dekoracje ogrodowe

Dekoracje ogrodowe – jak sprawić, żeby ogród zachwycał cały rok

Ogrody małe i duże

Warto już wiosną zatroszczyć się o swój ogród, żeby latem móc cieszyć się jego urodą. Nic oczywiście nie jest w stanie stawać w konkury z urodą pięknie przystrzyżonych trawników i kwitnących rabat, ale niektóre dekoracje ogrodowe potrafią wydobyć ich naturalne piękno i nadać niepowtarzalny rys ogrodowej aranżacji.

altana ogrodowa
Klasyczną, metalową altankę z ławką kupisz w sklepie Werandy, sklep.weranda.pl


Dekoracje i ozdoby do ogrodu – odpoczynek w pięknym otoczeniu

Pogodne, ciepłe lato – czekamy na nie cały rok. A kiedy wreszcie pierwsze promienie słońca nieśmiało pojawiają się na niebie, zamieniamy nasz domowy salon… na ten pod chmurką. W bajecznie kolorowym, pachnącym zielenią ogrodzie spędzamy większość czasu. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż położyć się w hamaku po całym dniu pracy i nie myśląc o troskach po prostu… poleniuchować.

Najprzyjemniej leniuchuje się w pięknym otoczeniu. Dlatego już wiosną warto zatroszczyć się o swój ogród, żeby latem móc cieszyć się jego urodą. Nic oczywiście nie jest w stanie stawać w konkury z urodą pięknie przystrzyżonych trawników i kwitnących rabat, ale niektóre dekoracje ogrodowe potrafią wydobyć ich naturalne piękno i nadać niepowtarzalny rys ogrodowej aranżacji.
 

donice ogrodowe
Donice ogrodowe, aranżacja marki Point, gomodern.co.uk

Donice – w czym wyeksponować ogrodowe rośliny?

Zwykło się mawiać, że wazon nie powinien konkurować z urodą kwiatów, ale dyskretnie ją podkreślać. Podobnie jest z donicami. Ale niektóre są tak piękne, że trudno im się oprzeć. Zasadź w nich najpiękniejsze okazy i porozstawiaj w najbardziej widocznych miejscach w ogrodzie: na stopniach tarasu, na rozwidleniu ogrodowych ścieżek, na murku z ciosanego kamienia, udekoruj nimi ogrodowy stół. Będą efektowną ozdobą przez długie miesiące.
 

Bardzo modne są teraz donice w kształcie antycznych głów – najczęściej zrobione z lekko spatynowanego betonu – wyglądają naprawdę malowniczo. Zwróć uwagę czy nie zaszkodzi im zmienna aura – dobrze jeśli będą odporne na silny wiatr, a nawet zdarzający się latem grad. Bardziej wytrzymałe na kaprysy pogody są kosze z wikliny i morskiej trawy. Kwiaty pięknie w nich wyglądają, zwłaszcza jeśli tworzą kwitnąca na kolorowo kępę. Do eksponowania ogrodowych kompozycji świetnie sprawdzą się kwietniki. Te najbardziej wytrzymałe są ręcznie kute z metalu i przybierają finezyjne kształty nawiązujące do ogrodowej roślinności.

Karmniki, poidełka dla ptaków i domki dla owadów

Kwitnące drzewa i kwiaty przyciągają do ogrodu niezliczoną ilość ptaków i owadów. Zwabione pięknymi zapachami zlatują tu by znaleźć mieszkanko na lato i garść smakowitych nasion. Połącz piękne z pożytecznym. Ozdób swój ogród poidełkami i karmnikami, a przy okazji sypnij skrzydlatym lokatorom garść ziarenek – będą ci wdzięczne przez całe lato, albo i dłużej.

A jeśli masz w ogrodzie dużo kwiatów z pewnością nie zabraknie w nim pszczół. Niestety na skutek zmian klimatycznych i stosowania nawozów sztucznych jest ich coraz mniej. Możesz im pomóc budując domek dla owadów – wyglądem przypomina ten dla ptaków. Warto dać im schronienie w zadaszonych trzcinowych rurkach, po to by twój ogród rozkwitł jeszcze piękniej.

dekoracja ogrodu
Ozdobne figurki do ogrodu, Lights4fun, lights4fun.co.uk


Dekoracje ogrodowe – figurki i fontanny

Delikatny szum przelewającej się wody uspokaja i relaksuje. Nic dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się jej łagodzące właściwości w ogrodzie. Niewielkie fontanny przyjmują rozmaite formy – z łatwością dopasujesz je do stylu w jakim został zaprojektowany ogród. Do nowoczesnych zielonych założeń idealnie będą pasować lustrzane kule ze stali szlachetnej, po których delikatnie spływa woda.

W romantycznych ogrodach pełnych różanych zagajników pięknie będą wyglądać figurki stylizowane na antyczne bóstwa – boginki trzymające dzbany, postaci Neptuna, ozdobne muszle i morskie stworzenia. W centralnej części ogrodu ciekawie zaprezentują się fontannowe okrągłe oczka dekorowane rozetami.

> Zobacz także: Taras na 3 sposoby – romantyczny, egzotyczny, nowoczesny <

oświetlenie ogrodowe
OŚWIETLENIE DO OGRODU, LIGHTS4FUN, LIGHTS4FUN.CO.UK

Oświetlenie ogrodowe

Wieczorem kreuje magiczny nastrój. Lampy, girlandy, oświetleniowe słupki, lampiony i latarenki mogą być nie tylko praktycznym dodatkiem do ogrodu, ale efektowną dekoracją ogrodów. Największą popularnością cieszą się kinkiety wyprofilowane na wzór stylowej latarni – te nowocześniejsze mają wbudowane czujniki zmierzchu lub ruchu – dzięki nim zaoszczędzisz energię elektryczną.

Tradycyjne oświetlenie coraz częściej zastępują lampy solarne, które w dzień czerpią energię ze słońca, a wieczorem i nocą są ozdobą ogrodu. Niektóre wyglądają niesamowicie – mają kształt świecących kuli ręcznie malowanych w kwiatowe lub orientalne wzory, przypominają barwne chińskie lampiony. Możesz zawiesić je nad ogrodowym stołem – stworzą niezwykły nastrój podczas wieczornego party. Podobny efekt uzyskasz wieszając w ogrodzie inne świetlne dekoracje, np. popularne cotton balls czyli lekkie kolorowe kulki. Takie świetlne girlandy możesz poprzeplatać wokół pergoli, albo włożyć do szklanych słojów i ustawić na tarasowych schodach.

Zobacz więcej pomysłów na dekoracje do ogrodu w galerii zdjęć

Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe