architektura ogrodowa dekoracje ogrodowe chronos

Marzysz o pięknym ogrodzie? Dekoracje ogrodowe od marki Chronos pomogą ci stworzyć zachwycające, malownicze zakątki wśród zieleni!

Ogrody małe i duże

Jak sprawić, żeby ogród zachwycał przez cały rok? Warto, oprócz odpowiednich roślin, zaaranżować w nim architekturę oraz ozdoby ogrodowe. Z pomocą dekoracji wyczarujesz kameralne zakątki z fontannami i ławeczkami, czy piękne aleje pełne rzeźb i donic z kwiatami. Przekonaj się, jakie dekoracje wydobędą naturalne piękno ogrodowej zieleni!

reklama

Chronos – z pasji do pięknych ogrodów

Nie wyobrażamy sobie ogrodu bez małej architektury i dekoracji, które budują nastrój, przyciągają wzrok oraz podkreślają urodę zieleni. W naturalnej scenografii znakomicie prezentują się fontanny, donice na kwiaty, zegary słoneczne, rzeźby, gloriety, pergole... Milej wśród nich się wypoczywa.

Gdzie znaleźć unikatowe ozdoby, które będą dopasowane do charakteru twojego ogrodu? Piękne dekoracje w stylach klasycznym, rustykalnym i nowoczesnym ma w swojej kolekcji Chronos. Ta rodzinna manufaktura projektowaniem i wytwarzaniem dekoracyjnych detali do ogrodów zajmuje się już ponad 30 lat. Historia marki zaczęła się w 1988 roku. Od tego czasu kolekcja Chronos – architektura ogrodowa jest nieprzerwanie rozwijana. Każdego roku powstają nowe wzory, w tym wykonywane również na indywidualne zamówienie.

W Komorowie pod Warszawą znajduje się ogród pokazowy Chronosa, a w nim, w naturalnych aranżacjach, wytwarzane w ramach kolekcji detale. Jeśli nie wiesz, jakie ozdoby będą pasowały do twojego ogrodu, warto zobaczyć je na żywo, zaaranżowane wśród zieleni. Możesz zdecydować się również na indywidualne rozwiązanie – w takim wypadku Chronos przygotuje dla ciebie projekt zagospodarowania całej przestrzeni parku lub ogrodu.
 


 

chronos architektura ogrodowa


Ogrodowe dekoracje z kamienia, metalu i szkła – podkreślają urodę każdego zielonego zakątka

Z jakich materiałów wykonuje się ozdoby ogrodowe? Do niedawna elementy kolekcji Chronos wytwarzane były głównie z naturalnego i rekonstruowanego piaskowca. Postęp technologiczny i zmiany estetyki w architekturze przyczyniły się do tego, że dzisiaj firma realizuje także projekty wykorzystujące szkło, stal nierdzewną, tworzywa sztuczne i całe spektrum kamieni naturalnych pochodzących ze wszystkich stron świata.

Znajdziesz tu elementy małej architektury idealnie wpisujące się w charakter nowoczesnych ogrodów, jak i tych utrzymanych w klasycznej stylistyce. Do naturalnych i romantycznych aranżacji inspirowanych angielską sztuką ogrodową doskonale pasuje na przykład kolekcja A Place in the Garden. Eleganckie, kunsztownie wykonane produkty (donice, fontanny, lustra, ławeczki i inne ozdoby) z tej linii wykonane są z patynowanej stali ocynkowanej.
 

fontanny ogrodowe


Jakie dekoracje i ozdoby wybrać do ogrodu?

Oto kilka sprawdzonych pomysłów na dekoracje ogrodowe, które pomogą ci stworzyć zachwycające, malownicze zakątki wśród zieleni. Pamiętaj jednak, że wybór elementów małej architektury oraz ozdób ogrodowych zawsze zależy od wielkości ogrodu i stylu całej aranżacji. Jeśli dobrze, spójnie i z umiarem, je dobierzesz, twój ogród będzie jedyny w swoim rodzaju.
 

Fontanny, krany i poidełka dla ptaków

Fontanna to dekoracja, która zawsze robi wrażenie. Przyjemny szum wody koi zmysły i sprzyja relaksowi. Postaw obok ławeczkę, a stworzysz idealne miejsce do odpoczynku wśród zieleni. Fontannę zmieścisz nawet w małym ogrodzie – wybierz wersję przyścienną, która zajmuje mniej miejsca. Możesz też zdecydować się na niewielki kran, ale za to w ciekawej aranżacji.

