biała kuchnia

Jak urządzić białą kuchnię, która nigdy nie wyjdzie z mody? Zobacz aranżacje białych mebli kuchennych w różnych stylach!

Kuchnia

Biała kuchnia jest ponadczasowa i uniwersalna. Nigdy nie wyjdzie z mody. Białe meble kuchenne pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jak urządzić kuchnię w bieli? Wybrać fronty z połyskiem czy w macie? Jaki dopasować do nich blat – biały, drewniany, a może czarny? Zobacz stylowe aranżacje Werandy i zainspiruj się!

Pomimo, że trendy przekonują nas do kolorowych frontów, kuchnie w bieli nadal cieszą się ogromną popularnością. Są uniwersalne i pasują do wielu aranżacji. Ale jakie meble wybrać? Z połyskiem czy w macie? Jaki dopasować do elementy wyposażenia, takie jak blat i uchwyty? Co położyć na ścianie między szafkami? Jeśli masz wątpliwości zajrzyj do naszego artykułu. Pomożemy ci urządzić białą kuchnię w różnych stylach. Przeczytaj:

 

ZDJĘCIE: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


Jak urządzić białą kuchnię – jak ocieplić białe meble kuchenne?

Przede wszystkim tak, żeby nie sprawiała wrażenia zimnego laboratorium. W końcu to miejsce, gdzie spędza się sporo czasu na wspólnym gotowaniu czy rodzinnych pogaduchach. Musi być przyjazna i przytulna. Czy taka może być biel? Tak! Pod warunkiem, że ją ocieplisz. Można to zrobić na wiele sposobów.

Pomyśl o kolorystycznych zestawieniach. Biały kolor jest naturalną bazą, która pięknie współpracuje z innymi odcieniami. Dobierz do bieli kontrastową, ale ciepłą tonację. Idealnie sprawdzą się piaskowe beże, musztardowe żółcienie, terakotowa czerwień i modna w tym sezonie zieleń. Odświeżająco zadziała pastelowa paleta: błękity, jasne żółcienie, delikatny i nieco przybrudzony róż.

Materiały? Nic lepiej nie ociepla niż drewno. Dobierz blat w kolorze naturalnego drewna, drewniane dodatki, drewnopodobne płytki, dechy na podłogę. Będą pięknie współgrały z innymi naturalnymi surowcami: lnem, jutą, marmurem. W białych przeszklonych szafkach ułóż ulubioną porcelanę lub ręcznie robioną ceramikę, a na półkach poukładaj miedziane rondle, przyprawy w pięknych pojemnikach, postaw świeże zioła.

Zobacz też: Kuchnia z salonem – pomysły na aranżację kuchni otwartej na salon i małego aneksu kuchennego. Najlepsze inspiracje z Werandy!

PROJEKT WNĘTRZA JUSTYNA BOCHNIAK, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA


Biała kuchnia na wysoki połysk czy matowa?

To zależy od indywidualnych preferencji. Możemy pocieszyć zwolenników jednych i drugich, że każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Błyszczące fronty szafek kuchennych z pewnością  optycznie powiększą i rozświetlą niewielkie wnętrze. Szykownie się prezentują stwarzając wrażenie luksusu, są też łatwe w czyszczeniu (wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką).

Na matowych meblach z kolei łatwiej odbijają się palce zostawiając widoczne tłuste ślady (jeśli mamy w domu małych pomocników kuchennych lepiej z nich zrezygnować). Nadają się raczej do większych pomieszczeń – mała kuchnia wygląda lepiej w połysku. Za to matowe frezowane fronty prezentują się nowocześnie i szlachetnie, są też nieco cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku.
 

ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: KAROLINA MEARS


Jaki blat dobrać do białej kuchni?

Blat roboczy przede wszystkim powinien być praktyczny i odporny na kuchenne eksperymenty. To nie znaczy, że estetyka to rzecz drugorzędna. Na szczęście wszystko da się sprytnie połączyć, zwłaszcza, że do białych mebli kuchennych dopasujesz stylowe blaty z różnych materiałów i w różnych kolorach, które będą pięknym dopełnieniem całości.

Zobacz więcej inspiracji w artykule: Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych – najlepsze inspiracje do białej, szarej i kolorowej kuchni

Biała kuchnia z białym blatem

Minimalistycznie i nowocześnie. W takich kuchniach rządzi porządek, dlatego większość sprzętów pochowaj w szafkach, żeby nie zakłócały czystego charakteru kuchni. Na wierzchu zostaw designerskie sprzęty agd. Takie połączenie najlepiej sprawdzi się w kuchni otwartej na salon – jego aranżacja ociepli chłodny look, a kuchnia będzie wyglądała wyjątkowo lekko.

Biała kuchnia z drewnianym blatem

To idealne rozwiązanie do kuchni w stylu rustykalnym i skandynawskim. Naturalne drewno (lub drewnopodobny laminat) fantastycznie ociepla wnętrze tworząc w kuchni przyjazną atmosferę. Jasne drewno zaimpregnowane ekologicznym lakierem sprawdzi się w nowocześniejszych wnętrzach, zaolejowane, o miodowym ciepłym wybarwieniu – w klasycznych.

