dalej
reklama
inteligentne urządzenia do zabudowy siemens
RTV i AGD

Inteligentne urządzenia do zabudowy Siemens, czyli funkcjonalność w pięknej kuchni

Jeśli cenisz sobie nowoczesność i porządek w kuchni, AGD dyskretnie ukryte w zabudowie to rozwiązanie dla ciebie. Wybierz sprzęty marki Siemens – wszystkie wyposażone są w ułatwiającą życie funkcję Home Connect.

Czytaj dalej
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
Kuchnia

Trendy wnętrzarskie: kaszmirowa kuchnia. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w najmodniejszym kolorze sezonu

Kaszmirowa kuchnia to dziś najgorętszy wnętrzarski trend. Jak ją urządzić? Kolor kaszmirowy, czyli miks beżów, szarości i bieli, w zależności od rodzaju światła może być ciepły i przytulny albo przyjemnie chłodny i elegancki.

Czytaj dalej
lampa nad wyspę w kuchni
Kuchnia

7 pomysłów na lampę nad wyspę w kuchni – sprawdź, jak dopasować ją do wystroju wnętrza

Wyspa kuchenna to serce domu. Musi mieć dobre oświetlenie – eleganckie, praktyczne i pasujące do stylu wnętrza. Zobacz, czym się kierować wybierając lampy nad wyspę w kuchni. Podpowiadamy, jakie formy i materiały pasują do konkretnych aranżacji wnętrz.

Czytaj dalej
wyspa kuchenna poznaj jej potencjał w projektowaniu wnętrz
Kuchnia

Wyspa kuchenna – poznaj jej potencjał w projektowaniu kuchni i innych pomieszczeń

W kuchniach otwartych na salon to niemal obowiązkowy element zabudowy. Nie bez powodu. Wyspy kuchenne mają wiele funkcji i można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz rozmaitych stylów we wnętrzach.

Czytaj dalej
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
niebieska kuchnia
Kuchnia

Niebieska kuchnia – w jakim stylu ją urządzić? Glamour, skandynawskim, a może hamptons?

Jak urządzić niebieską kuchnię? Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje kolor niebieski i zobacz najlepsze aranżacje niebieskich kuchni w stylach hamptons, glamour, skandynawskim i rustykalnym.

Czytaj dalej
wyspa kuchenna
Kuchnia

Wyspa kuchenna – jak urządzić piękną i wygodną kuchnię z wyspą? Zobacz pomysłowe aranżacje w różnych stylach!

Wyspy kuchenne nigdy nie wychodzą z mody, bo są uniwersalne. Zmieszczą się w małej i dużej kuchni. Mogą zastąpić kilka mebli – kredens, barek czy stół. Zobacz pomysłowe aranżacje kuchni z wyspą w różnych stylach – klasycznych i nowoczesnych.

Czytaj dalej
Poradnik

Kuchnia – aranżacje i projekty, które są modne i funkcjonale. Jak to zrobić?

Jak stworzyć kuchnię, która będzie sercem domu? Dzielimy się najlepszymi aranżacjami Werandy. Radzimy jak zaprojektować kuchnię i jak wybrać meble kuchenne. Czy lepszy jest projekt kuchni zamkniętej czy kuchni z salonem. Znajdź piękną i funkcjonalną kuchnię marzeń.

Jak zaaranżować kuchnię, żeby była funkcjonalna?

To proste: kierując się zasadami ergonomii. Należy podzielić kuchnię na strefy i jak najlepiej rozplanować wszystkie potrzebne elementy. W tym celu przydatna będzie zasada 5 stref: strefa zapasów, przechowywania produktów spożywczych, zmywania, strefa przygotowywania (blat roboczy) i gotowania. Drugą bardzo ważną zasadą ergonomii w kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. Należy tak rozmieścić sprzęty (lodówkę, płytę i zlewozmywak), by znalazły się one jak najbliżej siebie, w rozstawieniu przypominającym trójkąt. Kuchnie mogą mieć kształt rzędu, dwóch rzędów z wyspą kuchenną, mogą być też kuchnię w kształcie litery L, U i G.

