nowoczesne domy z drewna

Nowoczesne drewniane domy Svobo – pachnące lasem i zaprojektowane do relaksu. Mają niepowtarzalny klimat!

Domy i Mieszkania

Dom z drewna, ale nowoczesny technologicznie. Z wnętrzem nie przywodzącym na myśl wiekowej leśniczówki, a najmodniejsze współczesne projekty. Solidny jak dom murowany, ale o zapachu lasu i niezrównanym mikroklimacie wnętrza. Słyszeliście już o domach w technologii drewna masywnego?

reklama

Domy drewniane to coraz częstszy wybór w Polsce

Coraz częściej wybieramy domy drewniane zarówno jako domki letniskowe, jak i główny dom rodzinny. Wciąż jednak na takie hasło przychodzi nam na myśl przeważnie tradycyjna chata z bala lub dom szkieletowy, zwany niegdyś kanadyjskim i budzący często nienajlepsze skojarzenia co do stabilności i trwałości budynku. Na szczęście dzisiejsze budownictwo drewniane oferuje już zupełnie inne standardy i możliwości. Zarówno, jeśli chodzi o domy szkieletowe, jak i budownictwo z masywnego drewna, ostatnie 20-30 lat to czas szybkiego rozwoju technologicznego skierowanego na doskonalenie rozwiązań fabrycznych, powtarzalnych, nie ustępujących precyzją technologiom tradycyjnym.
 

domy w technologii drewna masywnego

Domy w technologii drewna masywnego – co warto o nich wiedzieć?

Ciekawym rozwiązaniem, a wciąż mało znanym w Polsce, jest technologia budowy z masywnego drewna klejonego. Od budownictwa szkieletowego różni się ona tym, że elementy konstrukcyjne powstają z wielkoformatowych płyt lub paneli drewnianych, bez żadnych wypełnień. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik tradycyjnego budownictwa, w którym zamiast ściany murowanej znajdują się solidne, produkowane z fabryczna precyzją elementy z litego drewna, z zewnątrz ocieplone i wykończone dowolną elewacją.

Domy w technologii drewna masywnego to rozwiązanie bardzo efektywne energetycznie. Doskonałe parametry termiczne i dyfuzyjne drewna oraz brak niepotrzebnych blokad zakłócających wymianę powietrza sprawiają, że budynek ma wyjątkowy mikroklimat – jest oddychający, bez wilgoci, chłodny latem i ciepły zimą. Uzupełnieniem naturalnych właściwości takiego domu mogą być najnowsze technologie zwiększające energooszczędność aż do stopnia bezemisyjności: rekuperacja, pompy ciepła, fotowoltaika, systemy inteligentne wedle życzenia.
 

nowoczesne domy drewnianeWewnątrz z kolei zyskujemy ściany oraz stropy z pełnego, estetycznie heblowanego drewna, nie wymagającego dalszych wykończeń. Dodatkowo, ścianę możemy olejować dedykowanymi preparatami, aby uzyskać wybrany kolor i odcień. Możemy ją też całkowicie zakryć, jeśli chcemy urozmaicić charakter naszego wnętrza.

Technologia drewna masywnego, dzięki swoim właściwościom, wydaje się stworzona dla nowoczesnej architektury powstającej w wyjątkowych przyrodniczo lokalizacjach. Właśnie z myślą o takich projektach powstały domy Svobo. Polska firma, inspirowana skandynawskim minimalizmem i efektywnością rozwiązań, od 2015 roku zaprojektowała i zbudowała około 30 domów w różnych regionach kraju. Są to domy o najróżniejszej funkcji: rekreacyjne i całorocznego zamieszkania, do prywatnego użytku i na wynajem, o powierzchni od 50 do 350 m2. Poza łatwym do rozpoznania stylem łączy je technologia, która sprawdza się w każdym z tych przypadków.


Nowoczesne drewniane domy Svobo – rozwiązania, które cieszą się największą popuralnością

Najpopularniejszym wyborem klientów jest S80 – pomyślany pierwotnie jako domek letniskowy, chętnie wybierany jest również przez mniejsze rodziny jako główny dom podmiejski. Dla klasycznej rodziny 2+2 przewidziano efektywnie zagospodarowany dom S110, lub nieco bardziej efektowny S140, z dwupoziomowym salonem.

Oryginalną propozycją jest dwumodułowy dom D100, którego dwie części mogą pełnić różne funkcje zgodnie z zamysłem właściciela, a łącznik pomiędzy nimi można dowolnie powiększać, uzyskując dodatkową przestrzeń dzienną lub rekreacyjną. Najnowszą propozycją Svobo jest minimalistyczna stodoła z jednospadowym dachem N100, z wznoszącym się sufitem salonu na parterze i funkcjonalną antresolą mieszczącą część sypialnianą domu.
 


Wszystkie realizowane projekty, zarówno te typowe jak i całkowicie indywidualne, są autorstwa wewnętrznego działu projektowego, współpracującego ściśle zarówno z klientem jak i działem realizacyjnym. Posiadanie obu tych kompetencji pozwala firmie na oferowanie kompleksowej obsługi projektowo-wykonawczej, a klientom na oddanie w jedne ręce pełnej odpowiedzialności za powodzenie ich budowy. 
 

drewniane domy Svobo
drewniane domy Svobo
drewniane domy Svobo
drewniane domy Svobo
nowoczesne wnętrza domków drewnianych


Jak wygląda proces projektowania i budowy domu drewnianego Svobo?

Współpraca z nowymi klientami rozpoczyna się zazwyczaj od spotkania na trwającej budowie Svobo, w celu lepszego poznania technologii oraz weryfikacji jakości wykonania. Prace projektowe zaczynają się od analizy możliwości zabudowy działki z uwzględnieniem potrzeb inwestorów. Następnie opracowywana jest koncepcja projektowa - na bazie jednego z projektów typowych lub indywidualnie - której towarzyszy wycena realizacji.
 

nowoczesne wnętrza domów drewnianych

Po uzyskaniu akceptacji klienta dla koncepcji i wyceny, firma opracowuje kompletny projekt budowlany i prowadzi sprawę aż do uzyskania formalnej zgody na budowę. Po tym pozostaje już tylko rozpoczęcie prac budowlanych, toczonych i rozliczanych zgodnie z umownym harmonogramem. 

Taki model współpracy, odpowiadający spotykanej przy większych przedsięwzięciach formule „projektuj i buduj” z udziałem generalnego wykonawcy, jest bezsprzecznie bardziej kosztowny od popularnej budowy systemem gospodarczym. Zarazem, po doświadczeniach rynkowych ostatnich lat, charakteryzujących się dużymi wahaniami zarówno cen, jak i dostępności materiałów budowlanych oraz robocizny, jest to opcja warta rozważenia – szczególnie jeśli nie posiadamy czasu lub fachowej wiedzy pozwalających efektywnie zaplanować oraz przeprowadzić proces budowlany.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.svobo.pl

Materiał Partnera
Zdjęcia: Daniel Raczyński, Wizualizacje: Terton

domki drewniane aranżacja wnętrza
domki drewniane aranżacja wnętrza
domki drewniane wnętrza
domki drewniane wnętrza