W nowoczesnym ogrodzie świetnie będą wyglądały efektowne, ale proste w formie kule lub minimalistyczne szklane ściany-fontanny. W klasycznych aranżacjach postaw na eleganckie fontanny zwieńczone rzeźbami. Pięknie podświetlone nocą będą wyglądy jak z bajki!

Poidełka dla ptaków również mogą być ładną dekoracją ogrodu. Dobierz je tak, by pasowały do pozostałych elementów małej architektury. Jeśli chcesz, by odwiedzali cię skrzydlaci goście, nie może ich zabraknąć.

figury i rzeźby ogrodowe


Figury i rzeźby ogrodowe

Rzeźby i figury dekoracyjne są dla ogrodu tym, czym biżuteria dla stroju. Najważniejsze, żeby dobrać je ze smakiem i nie przesadzić. Formą, kolorami i materiałami powinny pasować do otoczenia domu oraz charakteru innych elementów małej architektury.

W małym ogrodzie lepiej zdecydować się na pojedynczą rzeźbę, w większym do każdej części możesz wstawić jedną figurę albo kilka drobniejszych, które stworzą harmonijną kompozycję. Pamiętaj o proporcjach – mała figura zginie w dużej przestrzeni, a zbyt potężna przytłoczy niewielki ogródek.

Gdzie postawić rzeźby w ogrodzie? Możesz ustawić je wzdłuż głównej alei lub schować w malowniczym zakątku, żeby były miłą niespodzianką. Pierwszy sposób polecamy do klasycznych ogrodów, drugi – do naturalnych i dzikich. Ciekawy efekt uzyskasz, gdy ukryjesz mniejsze rzeźby i figury dekoracyjne między roślinami, np. pomiędzy trawami albo kamieniami w ogrodzie – dodadzą mu aury tajemniczości. 

Do rustykalnego ogrodu wybieraj kamienne figury zwierząt, do klasycznego – antyczne posągi i popiersia, kamienne amfory, eleganckie donice na postumentach i zegary słoneczne, do nowoczesnego efektowne dekoracje ze stali nierdzewnej lub ze stali rdzewionej, np. oryginalne, ażurowe formy metalowych sfer Copernicus z kolekcji Chronos.

donice kwietniki i wazy do ogrodu


Donice, kwietniki i wazy do ogrodu

Donice, kwietniki i wazy pasują do każdego ogrodu. Warunek jest jeden – muszą być z nim zgrane. Powinny tworzyć spójną całość z innymi elementami. Dobrze wkomponowane w otoczenie przyciągną uwagę, podkreślą piękno kwiatów oraz dodadzą charakteru całej aranżacji.

Zasadź w nich najpiękniejsze okazy i porozstawiaj w najbardziej widocznych miejscach w ogrodzie: wzdłuż balustrady, na stopniach tarasu, na rozwidleniu ogrodowych ścieżek, na murku z ciosanego kamienia, udekoruj też nimi alejki, romantyczne zakamarki i klimatyczne zakątki, w których lubisz odpoczywać. Pełne kwiatów latem, jak i przyprószone śniegiem zimą, będą wyglądały naprawdę malowniczo.

Jak dopasować dekoracje do stylu ogrodu? Donice wzorowane na antycznych formach oraz wazy na postumentach zdobione girlandami lub rozetami będą znakomicie pasowały do klasycznych ogrodów. Pięknie prezentują się w nich np. okazałe rododendrony. Kamienne kwietniki przypominające korytka świetnie wpiszą się w charakter rustykalnej aranżacji zieleni. Minimalistyczne formy donic i kwietników najlepiej uzupełnią wystrój nowoczesnych ogrodów.

W bajecznie kolorowym, pachnącym ogrodzie miło spędza się czas. Dobrze dopasowane dekoracje ogrodowe i elementy małej architektury potrafią wydobyć jego naturalne piękno i nadać niepowtarzalny rys każdej aranżacji. Warto po nie sięgnąć. Wybór jest tak duży, że na pewno znajdziesz takie, które wykreują magiczny nastrój i idealnie wpiszą się w aranżację twojej ogrodowej zieleni.

Materiał Partnera
Chronos.com.pl