Jakie są zalety aranżacji kuchni otwartej?

W małych mieszkaniach na pewno sprawdzi się salon z aneksem kuchennym – optycznie powiększa to przestrzeń, dzięki czemu salon wydaje przestronniejszy. Co więcej stół możemy postawić tuż obok aneksu i tym samym pozbyć się drzwi, które tworzą pomieszczenia-klitki.

Marzycie o wyspie? Ta nadaje się tylko do dużych kuchni. Wyspa w naturalny sposób łączy kuchnię z salonem, a jednocześnie dzieli przestrzeń na strefy: strefę jadalnianą czy strefę wypoczynkową. Ustawienie przy wyspie hokerów stworzy ciekawą aranżacją kuchni otwartej na salon – na wysokich krzesłach barowych usiądziemy do szybkiego śniadania, kolację z rodziną zjemy przy stole.

Jedyną zaletą kuchni zamkniętej jest tylko to, że można ukryć bałagan tworzący się podczas gotowania. Do salonu nie będą też przenikać zapachy przyrządzanych potraw.

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe zestawy? 

Zamawiając meble na wymiar, mamy 100-procentową pewność ich funkcjonalności, spełnią wszystkie nasze wymagania, odzwierciedlą choćby najbardziej niestandartową wizję, będą perfekcyjnie dopasowane i wykończone. Można dodatkowo zlecić zaprojektowanie stołu do kuchni, lecz krzeseł do kuchni niestety już nie – pozostają sklepy, w których napewno znajdziemy odpowiednie i satysfakcjonujące nas meble (uwaga: zamawiając stół na wymiar, trzeba dopilnować, żeby był on standartowej wysokości, tak by krzesła nie okazały się potem za niskie lub za wysokie). Z ostatnich trendów wnętrzarskich jest dobieranie krzeseł w taki sposób, by każde było w innym kolorze, ale trzymały się jednego stylu.

Co innego, gdy chcemy kupić gotowy zestaw mebli do kuchni. Tutaj nie mamy wpływu na to, na jakiej wysokości będzie np. blat. Oczywiście możemy wybrać kolor frontów czy układu szafek, ale poruszamy się mimo wszystko w ograniczonej palecie barw, faktur i możliwości komponowania mebli. Warto zwrócić też uwagę na to, czy pomieszczenie przeznaczone na kuchnię ma standartowy układ – skosy, poddasze czy za nisko osadzone okna uniemożliwią nam, a na pewno utrudnią, skorzystanie z gotowych rozwiązań. Warto pamiętać, że meble kuchenne wcale nie muszą być nudne, np. szafki stojące mogą być innego koloru niż wiszące.

Modna kuchnia – aranżacje w stylu nowoczesnym, skandynawskim, rustykalnym

Nawet najmniejszą kuchnię możemy urządzić modnie i przytulnie. Jeśli zdecydujemy się np. na nowoczesną kuchnię z wyspą wybieramy najczęściej styl minimalistyczny. Co to znaczy? Najlepszym odzwierciedleniem kuchni nowoczesnej są kolory biel i czerń lakierowane na wysoki połysk oraz eleganckie dodatki: czarna lub złota/miedziana armatura, czarny sprzęt, nowoczesny wpuszczany zlew z konglomeratu.

Gdy wybierzemy jako wystrój kuchni styl skandynawski, w grę będą wchodzić biel lub beż, drewniany stół, ciepłe oświetlenie, motyw cegły pomalowanej na biało, gładkie fronty mebli. Stylistyka jest naturalna, a kolory frontów kuchennych stonowane.

Podobnie w kuchni rustykalnej, choć tutaj można użyć znacznie więcej drewnianych frontów i mebli (najlepiej, gdy uda nam się dostać drewno rozbiórkowe ze starej chałupy czy stodoły). W takiej kuchni rządzi eklektyzm, nuty retro i jasne odcienie beży, szarości, a nawet błękitów i zieleni.

