Wraz ze światowym trendem we wzornictwie i aranżacji wnętrz, który można określić hasłem „powrót do natury” wraca moda na drewno. Obok innych materiałów takich jak kamień czy skóra jest ono ulubionym tworzywem ekspresji artystycznej designerów i projektantów.

Dzięki nowoczesnym technikom zabezpieczania drewna, może być ono stosowane bardzo różnych miejscach o rozmaitym przeznaczeniu.

Podłoga należy do drewna

Najbardziej oczywistym, a zarazem popularnym miejscem zastosowania drewna jest podłoga. Bez względu na wybrany gatunek, drewniana posadzka ociepli wnętrze i sprawi, że podłoga będzie miła w dotyku szczególnie w kontakcie z bosymi stopami. Nie dotyczy to jedynie wnętrz z rustykalnym czy prowansalskim klimatem. Odpowiednio wykończona podłoga z drewna doskonale podkreśli charakter wielkomiejskiego loftu i subtelnie ociepli surowy, minimalistyczny apartament. Drewno nadaje wnętrzu szlachetnej aury, która sprawia, że czujemy się w nim wyjątkowo.

Coraz częściej drewniane podłogi znajdują miejsce nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale też publicznych. Tutaj jednak konieczne jest zastosowanie wyjątkowo twardych gatunków, o podwyższonej odporności na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, takich jak np. merbau, grab czy jesion.

Obecnie najmodniejsze są bardzo szerokie i długie deski wykończone w naturalny sposób. Zamiast podłogi lakierowanej na wysoki połysk warto zastanowić się nad jej zaolejowaniem. Taki sposób wykończenia podkreśla piękno drewna, jego kolor i nadaje mu delikatnego satynowego połysku. Podłogi olejowane starzejąc się nabierają szlachetności starego drewna. Dużą zaletą tego typu parkietu jest sposób jego konserwacji i renowacji. Bez konieczności ponownego cyklinowania podłogę odnawia się nakładając jedynie nową warstwę oleju.

Atrakcyjna konstrukcja

Historycznie drewno było jednym z podstawowych materiałów budowlanych, z którego powstawały domy. Po dziś dzień wykorzystywane jest przy tworzeniu konstrukcji dachowej budynków.

Przy rekonstrukcji starych dworów i chat, ale i budowie nowych domów, bardzo częstym zabiegiem dekoracyjnym jest eksponowanie drewnianych elementów konstrukcyjnych takich jak krokwie, płatwie i słupy. Nie są one zabudowywane tylko poddawane obróbce stolarskiej i np. bejcowane. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które nadaje wnętrzu oryginalnego i nietuzinkowego charakteru.

Drewno lubi kuchnię

Naturalną przestrzenią dla drewna jest też kuchnia. Do niedawna drewniane fronty kuchenne i blaty ukryte były za okleiną. Teraz coraz częściej pozostają w swojej naturalnej formie, zabezpieczone jedynie specjalistycznymi impregnatami. Zabudowa kuchenna z dębu bielonego, jesionu lub brzozy w połączeniu z podłogą z naturalnego kamienia i ceramicznymi dekoracjami to idealna sceneria zachęcająca do wspólnego gotowania i biesiadowania.

Drewno w rękach designerów

Po okresie fascynacji plastikiem, metalem i szkłem twórcy światowego designu coraz częściej powracają do projektowania z wykorzystaniem naturalnych materiałów, w tym drewna. Ekspozycje największych światowych marek prezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie pokazały, jaki potencjał artystyczny tkwi w drewnie i wykonanych z niego meblach i dodatkach.

Co charakterystyczne, drewno jest bardzo wdzięcznym tworzywem do projektowania krótkich, unikalnych serii produktów. W małych, wyspecjalizowanych manufakturach powstają ręcznie robione dzieła sztuki, których dodatkowych atutem jest to, że nie są produktem masowym.

Tekst: architekt wnętrz Anna Koszela
Kontakt: www.annakoszela.pl

Fotografie: shutterstock.com

reklama

Zobacz więcej: