instalacja zbiornikowa na gaz płynny

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny – niezawodne ogrzewanie dla domu

Jak to urządzić?

Ogrzewanie domu za pomocą gazu płynnego to wydajny, niezawodny i niemalże bezobsługowy system pozyskiwania energii cieplnej. Wymaga on instalacji zbiornika na gaz, który jest bezpiecznym miejscem magazynowania paliwa. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na ten sposób ogrzewania, jak wybrać idealny zbiornik do własnego domu i bezpiecznie go posadowić? Oto krótki poradnik, który zapozna Cię z podstawowymi zagadnieniami związanymi z tematem instalacji zbiornika na gaz płynny.

Dlaczego warto ogrzewać dom płynnym gazem?

Sporą zaletą ogrzewania gazowego jest wygoda i łatwość obsługi. Zbiornik gazu znajduje się na zewnątrz, przez co w domu nie jest potrzebne pomieszczenie do składowania opału. Ten typ ogrzewania nie wymaga także regularnego czyszczenia kotłowni i pracy związanej na przykład z wynoszeniem popiołu albo przerzucaniem węgla. Aktualnie w domach jednorodzinnych ogrzewanych gazem płynnym instaluje się wygodne systemy, na których wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę.

Ogrzewanie płynnym gazem jest również niezawodne. Ciepło w domu nie jest zależne od dostarczanych usług takich jak energia elektryczna i nie ulega zmianom przy gwałtownej pogodzie czy bardzo niskich temperaturach. Co więcej, gaz jest bardzo wydajny, dzięki czemu niewielkie ilości tego paliwa są w stanie zapewnić sporą ilość energii cieplnej.

Wybór zbiornika na gaz – na co zwrócić uwagę?

Za najwygodniejsze i zapewniające największą niezależność uważa się systemy podłączone do własnego zbiornika gazu. Zbiornik idealny do domu jednorodzinnego znajdziesz w ofercie firmy https://gazdlaciebie.pl. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Przede wszystkim na podstawowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo zbiornika i trwały materiał wykonania. Pod kątem dopasowania zbiornika do własnych potrzeb istotne są dwie kwestie: jego rodzaj oraz pojemność.

Istnieją dwa rodzaje zbiorników: modele naziemne stawiane na odpowiednio przygotowanych fundamentach oraz podziemne wkopywane w ziemię. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który zbiornik na gaz płynny sprawdza się lepiej.

  • Naziemne zbiorniki to zwykle opcja tańsza i łatwiejsza w montażu czy późniejszym serwisie. Montowane bezpośrednio na posesji na stałe zmieniają jednak wygląd ogrodu.

  • Podziemne zbiorniki na gaz są droższe w zakupie, montażu i obsłudze, jednak wkopane pozostają całkowicie niewidoczne. Nie wpływają przez to ani na wygląd, ani zagospodarowanie przestrzeni. Jednak nie można ich montować na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych.

Pojemność zbiornika gazowego dobiera się głównie pod kątem zapotrzebowania budynku mieszkalnego na energię cieplną. Standardowo spotyka się trzy pojemności przydomowych zbiorników, spośród których najczęściej wybierany jest model najmniejszy – 2700 litrów, idealny do domów o powierzchni maksymalnie 150 metrów kwadratowych. Większe zbiorniki, w tym o pojemności 4850 i 6400 litrów, to odpowiedni wybór do dużych budynków i kotłów o dużej mocy.

Odległość zbiornika na gaz od budynku, granic działki i mediów

Musisz pamiętać, że miejsce ustawienia zbiornika na gaz płynny nie jest całkowicie dowolne. Zbiornik musi stanąć w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych, granic działki, a także studzienek, zagłębień terenu czy linii energetycznych. Wyznaczone minimalne odległości różnią się w zależności od pojemności zbiornika i jego rodzaju, poza odległościami studzienek i linii energetycznych, które wynoszą:

  • 5 m od wszelkiego rodzaju studzienek technicznych czy kanalizacyjnych i uskoków terenu;

  • 3 m od linii energetycznej niskiego napięcia do 1 kV;

  • 15 m od linii energetycznej o napięciu ponad 1 kV.

Minimalne odległości od granic działki i budynku dla zbiorników naziemnych wynoszą:

  • przy pojemności 2700 l – 3 m od budynków i 1,5 m od granic działki;

  • przy pojemności 4850 l – 5 m od budynków i 2,5 m od granic działki;

  • przy pojemności 6400 l – 7,5 m od budynków i 3,75 m od granic działki.

Dla zbiorników podziemnych wymagane odległości są nieco mniejsze i wynoszą:

  • 1 m od budynku i 0,5 m od granic działki przy pojemności 2700 l;

  • 2,5 m od budynku i 1,25 od granic działki przy pojemności 4850 l;

  • 3 m od budynku i 1,5 m od granic działki przy pojemności 6400 l.

Niezależnie od tego, jaki typ czy pojemność zbiornika wybierzesz albo gdzie dokładnie zamierzasz go posadowić, pamiętaj, by zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że instalacja działa prawidłowo, a przede wszystkim jest całkowicie bezpieczna. Zajrzyj na stronę https://gazdlaciebie.pl/warto-wiedziec/gdzie-kupic-zbiornik-na-gaz-plynny/ i dowiedz się więcej o najwyższej jakości zbiornikach, które możesz zamówić przez internet.

Artykuł sponsorowany