stół do salonu

Stół do salonu – ważne wskazówki, jak wybrać materiały, styl i kształt

Salon

Jeśli chcemy, aby nasz salon lśnił i robił wrażenie na gościach, a jednocześnie był funkcjonalny i praktyczny, potrzebny nam jest oryginalny stół do salonu. Ten mebel spełnia kluczową rolę nie tylko od święta. Jak pokazuje praktyka dnia codziennego, zawsze potrzebne jest dodatkowe miejsce do pracy, nauki i posiłków. Tylko wysokiej jakości stół w salonie zapewni nam wygodę i estetykę, której oczekujemy. Na co zwrócić uwagę, szukając idealnego stołu? Podpowiadamy w naszym artykule.

Stół do salonu – jak wybrać styl stołu?

Odpowiedni stół do salonu zadecyduje o ogólnym klimacie pomieszczenia i stylu wnętrza. Dlatego tak ważne jest przemyślenie każdego detalu – od kształtu stołu, przez materiały, z których został wykonany, aż po stylistykę. Mamy tutaj duże pole do manewru, bo możemy zdecydować się na meble klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne, industrialne (loftowe) lub łączące wiele elementów różnych stylów.

Stół do salonu jest z reguły centralnym punktem pomieszczenia i tzw. dominantą. Stąd tak ważny jest właściwy wybór. Nasz salon może zyskać na elegancji, prestiżu lub sprawiać bardziej designerskie wrażenie. Najważniejsze, abyśmy się w nim dobrze czuli i mogli wygodnie spędzać pracowite dni oraz relaksować się i odpoczywać.

Spróbujmy zebrać najważniejsze cechy poszczególnych stylów, w jakich powstają stoły.

stół do salonu

Styl nowoczesny – charakteryzuje się minimalizmem i regularnymi liniami. Stoły w stylu nowoczesnym stylu stawiają na oszczędne kształty, a także unikają ozdobników i zbędnych dekoracji. Nowoczesny styl preferuje jasną kolorystykę, dominują neutralne barwy, takie jak biel, czerń czy odcienie szarości. Stół do salonu w nowoczesnym stylu, sprawdzi się w przestronnych salonach, z dużą ilością światła. To propozycja dla osób ceniących prostotę i harmonię wnętrz.

Styl industrialny (loftowy) – to opcja dla wszystkich, którzy w aranżacji wnętrz kierują się trendami, ale zarazem nostalgią. Stół w stylu industrialnym nawiązuje materiałami i bryłą do solidnych stołów warsztatowych i fabrycznych. Podstawa najczęściej wykonana jest z proszkowanego metalu, natomiast blaty produkuje się z drewna, które dodaje prostoty i szlachetności każdemu meblowi. Styl industrialny, podobnie jak nowoczesny, cechuje regularność kształtów i minimalizm. To uosobienie praktyczności, która po latach przekształciła się w modną estetykę.

Styl klasyczny – to udane połączenie klasycznych zasad wzornictwa z nutą nowoczesności. Stół do salonu klasyczny nawiązuje do klasycznej szkoły budowy mebli, odnajdziemy w nim również elementy rustykalne, szczególnie w warstwie kolorystycznej. Meble w stylu klasycznym dodają wnętrzu naturalności, a jednocześnie spełniają praktyczne funkcje i odznaczają się wygodą.

Stoły do salonu w różnych stylach kupisz w sklepie internetowym Meble-Focus: https://meble-focus.pl/98-stoly-do-salonu. Sklep oferuje modele klasyczne, nowoczesne oraz industrialne.

Stół w salonie – jakie materiały będą najlepsze?

Stół w salonie jest miejscem, wokół którego toczy się życie rodzinne oraz towarzyskie. Stół jest jednym z najbardziej eksploatowanych mebli. Spożywamy przy nim posiłki, pracujemy, czasami spędzamy czas z dziećmi na nauce i grach. Bywa, że stół w salonie towarzyszy nam w długich, inspirujących spotkaniach z przyjaciółmi. Stół będzie intensywnie użytkowany, dlatego warto zwrócić uwagę na jego budowę i materiały, z których został wykonany.

Zanim wybierzemy się do salonu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie funkcje powinien spełniać stół do salonu? Czy to będzie mebel rozkładany, czy może wersja nierozkładana? Czy będzie wykonany na planie prostokąta, a może szukamy stołu kwadratowego lub okrągłego? Kiedy już zdecydujemy się na kształt, możemy przyjrzeć się materiałom.