Do kuchni w różnych stylach warto dobrać pasujące elementy wyposażenia, aby całość była zgrana i spójna stylistycznie.

Co na ścianę w kuchni? 

Wybierając jakiekolwiek płytki czy kafelki na ścianę w kuchni należy pamiętać, że przede wszystkim muszą być trwałe i wodoodporne. Klasa ścieralności jest jednym z ważniejszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Klasę ścieralności wyznacza norma PEI. Najlepsze płytki na ścianę do kuchni będą te z normą PEI 4 – to doskonały wybór do pomieszczeń użytkowanych.

Nie kupujcie płytek z fakturą, bardzo porowatych – będzie wchodził w nie brud. Jeśli chcecie, żeby ściana nad kuchenką była łatwa w utrzymaniu czystości, wybierzcie na ścianę szklaną płytę. Zamiast tapety (którą oczywiście można położyć w kuchni, ale jak najdalej od strefy przygotowywania posiłków), dobrą alternatywą jest okładzina. Tutaj możemy zaszaleć – na rynku jest mnóstwo okładzin z przeznaczeniem do kuchni, warto wybrać tęm którą wyróżnia wysoka jakość.

Jaki wybrać sprzęt AGD: zabudowany czy wolnostojący?

Pierwszym pytaniem jest to, czy chcemy sprzęt (lodówkę) wolnostojący czy do zabudowy. Wolnostojący ma m.in. tę zaletę, że daje możliwość dowolnego ustawiania urządzeń AGD w kuchni; w przypadku zmiany mebli, nie ma kłopotu z ich dopasowaniem; sprzęty są tańsze i sprawią mniej problemów przy ewentualnej awarii. Minusy: będą zawsze widoczne, więc mogą nie pasować do stylu, w jakim kuchnia została zaaranżowana.

Natomiast sprzęt do zabudowy ma tę zaletę, że jest poukrywany i wkomponowany w szafki kuchenne, dzięki czemu cała kuchnia wygląda estetycznie; w przypadku, gdy w rodzinie są małe dzieci, zapewniamy im większe bezpieczeństwo; mamy też możliwość rozmieszczenia go na dowolnej wysokości, np. piekarnika.

Przy kupowaniu AGD nie kierujmy się ceną – wyższa nie zawsze gwarantuje, że sprzęt będzie działać bezawaryjnie i dłużej nam posłuży. Miejmy na uwadze, że z wielu funkcji tak naprawdę nie korzystamy, a ich obecność tylko podwyższa kwotę, która musimy wydać na sprzęt. AGD lepiej kupować z dłuższą gwarancją i od razu przy zamawianiu mebli – unikniemy w ten sposób przykrej niespodzianki, gdy okaże się, że sprzęt nie pasuje do szafek.

Jak zaplanować oświetlenie do kuchni?

Najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe: pod szafkami (typowa listwa) tuż nad blatem lub/i nad szafkami, na suficie. Nad wyspą z kolei możesz zrobić różne lampy wiszące do kuchni – dopasowane oczywiście do stylu, w którym kuchnia została zaaranżowana.

Mała kuchnia: na co zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku gdy metraż mieszkania nie pozwala na wiele ruchów, prostota i minimalizm jest tym, czym warto kierować się przy urządzaniu małej kuchni. Tutaj żaden eklektyzm nie wchodzi w grę. Do kawalerki wybierzmy m.in lodówkę podblatową – zyskamy w ten sposób miejsce na blat roboczy. Jeśli zmywak, to najlepiej jednokomorowy. A szafki nad blatem możemy wykonać na dwa sposoby - wszystkie o jednakowej głębokości lub jako połączenie dwóch głębokości, np. 30 i 60 cm. Pierwszy, płytszy pas szafek pozwoli na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni nad blatem. Druga część szafek, równa zabudowie szafek pod blatem, pozwali stworzyć praktyczne miejsce na przechowywanie. 

Czytaj dalej Zwiń