 

Projekt Wnętrza: Joanna Barańska-Woźny, Aneks Studio, Zdjęcie: Michał Skorupski, Stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk/Happy Place

Biała kuchnia z ciemnym blatem z kamienia

Żeby coś ciekawego „zadziało się” na blacie wybierz kamień z oryginalnym rysunkiem. Unikaj za to wyraźnych faktur – kurz zbierający się w porach i rowkach z pewnością nie będzie wyglądał estetycznie. Odpowiedni będzie granit – trwały, odporny na uszkodzenia, występujący w bogatej parcie barw i wzorów. Marmur? Z pewnością będzie wyglądał bardzo szlachetnie i wytwornie, ale uwaga: bywa kapryśny, dlatego powinien być bardzo dobrze zaimpregnowany.

Biała kuchnia z czarnym blatem

To klasyczne zestawienie zawsze się sprawdza. Wprowadza do kuchni ład i harmonię. Blat w kolorze czarnym zestawiony z białymi frontami wygląda bardzo elegancko, dlatego często stosowany jest w kuchniach urządzonych w stylu glamour czy nowoczesnej klasyce. Ponadczasowy charakter tego kolorystycznego duetu powinny podkreślać dodatki stawiane na blacie – w odcieniach czerni, bieli, szarości, srebra lub złota albo w biało-czarne desenie.

 

Na ścianie BŁYSZCZĄCE NIEBIESKIE PŁYTKI LA RIVIERA BLUE, TILECLUB.COM

Biała kuchnia – co na ścianę między szafkami? Płytka, tapeta, kolor…?

Ciekawie zaplanowana ściana nad blatem potrafi ożywić białą zabudowę i dodać wigoru całej aranżacji. Na jej wypełnienie staraj się wybierać takie materiały, które nie tylko zdobią, ale też chronią przed zachlapaniem czy zaplamieniem. Zawsze sprawdzą się tradycyjne płytki ułożone w nietypowy wzór lub pięknie zakomponowana mozaika. W minimalistycznej kuchni świetnie zagrają tafle hartowanego szkła lub panele ze stali, a w industrialnej cegła.

Ostatnio często rezygnuje się z górnych szafek, a ścianę nad blatem zdobią ładnie oprawione grafiki, zdjęcia lub plakaty. Warto zadbać o odpowiednie tło malując powierzchnię farbą ceramiczną, np. na jeden z odcieni występujących na oprawionej reprodukcji. Tak nietypowo zaaranżowana ściana nada pomieszczeniu mniej kuchenny charakter.
 

Biała kuchnia w różnych stylach – jak ją zaaranżować w stylu skandynawskim, loftowym, glamour?

Wydawałoby się, że biel zawsze wygląda podobnie – jednak w zależności od tego z czym zostanie zestawiona i w jakim pomieszczeniu, nabiera innego charakteru. Zebraliśmy kilka ważnych porad, które pomogą ci stworzyć harmonijną aranżację kuchni w stylu skandynawskim, loftowym i glamour.

Projekt wnętrza i stylizacja: Joanna Kiryłowicz, ZDJĘCIE: CELESTYNA KRÓL

 

  • Mała kuchnia w stylu skandynawskim. Czy kuchnia biała z drewnem dobrze wygląda?

Z drewnem ładnie się komponuje większość kolorów, ale połączenie z bielą sprawdzi się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Białe fronty rozjaśnią i optycznie powiększą przestrzeń, a drewno stworzy ciepłą atmosferę.
 

  • Białe fronty w stylu loftowym?

Tak! Ozdób je żeliwnymi uchwytami i zestaw z cegiełkami albo z betonowymi płytami na ścianie, a otrzymasz industrialny look. W zależności od efektu jaki chcesz uzyskać, możesz pozostawić cegłę surową (zrobi się przytulniej) lub pomalować na biało albo czarno.

Projekt Wnętrza: Joanna Wszeborowska-Kludzińska, Zdjęcia: Igor Dziedzicki, Stylizacja: Anna Salak

 

  • Biała kuchnia w stylu glamour – zabudowa na wysoki połysk

Postaw na szlachetny marmur (na blatach lub na ścianie, w różnych odcieniach, o wyraźnym rysunku), a otrzymasz wrażenie luksusu i elegancji. Fronty? Pełne, lakierowane na wysoki połysk, lub przeszklone, podświetlane od środka. Przy stole jadalnym postaw tapicerowane welwetem krzesła. Kropką nad „i” niech będą dodatki w kolorze starego złota.

Ozdabiamy białe fronty mebli. Jakie uchwyty do szafek wybrać?

Dopasowany do szafki uchwyt jest jak biżuteria dobrze dobrana do stroju – potrafi nadać prostemu ubiorowi wyszukany charakter. Tak samo jest z meblami. Czasem zwykła gałka nie wystarczy. Wybór uchwytów jest ogromny, bo zrobiła się nie moda. Jakie najlepiej będą pasowały do białych frontów?

Jeśli nie możesz się zdecydować, przymierzasz na zmianę złote i srebrne i nadal nie wiesz, które wybrać, postaw na klasykę. Do białych frontów – gładkich czy frezowanych – będą pasowały czarne uchwyty. Proste, klasyczne rączki czy te o bardziej rzeźbiarskich formach – stworzą ponadczasowy kontrast, który zawsze zadziała na plus.

Zobacz więcej aranżacji białych kuchni w naszej galerii zdjęć i zainspiruj się!

Tekst: MD
Zdjęcia: archiwum werandy

Zdjęcie główne: projekt wnętrza: Justyna Bochniak, zdjęcie: Aneta Tryczyńska stylizacja: Katarzyna Sawicka/dreamroomteam.pl