Stół w salonie posłuży nam dłużej, jeśli wybierzemy mebel wykonany z trwałych materiałów. Najpopularniejsze surowce do produkcji stołów to drewno, płyta meblowa oraz metal. Wszystkie te materiały wymagają technologicznej obróbki, która sprawia, że mogą one służyć przez wiele lat, jeśli są eksploatowane zgodnie z rekomendacjami producenta. Co to oznacza? Chodzi o stosowanie odpowiednich środków czyszczących, unikanie bezpośredniego kontaktu z płynami i wysokimi temperaturami. Systematyczne czyszczenie powinno się przeprowadzać z użyciem łagodnej chemii, bez mikrogranulek.

Oto kilka najważniejszych cech poszczególnych materiałów.

  • Drewno wygląda zawsze naturalnie i imponująco. Doskonale komponuje się z większością aranżacji, dodając wnętrzu ciepła i przytulności. Drewno jest też trwałe, pod warunkiem, że będziemy unikać uszkodzeń mechanicznych.

  • Płyta meblowa to kolejny sprawdzony materiał do produkcji stołów. Wykonana z tkanki drzewnej połączonej żywicami i klejami, charakteryzuje się łatwością obróbki i trwałością. Występuje w kilku odmianach gęstości i wykończeniach. Może być pokryta laminatem lub fornirem drzewnym, co podnosi jej atrakcyjność.

  • Metal dodaje meblom wyjątkowej stabilności i wytrzymałości. Obecnie metal znajduje szerokie zastosowanie w produkcji mebli w stylu industrialnym. Cechują się one efektownym połączeniem elementów drewnianych i właśnie metalowych. Metal służy najczęściej do wykonania podstawy stołów. Warto podkreślić, że jest on odpowiednio zabezpieczony poprzez malowanie proszkowe.

Stół i krzesła – jak najlepiej ustawić?

jak wybrać stół do salonu
źródło: domusportal.pl

Stół i krzesła kupione w zestawie wydają się być najrozsądniejszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy uniknąć poszukiwania odpowiednich krzeseł do stołu. Producenci oferują zestawy dopasowane pod względem wymiarów i wzornictwa. Pamiętajmy, że krzesła do salonu dedykowane do określonego modelu stołu są gwarancją lepszej ergonomii, czyli dopasowania kształtu mebla do budowy ciała, a dzięki temu utrzymania właściwej pozycji podczas posiłku, pracy czy w czasie wolnym. Możemy uniknąć w ten sposób bólu rąk i pleców. Takie krzesła do salonu znajdziesz tutaj: https://meble-focus.pl/238-krzesla-do-salonu

Stół i krzesła powinny być ustawione w pomieszczeniu w taki sposób, aby nie utrudniały przemieszczania się i chodzenia wokół stołu. Dlatego przed zakupem warto zrobić wstępne przymiarki do umiejscowienia stołu. Jeśli już zdecydujemy, czy to będzie stół prostokątny, kwadratowy czy okrągły, czas zastanowić się nad jego wielkością.

Stół z krzesłami musi być rozmiarem dopasowany do przestrzeni, aby wizualnie nie “ginął” w pomieszczeniu, ale z drugiej strony należy unikać zbyt dużego stołu. Za duży stół może zdominować salon i utrudniać nam poruszanie się. Jeśli salon jest duży, warto rozważyć stoły rozkładane, które pozwolą wykorzystać w pełni ich zalety podczas przyjęć na kilkanaście osób.

Gdzie ustawić stół i krzesła? Jeżeli stół w salonie będzie użytkowany częściej, niż tylko okazjonalnie, warto się zastanowić, czy nie znaleźć dla niego stałego miejsca. Jeśli natomiast będziemy wykorzystywać do tylko przy specjalnych okazjach, można znaleźć dla niego miejsce np. przy ścianie. Zyskujemy wówczas więcej przestrzeni na środku salonu.

Stół w salonie to mebel, który będzie decydował o estetyce całego wnętrza, dlatego warto wybrać model trwały i łatwy w użytkowaniu. Zwróćmy również uwagę na materiały, które wytrzymają codzienną eksploatację. Bogata oferta renomowanych dostawców, pozwala dopasować stół do kształtu wnętrza i stylu, co będzie miało znaczenie w naszych codziennych zajęciach i czynnościach.

MATERIAŁ PARTNERA